Progi Podatkowe w Polsce

Płacenie podatków jest obowiązkowe, i nie należy do najprzyjemniejszych. Musimy podzielić się naszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi. Jednak zrozumienie mechanizmu działania systemu podatkowego może przynieść oczywiste korzyści. Progi podatkowe w Polsce są jednym z czynników decydujących o wysokości daniny na rzecz państwa. Często nie rozumiemy, jak to działa, lub źle zrozumiemy dość złożone przepisy, przez co narażamy się na nieprzyjemności.

Progi Podatkowe w Polsce

Znajomość przepisów jest jednak szczególnie ważna gdy osiągamy dochody przekraczające wysokość pierwszego progu podatkowego, który obecnie w Polsce wynosi 17%. Przedsiębiorcy, którzy mogą „wejść” na wyższą stawkę, powinni wyjątkowo dokładnie znać przepisy, aby zobowiązanie podatkowe było możliwie jak najmniejsze.

Nie namawiam oczywiście nikogo do unikania płacenia podatków, jest to obowiązek każdego obywatela naszego kraju. Warto jednak prowadzić rozsądną politykę finansową w firmie, aby zaspokajać podstawowe potrzeby w pierwszej kolejności.

Czytaj też: Konto firmowe przez Internet.

Aktualne progi podatkowe w Polsce

  • Pierwszy próg podatkowy wynosi 17%, dotyczy osób zarabiających nie więcej niż 85 528 zł.
  • Drugi próg podatkowy, w 2020 roku wynosi 32%, i jest naliczany od dochodów przekraczających 85 528 zł.

W ostatnim czasie rządzący w Polsce znacząco podnosili kwoty wolne od podatku. Na 2022 rok szykują się kolejne zmiany, związane z programem wychodzenia z pandemii, oraz unijnym funduszem odbudowy. Podniesienie kwoty wolnej od podatku znacząco obniży obciążenia podatkowe dla najmniej zarabiających, i zmienia aktualne progi podatkowe w Polsce. Niezależnie od motywów, jakimi kieruje się obecny rząd, obniżanie podatków zawsze jest krokiem w dobrym kierunku.

Z zapowiedzi polityków obozu rządzącego możemy się dowiedzieć, że kwota wolna od podatku w 2022 roku może wynieść nawet 15 tysięcy złotych. Dzięki temu polscy podatnicy mogliby zarobić bez podatku prawie tyle, co obywatele krajów tzw. starej Unii Europejskiej.

Jak zwykle zachęcamy do komentowania naszych wpisów. Jeśli uważasz, że publikowane przez nas treści są wartościowe, podziel się nimi na swoich mediach społecznościowych. Link do udostępniania, znajdziesz na końcu każdego wpisu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz