Jak oszczędzać na emeryturę

O emeryturze zwykle nie myślimy, gdy dopiero zaczynamy pracę zawodową i zostało nam jeszcze kilkadziesiąt lat. Warto jednak zastanowić się, jak będzie wyglądało nasze funkcjonowanie w jesieni życia, szczególnie że system emerytalny funkcjonujący w Polsce nie zabezpiecza wszystkich potrzeb swoich obywateli. Z tego artykułu dowiesz się jak oszczędzać na emeryturę, oraz gdzie najlepiej odkładać pieniądze i kiedy zacząć.

Jak oszczędzać na emeryturę
Jak oszczędzać na emeryturę

Jak działa ZUS i konieczność oszczędzania na emeryturę

Konieczność oszczędzania w ZUS odczuwa każdy, kto pracuje zawodowo i musi co miesiąc oddawać składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. W wielu przypadkach płacenie ZUS jest obowiązkowe, nawet wtedy, gdy nie jesteśmy przekonani do tej formy gromadzenia środków na emeryturę. Często okazuje się bowiem, że po wielu latach pracy ZUS wylicza nam stawkę emerytury, która ledwo pozwala na przeżycie.

Trzeba również pamiętać, że pieniądze, które odkładamy co miesiąc do ZUS wcale nie będą leżeć i czekać, aż przejdziemy na własną emeryturę. Trafiają one do obecnych emerytów. Na naszą emeryturę de facto będzie pracować przyszłe pokolenie. A że stan zadłużenia państwa jest coraz większy, a przyrost naturalny ujemny, może się okazać, że system ZUS upadnie, zanim dotrwamy do naszej emerytury. W naszym najlepiej pojętym interesie jest więc gromadzenie środków na jesień życia poza ZUS-em.

Zobacz: Jak zapłacić podatki.

Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę

Na emeryturę najlepiej jest odkładać jak najwcześniej. Nawet nieduże kwoty, ale odkładane sukcesywnie przez 30 czy 40 lat mogą zbudować całkiem spory kapitał. Jeśli ktoś oszczędza na emeryturę przez kilkadziesiąt lat, z pewnością zabezpieczy się finansowo dużo lepiej niż osoby, które pomyślą o tym na kilka czy kilkanaście lat przed przejściem na emeryturę.

Warto więc zastosować zasadę, że im wcześniej, tym lepiej. Kolejną zasadą powinna być dywersyfikacja środków – nie przeznaczajmy wszystkiego na jedną formę oszczędzania. Najlepiej mieć kilka różnych form gromadzenia kapitału, dzięki czemu, nawet jeśli jeden okaże się nie do końca trafiony, zyski będą z innego.

Gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę

Odkładać pieniądze na emeryturę można na wiele sposobów. Wbrew pozorom, nie liczy się wysokość odkładanych środków, a przede wszystkim systematyczność. Jedna z form wchodzących w skład trzeciego, czyli dobrowolnego filaru emerytalnego są konta IKE oraz IKZE. Pierwsze to indywidualne konta emerytalne, drugie – indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Pod wieloma względami są do siebie dosyć podobne, choć pojawiają się różnice w niektórych elementach funkcjonowania.

IKE i IKZE można założyć w bankach, ale również w domach maklerskich czy innych instytucjach finansowych. Wysokość oprocentowania kont emerytalnych nie jest duża, jednak sukcesywne odkładanie nawet niedużych kwot pozwala na zbudowanie całkiem pokaźnego kapitału, który na pewno będzie dobrym wsparciem na emeryturze, gdy środki z ZUS-u nie wystarczą na godne życie.

Zobacz: Jak oszczędzać na IKE.

Dobrym pomysłem na zabezpieczenie emerytury może być również inwestowanie – mogą to być lokaty i obligacje, które są dosyć pewne i pozwalają na nieduży, ale stabilny zysk. Można również zastanowić się nad inwestowaniem w nieruchomości. Zakup mieszkania to dobry pomysł na lokatę kapitału – nieruchomości z biegiem czasu zyskują na wartości. Nawet jeśli kupimy je w kredycie i wynajmiemy, środki z wynajmu będą pokrywały spłatę kredytu. A po zakończeniu spłaty będą czystym zyskiem dla wynajmującego.

Jak oszczędzać na emeryturę

Bez względu na to, w jaki sposób będziesz oszczędzać na emeryturę, z pewnością przez lata gromadzenia dodatkowych środków uzbiera się spory kapitał. Warto o tym pomyśleć jak najwcześniej. Choć osoby młode raczej nie zastanawiają się nad emeryturą, oszczędzanie na nią powinno być rozpoczęte jak najwcześniej.

Im więcej lat zostało nam do przejścia na emeryturę, tym więcej środków można zgromadzić na kontach oszczędnościowych, w IKE i IKZE czy na różnych formach inwestowania. A taka poduszka finansowa pozwoli na spokojny sen po zakończeniu pracy zawodowej, gdy emerytura z ZUS nie będzie pozwalała na spokojne życie.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz