Wykup mieszkania komunalnego

Jeśli nie stać Cię na zakup mieszkania ani za gotówkę, ani na kredyt, dobrym rozwiązaniem może być mieszkanie komunalne. W każdym mieście i gminie można znaleźć pewną pulę takich mieszkań, które przyznawane są na wniosek osób zainteresowanych. Minus jest taki, że na mieszkanie komunalne trzeba czasem czekać kilka lat. Plusem natomiast jest to, że przy odrobinie szczęścia możliwy będzie wykup mieszkania komunalnego za niewielki procent jego faktycznej wartości.

Wykup mieszkania komunalnego
Wykup mieszkania komunalnego

Komu przysługują mieszkania komunalne i jakie warunki trzeba spełnić

Mieszkania komunalne to specjalna pula mieszkań będąca w zasobach miasta lub gminy. Przysługują one osobom, które nie dysponują odpowiednimi środkami, aby kupić własne mieszkanie lub skorzystać z komercyjnego rynku najmu. W dużych miastach wynajem mieszkania kosztuje czasem więcej niż rata kredytu hipotecznego, oczywistym jest więc, że wiele osób nie będzie sobie w stanie na nie pozwolić. Warunki otrzymania mieszkania komunalnego są różne w każdym mieście i gminie, dlatego też warto zapoznać się z nimi w swoim miejscu zamieszkania.

Najczęściej brany jest pod uwagę miesięczny dochód rodziny (nie może przekraczać określonej kwoty), liczba dzieci, czas, w jakim jesteśmy zameldowani w danej gminie. Najczęściej w warunkach, które trzeba spełnić, jest również zakaz posiadania innej nieruchomości. Nie może otrzymać mieszkania komunalnego ktoś, kto posiada własne mieszkanie i na przykład komuś je wynajmuje. Wnioski o mieszkania komunalne składa się w konkretnym wydziale urzędu miasta lub gminy, w której jest się zameldowanym.

Zobacz: Kredyt hipoteczny dla singla.

Kiedy można starać się o wykup mieszkania komunalnego

Wykupienie mieszkania komunalnego to dobry pomysł na własną nieruchomość, jednak nie zawsze jest to możliwe. Przede wszystkim, nie wszystkie mieszkania komunalne są na sprzedaż – to miasto lub gmina decydują, które nieruchomości będą sprzedane, a które pozostaną nadal w ich zasobach. Może się więc okazać, że lokator chcący wykupić mieszkanie komunalne, które zamieszkuje, nie będzie miał takiej możliwości. Aby wykupić mieszkanie komunalne, trzeba również mieć podpisaną umowę z miastem lub gminą na czas nieokreślony.

Jest również minimalny okres najmu, po którym można starać się o wykup mieszkania – w większości miast jest to okres 5 lat. Najemca zamieszkujący w danym lokalu ma prawo pierwokupu, ale pod warunkiem, że regularnie opłaca w tym mieszkaniu czynsz. Jeśli jest jakiekolwiek zadłużenie, konieczne będzie najpierw jego uregulowanie. Gdy mieszkanie komunalne po wykupie stanie się naszą własnością, możemy je później odsprzedać na rynku komercyjnym.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe dopiero po upływie 5 lat od momentu wykupu. Jeśli ktoś sprzeda mieszkanie wcześniej, musi liczyć się ze zwrotem całej bonifikaty, czyli kwoty upustu, jaki otrzymał podczas wykupu mieszkania. Pozbycie się nieruchomości przed upływem pięciu lat będzie więc w większości przypadków nieopłacalne.

Ile kosztuje wykupienie mieszkania komunalnego

Koszt wykupu mieszkania komunalnego jest dużo niższy niż koszt zakupu mieszkania na komercyjnym rynku. Bonifikaty sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy można kupić mieszkanie za 10 czy kilkanaście procent jego rynkowej wartości. Zasady wykupu mieszkań komunalnych, podobnie jak zasady ich przyznawania, są różne w zależności od miasta czy gminy. Ceny wykupu zmieniają się również wraz z długością najmu – im dłużej mieszkanie jest wynajmowane jako komunalne, tym niższa będzie cena jego wykupu.

Warto więc na bieżąco sprawdzać, jak wyglądają te kwestie w miejscu naszego zamieszkania. Wykup mieszkania komunalnego zawsze odbywa się na wniosek – należy go złożyć w tym samym urzędzie, do którego składaliśmy wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego. Czas od momentu złożenia wniosku o wykup do sfinalizowania transakcji, to najczęściej kilka miesięcy do pół roku. Osoby zainteresowane nabyciem mieszkania mają więc trochę czasu na ewentualne zdobycie środków czy uzyskanie kredytu gotówkowego na wykup takiego mieszkania.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz