IBAN – co to jest ?

Podczas korzystania z bankowości często możemy spotkać się z obco brzmiącymi nazwami i trudnymi do rozszyfrowania skrótami. Jednym z nich jest IBAN, który pojawia się w sytuacji, gdy mamy do wykonania lub odebrania przelew z innego kraju. Co to jest IBAN, do czego służy i gdzie można go znaleźć? Okazuje się, że znalezienie tego numeru dla naszego konta bankowego jest bardzo proste.

IBAN - co to jest ?

Wysyłanie przelewu

Gdy wysyłamy przelewy przez internet, zwykle musimy podać dane odbiorcy oraz jego numer konta. W przypadku transakcji krajowych nie trzeba żadnych dodatkowych informacji, a przelew szybko trafi do adresata. Nieco inaczej jest w przypadku transakcji zagranicznych. System w banku poprosi nas wtedy o podanie numeru IBAN.

Choć początkowo zaczynamy się stresować i zastanawiać, co to za tajemniczy i nieznany numer, w rzeczywistości sprawa jest dużo prostsza niż nam się wydaje. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami wykonywania zagranicznych przelewów.

Do czego potrzebny jest numer IBAN

Numer IBAN służy do przesyłania pieniędzy za granicę lub z zagranicznego konta. Trzeba go podać podczas zlecania wszystkich międzynarodowych transakcji. Jeśli tego nie zrobimy, przelew nie ma szansy, aby trafić do odbiorcy docelowego.

Podobnie jest w przypadku, gdy to my jesteśmy odbiorcami, a o numer IBAN prosi nas ktoś, kto chce z zagranicy wykonać przelew na nasze konto. Skrót IBAN oznacza International Bank Account Number i jest po prostu międzynarodowym numerem rachunku bankowego. Zaczęto go nadawać pod koniec lat dziewięćdziesiątych, aby usprawnić płatności przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej.

W naszym kraju stosowanie numeru IBAN jest konieczne od 2004 roku. Wprowadzenie IBAN ułatwiło przeprowadzanie międzynarodowych transakcji, a także ograniczyło koszty przetwarzania dokumentów i dostosowało polską bankowość do wymagań obowiązujących za granicą.

Zobacz: Jak działa ranking kont osobistych.

Jak znajdę numer IBAN mojego rachunku

Choć numer IBAN może wydawać się czymś skomplikowanym, okazuje się, że w rzeczywistości wcale nie musimy go szukać czy pisać w tej sprawie do naszego banku. Każdy numer IBAN składa się bowiem z 28 znaków – 26 znaków to numer naszego konta, a poprzedzają go dwie literki, które są identyfikatorem kraju.

W przypadku Polski wystarczy więc przed numerem konta bankowego dopisać literki PL i tak uzyskamy numer IBAN, który podajemy podczas realizacji międzynarodowej transakcji. W przypadku transakcji internetowych cały numer IBAN, literki i cyfry piszemy jednym ciągiem, bez stosowania spacji. Natomiast jeśli wypełniamy formularze papierowe, litery poprzedzające numer konta bankowego oddziela się spacją, a sam numer dzieli na grupy po cztery cyfry.

Co ciekawe, długość numeru IBAN jest taka sama, ale w obrębie jednego państwa. W zależności od kraju może więc się nieco różnić. Podczas gdy w Polsce numer IBAN ma 28 znaków, we Francji ma 27, a w Norwegii 15. Długość numeru nie jest więc stała, za to znajomość długości IBAN w różnych krajach może być przydatna podczas weryfikacji jego poprawności.

Jak sprawdzić poprawność numeru IBAN

Sprawdzenie poprawności numeru IBAN jest bardzo proste – trzeba się upewnić, że wpisaliśmy poprawny numer rachunku bankowego, a także czy dodaliśmy właściwe literki będące identyfikatorem kraju. Numer rachunku najlepiej jest kopiować (na zasadzie kopiuj-wklej, ogranicza to ryzyko pomyłki przy ręcznym wpisywaniu ciągu cyfr), a dopiero potem dopisać litery PL.

Poprawność numeru IBAN jest bardzo ważna – jeśli będzie on w niewłaściwym formacie, będzie to skutkowało opóźnieniami w przetwarzaniu i realizowaniu operacji, a może być i tak, że wysłane środki zostaną zwrócone na rachunek bankowy. Sprawdzenie poprawności numeru IBAN pozwala więc uniknąć opóźnień w płatnościach i wszystkich wynikających z tego problemów.  

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Treści publikowane na tym blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porad finansowych ani inwestycyjnych w rozumieniu przepisów prawa. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje podjęte przez czytelników na podstawie tych treści.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492