Konta oszczędnościowe

Czasami nadmiar niezagospodarowanej gotówki może być problemem. Warto więc zastanowić się gdzie można ulokować wolne środki pieniężne. Konta oszczędnościowe doskonale się do tego nadają.

Konta oszczędnościowe

Jak zakładać konta oszczędnościowe

Przy rekordowo niskich stopach procentowych nie możesz co prawda liczyć na wysokie odsetki od ulokowanych na koncie środków. Jednak trzymanie pieniędzy w banku jest nadal bezpieczniejsze niż np. domowe sejfy.

Większość banków oferuje swoim klientom jakiś rodzaj produktu, służącego do oszczędzania. Jeśli więc posiadasz już konto osobiste, sprawdź, czy w swoim banku otworzysz również rachunek oszczędnościowy.

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i bezpieczne, zarówno dla Ciebie, jak i dla banku.

Konta oszczędnościowe i inne instrumenty finansowe

Obniżenie stóp procentowych w naszym kraju niekorzystnie odbiło się na oprocentowaniu lokat, które powoli zaczyna być mało opłacalne. Klienci banków zaczynają poszukiwać innych bezpiecznych sposobów na oszczędzanie i pomnażanie swojego kapitału.

Dochodowym sposobem jest inwestowanie na giełdzie, lub w fundusze akcji. Może to przynieść znaczne korzyści, jednak nie bez ryzyka i nietrafione inwestycje szybko potrafią strawić cały depozyt i pozostawić inwestora z pustym portfelem. Nie jest to dobra perspektywa dla kogoś, kto chce oszczędzić i nie lubi ponosić przy tym ryzyka, nawet kosztem niższych profitów, dlatego lepszym rozwiązaniem mogą być: obligacje skarbowe, fundusze pieniężne i produkty strukturyzowane.

Obligacje skarbowe i fundusze obligacji

Atrakcyjną formę oszczędzania dla klientów ceniących sobie bezpieczeństwo własnych pieniędzy stanowią fundusze obligacji. Inwestycje te dotyczą papierów wartościowych o terminie zapadalności przekraczającym jeden rok. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż w dłuższej perspektywie przynoszą większe zyski niż lokaty bankowe.

Jednak najkorzystniejsza sytuacja jest jedynie przy obniżkach stóp procentowych, a w innych sytuacjach korzyści już nie są tak oczywiste. Podobnie rzecz się ma w przypadku obligacji skarbowych, jednak należy pamiętać, że jest to opcja długoterminowa i krótkoterminowo nie przynoszą one zadowalających zysków.

Fundusze pieniężne czy konta oszczędnościowe

Najbardziej bezpieczną alternatywą dla lokat bankowych są fundusze pieniężne, które lokują aktywa między innymi w obligacje i bony skarbowe, czy certyfikaty depozytowe. Inwestycje w produkty finansowe, takie jak fundusze pieniężne, dawały porównywalne zyski jak lokaty i ich stopy zwrotu często pokrywały się lub były zbliżone.

Daje to realne nadzieje na utrzymanie zyskowności tego typu funduszy i aktualnie większe profity niż w przypadku tracących na oprocentowaniu lokat.

Produkty strukturyzowane

W gronie alternatywnych sposobów oszczędzania z pominięciem lokat najmniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty strukturyzowane. Jest to sytuacja niezrozumiała, ponieważ w doskonały sposób wypełniają lukę pomiędzy lokatami bankowymi a funduszami inwestycyjnym.

Produkty strukturyzowane są bezpieczne dzięki temu, że klient w razie nieudanych inwestycji ma zagwarantowany zwrot 100% wpłaconych pieniędzy, lub w najgorszym wypadku 90%, natomiast zyski wypracowane przez produkty strukturyzowane mogą znacznie przewyższyć profity osiągane w typowych lokatach.

Najpopularniejszymi produktami strukturyzowanymi oferowanymi przez banki są lokaty strukturyzowane. Najatrakcyjniejsze oferty zawsze znaleźć można w aktualnych rankingach lokat.

Jak zwykle zachęcamy do komentowania wpisów oraz udostępniania na profilach społecznościowych.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności