Podczas korzystania z bankowości często możemy spotkać się z obco brzmiącymi nazwami i trudnymi do rozszyfrowania skrótami. Jednym z nich jest IBAN, który pojawia się w sytuacji, gdy mamy do wykonania lub odebrania przelew z innego kraju. Co to jest IBAN, do czego służy i gdzie można go znaleźć? Okazuje się, że znalezienie tego numeru dla naszego konta bankowego jest bardzo proste.

SPIS TREŚCI
Wysyłanie przelewu
Gdy wysyłamy przelewy przez internet, zwykle musimy podać dane odbiorcy oraz jego numer konta. W przypadku transakcji krajowych nie trzeba żadnych dodatkowych informacji, a przelew szybko trafi do adresata. Nieco inaczej jest w przypadku transakcji zagranicznych. System w banku poprosi nas wtedy o podanie numeru IBAN.
Choć początkowo zaczynamy się stresować i zastanawiać, co to za tajemniczy i nieznany numer, w rzeczywistości sprawa jest dużo prostsza niż nam się wydaje. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami wykonywania zagranicznych przelewów.
Do czego potrzebny jest numer IBAN
Numer IBAN służy do przesyłania pieniędzy za granicę lub z zagranicznego konta. Trzeba go podać podczas zlecania wszystkich międzynarodowych transakcji. Jeśli tego nie zrobimy, przelew nie ma szansy, aby trafić do odbiorcy docelowego.
Podobnie jest w przypadku, gdy to my jesteśmy odbiorcami, a o numer IBAN prosi nas ktoś, kto chce z zagranicy wykonać przelew na nasze konto. Skrót IBAN oznacza International Bank Account Number i jest po prostu międzynarodowym numerem rachunku bankowego. Zaczęto go nadawać pod koniec lat dziewięćdziesiątych, aby usprawnić płatności przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej.
W naszym kraju stosowanie numeru IBAN jest konieczne od 2004 roku. Wprowadzenie IBAN ułatwiło przeprowadzanie międzynarodowych transakcji, a także ograniczyło koszty przetwarzania dokumentów i dostosowało polską bankowość do wymagań obowiązujących za granicą.
Zobacz: Jak działa ranking kont osobistych.
Jak znajdę numer IBAN mojego rachunku
Choć numer IBAN może wydawać się czymś skomplikowanym, okazuje się, że w rzeczywistości wcale nie musimy go szukać czy pisać w tej sprawie do naszego banku. Każdy numer IBAN składa się bowiem z 28 znaków – 26 znaków to numer naszego konta, a poprzedzają go dwie literki, które są identyfikatorem kraju.
W przypadku Polski wystarczy więc przed numerem konta bankowego dopisać literki PL i tak uzyskamy numer IBAN, który podajemy podczas realizacji międzynarodowej transakcji. W przypadku transakcji internetowych cały numer IBAN, literki i cyfry piszemy jednym ciągiem, bez stosowania spacji. Natomiast jeśli wypełniamy formularze papierowe, litery poprzedzające numer konta bankowego oddziela się spacją, a sam numer dzieli na grupy po cztery cyfry.
Co ciekawe, długość numeru IBAN jest taka sama, ale w obrębie jednego państwa. W zależności od kraju może więc się nieco różnić. Podczas gdy w Polsce numer IBAN ma 28 znaków, we Francji ma 27, a w Norwegii 15. Długość numeru nie jest więc stała, za to znajomość długości IBAN w różnych krajach może być przydatna podczas weryfikacji jego poprawności.
Jak sprawdzić poprawność numeru IBAN
Sprawdzenie poprawności numeru IBAN jest bardzo proste – trzeba się upewnić, że wpisaliśmy poprawny numer rachunku bankowego, a także czy dodaliśmy właściwe literki będące identyfikatorem kraju. Numer rachunku najlepiej jest kopiować (na zasadzie kopiuj-wklej, ogranicza to ryzyko pomyłki przy ręcznym wpisywaniu ciągu cyfr), a dopiero potem dopisać litery PL.
Poprawność numeru IBAN jest bardzo ważna – jeśli będzie on w niewłaściwym formacie, będzie to skutkowało opóźnieniami w przetwarzaniu i realizowaniu operacji, a może być i tak, że wysłane środki zostaną zwrócone na rachunek bankowy. Sprawdzenie poprawności numeru IBAN pozwala więc uniknąć opóźnień w płatnościach i wszystkich wynikających z tego problemów.