Jak założyć Firmę – Niezbędne czynności

Proces zakładania własnej działalności wymaga od nas załatwienia paru formalności, ale w gruncie rzeczy nie jest to bardzo skomplikowane. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak założyć firmę, przeczytaj poniższy tekst i trzymaj się rozpisanego harmonogramu.

Jak założyć Firmę

Napisz plan dla swojego biznesu

Bez biznesplanu nie ma właściwie sensu podejmować żadnych dalszych działań. To w nim zawierasz swoje pomysły na temat przyszłej działalności z przewidywanymi zyskami, wydatkami itp. W biznesplanie określasz też, w jaki sposób będziesz prowadzić księgowość firmową.

Plan jest praktycznie najważniejszy – załatwienie wszystkich późniejszych formalności jest już sprawą drugorzędną.

Jak założyć firmę, na początek rejestracja

Aby rozpocząć procedurę rejestracji, wejdź na stronę firma.gov.pl. Będziesz musiał tam uzupełnić dane dotyczące Twojej osoby oraz podać wymagane informacje odnoszące się do Twojego przyszłego biznesu. Na podstawie tych danych zostanie stworzony specjalny formularz o nazwie CEIDG-1(jest to wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

Z nim powinieneś się udać do urzędu swojej gminy bądź przesłać go za pomocą poczty elektronicznej. Jeżeli zakładasz spółkę cywilną ze swoim wspólnikiem, to każdy z was powinien wypełnić osobno formularz CEIDG. Wpis do ewidencji jest równocześnie wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP (bądź wyłącznie jego wskazaniem).

Udaj się do Urzędu Statystycznego

W terminie do dwóch tygodni od czasu, kiedy uzyskasz wpis do ewidencji działalności gospodarczej, musisz udać się do Urzędu Statystycznego. Tam uzyskasz numer REGON, czyli wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej.

Przy składaniu wniosku będziesz musiał okazać swój dowód osobisty oraz zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Numer REGON otrzymasz najprawdopodobniej jeszcze tego samego dnia, ale według przepisów urząd ma czas na jego nadanie do czternastu dni.

Odwiedź firmę poligraficzną

Możesz, choć nie musisz, wyrobić sobie pieczątkę firmową. Nie musisz, ponieważ nie jest ona przepisowo wymagana, jednakże jej brak może uniemożliwić Ci otwarcie firmowego konta bankowego w niektórych bankach. 

Jeżeli zdecydujesz się na jej wyrobienie, to pamiętaj, żeby zawierała ona wszystkie podstawowe dane, do których zalicza się: pełną nazwę firmy wraz z Twoim imieniem i nazwiskiem, jej adres, telefon/faks oraz numery NIP i REGON. Będąc w firmie poligraficznej, możesz od razu pokusić się także o zaprojektowanie i wydruk swoich firmowych wizytówek.

Jak założyć firmę, załóż firmowe konto bankowe

Zakładanie osobnego konta bankowego dla firmy także nie jest obowiązkowe w świetle obowiązujących przepisów, jednakże warto się nad nim zastanowić, ponieważ jego posiadanie może nieść dla nas szereg korzyści. Firmowy rachunek jest obowiązkowy jedynie jeżeli należności i zobowiązania Twojego przedsiębiorstwa przekroczyłyby kwotę 15 tysięcy euro.

Jeżeli zdecydujesz się na otwarcie konta firmowego, to pamiętaj, że koniecznie musisz powiadomić o tym urząd skarbowy. Możesz go utworzyć bezpośrednio podczas wizyty w banku bądź nie wychodząc z domu za pomocą formularza elektronicznego. Przeanalizuj dokładnie oferty dostępne na rynku, zwracaj uwagę na opłaty związane z prowadzeniem rachunku, wysokość prowizji za przelewy i wypłaty gotówki z bankomatów.

Zobacz też: Revolut konto firmowe.

Skontaktuj się z Urzędem Skarbowym

Kontakt z Urzędem Skarbowym będzie Ci potrzebny w celu zarejestrowania numeru NIP. Jeżeli Twoja firma będzie działalnością jednoosobową, to Twój osobisty NIP, stanie się również NIPem Twojej firmy. W tym wypadku także musisz wypełnić odpowiedni formularz, z tym że numer będziesz już znać.

W tym samym urzędzie jesteś zobowiązany do wyboru formy opodatkowania, która będzie obowiązywała w Twojej firmie. Musisz także zdecydować, czy będziesz podatnikiem VAT.

Jak założyć firmę, zgłoś się Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Musisz zgłosić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych siebie jako przedsiębiorcę i swoich ewentualnych pracowników – jeżeli masz zamiar takowych posiadać. Przedsiębiorca dla ZUS-u jest równocześnie „Płatnikiem” i „Ubezpieczonym”.

Dostaniemy kilka formularzy do wyboru: druk ZUA uzupełniamy w przypadku, kiedy działalność gospodarcza będzie naszym jedynym źródłem dochodów, natomiast druk ZZA, gdy jesteśmy także zatrudnieni gdzieś na podstawie umowy o pracę, ale nasza pensja jest wyższa od minimalnej krajowej. Dokumenty te możesz wypełnić w dowolnym oddziale.

Powiadom Państwową Inspekcję Pracy

Jeżeli zatrudnisz w swojej firmie jakichkolwiek pracowników, to musisz zgłosić ich pisemnie do Państwowej Inspekcji Pracy. Najpóźniej do 30 dnia od daty rozpoczęcia zatrudnienia. Jeżeli w swoim biznesie nie przewidujesz nikogo więcej poza sobą, to ten punkt Cię oczywiście nie dotyczy, bo samego siebie zgłaszać nie musisz. Swoją działalność jesteś zobowiązany zgłosić również do sanepidu – masz na to czas dwóch tygodni.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz