Przelew zagraniczny

Przelew zagraniczny pod względem sposobu wykonania niewiele się różni od zwykłych, krajowych przelewów. Nie trzeba się więc obawiać, gdy po raz pierwszy musimy wykonać taki przelew i nie wiemy, jak się do tego zabrać. W każdym banku w naszej bankowości elektronicznej na pewno znajdziemy informacje, jak przelać środki za granicę.

Przelew zagraniczny
Przelew zagraniczny

Popularność przelewów zagranicznych

Wykonywanie zagranicznych przelewów nie jest w dzisiejszych czasach czymś nowym czy mało spotykanym. Coraz więcej osób robi zakupy w zagranicznych sklepach, przesyła środki na konto rodziny czy znajomych mieszkających lub przebywających za granicą. A często odbywa się to także w drugą stronę – z zagranicy na nasze polskie konta przychodzą przelewy. Jak odbywa się ich obsługa? Co musimy wiedzieć, zanim po raz pierwszy zlecimy tego rodzaju przelew?

Jak zrobić przelew za granicę

Wykonanie przelewu zagranicznego nie jest skomplikowane i wygląda niemal tak samo, jak zlecenie każdego innego przelewu. W poleceniu przelewu wpisujemy numer rachunku bankowego w formacie IBAN – tu warto upewnić się i po prostu poprosić odbiorcę o przekazanie takiego numeru. Bank poprosi nas o informację na temat kraju, w którym znajduje się bank odbiorcy, a także o kod BIC, o który również warto poprosić adresata, do którego chcemy przekazać środki.

Aby zrobić przelew zagraniczny, niekoniecznie musimy posiadać konto walutowe i znajdujące się na nim środki w walucie, która ma trafić na konto odbiorcy. Bez problemu zrobimy przelew z konta złotówkowego – środki przed wysłaniem zostaną przewalutowane. Najczęściej po niezbyt korzystnym, bankowym kursie wymiany walut. Jeśli przelewamy środki jednorazowo, koszt nie będzie mocno odczuwalny. Jeśli jednak planujemy regularnie robić zagraniczne przelewy, warto rozważyć posiadanie konta walutowego. Unikniemy wtedy wszelkich opłat związanych z przewalutowaniem.

Co to jest przelew SEPA i przelew SWIFT

Przelewy zagraniczne są realizowane za pomocą systemów SEPA oraz SWIFT. Choć są to dosyć obco brzmiące nazwy, nie należy się ich obawiać. Wykonanie przelewu nie jest skomplikowane i nie wymaga żadnej dodatkowej wiedzy. Przelewy zagraniczne SEPA są realizowane w państwach należących do Unii Europejskiej, obecnie dostępne są w 27 krajach.

Aby wykonać przelew, oprócz podstawowych danych, jakie podajemy podczas realizacji przelewu, koniecznie trzeba również wpisać numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, kraj odbiorcy płatności oraz sposób przeznaczenia. Przelewy SWIFT odbywają się w taki sam sposób, dotyczą jednak wszystkich pozostałych krajów, czyli tych, które nie leżą w Unii Europejskiej. Najczęściej też przelew SWIFT jest realizowany w walucie innej niż euro.

Przelewy SEPA zawsze realizowane są w euro, nie są drogie – ich koszt zwykle oscyluje w okolicy 20 zł, co więcej – koszty są równo dzielone pomiędzy nadawcę a odbiorcę. Czas realizacji przelewu to jeden dzień roboczy. W przypadku przelewów SWIFT są one realizowane we wszystkich innych walutach, ich koszt jest dużo wyższy, może sięgać kilkuset złotych. Koszty mogą być pokryte w całości przez nadawcę, odbiorcę lub podzielone. Czas realizacji wynosi najczęściej około 3 dni roboczych, chyba że skorzystamy z dodatkowo płatnej opcji szybkiego przelewu.

Ile kosztuje przelew zagraniczny

Przelewy zagraniczne z pewnością są droższe niż te, które realizowane są na terenie naszego kraju. W większości polskich banków w obrocie krajowym zrobimy przelewy bezpłatnie, jedynie szybkie przelewy są dodatkowo płatne. W przypadku przelewów zagranicznych koszt może wynosić od kilkunastu do kilkuset złotych. Wiele zależy od tego, czy przesyłamy środki na konto w Unii Europejskiej czy gdzieś dalej na świecie.

Pamiętajmy również, że poza kosztem przelewu ponosimy również koszty przewalutowania środków, jakie znajdują się na naszym koncie. Chyba, że posiadamy konto walutowe w tej walucie, w której chcemy wykonać przelew – wtedy dodatkowej opłaty za przewalutowanie nie będzie.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz