Dobry Pomysł na Biznes

System franczyzowy jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu osób pragnących stworzyć własny biznes. Znana nazwa marki wydaje się być wystarczającym zabezpieczeniem dla realizacji projektu, a przekazanie know-how jest często dodatkowym atutem zapewniającym sukces. Jednak nowi franczyzobiorcy czasami nie doceniają trudności prowadzenia własnego biznesu, nawet w takich warunkach. Jakie więc umiejętności są potrzebne, aby otworzyć sklep franczyzowy, i czy franczyza to dobry pomysł na biznes ?

Dobry Pomysł na Biznes

Cechy klasycznego przedsiębiorcy

Aby zostać franczyzobiorcą, trzeba przede wszystkim mieć ducha przedsiębiorczości. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że franczyza to firma sama w sobie, która będzie mogła prosperować tylko wtedy, gdy masz prawdziwy zmysł handlowy, umiejętności zarządzania i dużą zdolność do codziennej pracy.

Możesz nie mieć tak dużego pola manewru, jak w przypadku przedsiębiorcy, ale inicjatywa jest niezbędna. Trzeba będzie tylko temperować je i być wystarczająco elastycznym, aby dopasować się do istniejącej sieci.

Czytaj też: Konto firmowe przez Internet.

Należy jednak uważać, ponieważ system franczyzowy ma swoje ograniczenia, takie jak wierne odtwarzanie koncepcji marki i przyjmowanie pomocy od franczyzodawcy. Dlatego warto już na samym początku dokładnie rozważyć, czy jest to dobry pomysł na biznes dla Ciebie.

Chęć zaistnienia na rynku lokalnym

W 99% przypadków franczyza jest ograniczona geograficznie. Jeżeli obszar ten może być rozległy, nawet bardzo rozległy, to jest to fakt, który należy wziąć pod uwagę. Wszystkie doświadczenia pokazują, że przedsiębiorcy odnoszą znacznie większe sukcesy, gdy otwierają swoją działalność w znanym im obszarze geograficznym.

Duża część sukcesu leży w umiejętności zrozumienia potrzeb danego obszaru w zakresie bliskości, a co za tym idzie, często w wyborze właściwej lokalizacji. Cenne są również Twoje powiązania z lokalnymi partnerami, a nawet Twoje doświadczenie w zakresie zwyczajów lokalnych konsumentów.

Otwarcie franczyzy jest dużą zmianą i ważne jest, aby znać obszar, do którego chcesz się przenieść. Przeniesienie się do innego regionu może być zbyt dużą nowością.

Dobry pomysł na biznes, typowy profil franczyzobiorcy

Nie ma czegoś takiego jak typowy profil franczyzobiorcy, choć można wskazać pewne sukcesy. Wśród odnoszących sukcesy franczyzobiorców jest wielu byłych właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, a także byłych menedżerów w sektorze handlu detalicznego. Potrafią ciężko pracować, kierować zespołami słuchając ich i bez problemu zarządzać zapasami.


Z drugiej strony, profile, które są bardzo niezależne lub mają silne pomysły, mogą stanowić problem. Franczyzodawcy akceptują kandydatów bez doświadczenia, pod warunkiem, że są oni rzeczywiście zmotywowani do wyboru życia w biznesie.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie chcą, aby wizerunek ich marki został nadszarpnięty lub aby mieli do czynienia z kimś, kto będzie sprawiał im problemy, w szczególności odmawiając stosowania się do instrukcji franczyzy.

Zapotrzebowanie na środki finansowe.

Dla tych, którzy chcą zostać franczyzobiorcami, ważne jest, aby nie lekceważyć środków finansowych potrzebnych do realizacji swojego projektu. Brak środków finansowych to główna przyczyna niepowodzeń franczyzobiorców.

Koszt rozpoczęcia działalności gospodarczej obejmuje opłatę wstępną, wyposażenie lokalu, koszty ubezpieczenia i wydatki początkowe.

Kredyt bankowy jest często niezbędny do rozpoczęcia działalności, aby uzupełnić już zgromadzony kapitał. Szacuje się, że posiadanie oszczędności wystarczających do przeżycia sześciu miesięcy bez zarabiania pieniędzy jest minimalnym wymogiem do rozpoczęcia działalności franczyzowej.

Korzystaj ze wsparcia przyjaciół i rodziny.

Jednak posiadanie tych wszystkich cech może nie wystarczyć, aby Twój biznes dobrze prosperował. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej przedsiębiorczości, młodzi franczyzobiorcy podejmują się realizacji realnego projektu, zakładając nową firmę.

Nie wszystko będzie łatwe, nawet jeśli masz świadomość marki firmy. Będziesz musiał móc liczyć na wsparcie bliskich Ci osób. Dlatego też wiele sklepów franczyzowych zakładanych jest przez pary lub nawet rodziny, które chcą się zaangażować.

Przystosowanie się do nowych metod pracy i nowego rytmu życia może być dezorientujące i wymaga czasu. Z tą poważną zmianą łatwiej jest sobie poradzić, gdy ma się wsparcie osób z otoczenia.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności