Co to jest Leasing

Firmy chętnie korzystają z różnych instrumentów finansowych, ułatwiających zakup środków trwałych. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest leasing, oraz jakie koszty ponosi przedsiębiorca w związku z leasingiem.

Co to jest Leasing

Na czym polega leasing

Leasing jest jedną z form finansowania inwestycji, a także dostępu do dóbr, których nie trzeba od razu kupować. W zależności od rodzaju leasingu można porównać go do wynajmu długoterminowego lub zakupu na raty.

Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto sprawdzić, jak będą wyglądały koszty i czy faktycznie w naszym przypadku będzie to najlepsze rozwiązanie.

Pod względem formalnym leasing jest umową cywilnoprawną, która zawierana jest pomiędzy firmą leasingową a leasingobiorcą. Firma oddaje leasingobiorcy w użytkowanie na czas określony przedmiot leasingu, którym może być samochód, ale również pojazdy, maszyny, urządzenia oraz wiele innych przedmiotów o wysokiej wartości, które mogą być problemowe, gdybyśmy chcieli kupić je za gotówkę.

Od zakupu na raty leasing różni się tym, że w trakcie trwania umowy przedmiot leasingu nie jest własnością wynajmującego. Może on natomiast po wygaśnięciu umowy wykupić przedmiot za niewielki procent jego wartości.

W odróżnieniu od wynajmu długoterminowego leasing wymaga opłaty wstępnej, a także daje wynajmującemu prawo wykupu za określoną cenę. Jest to więc ciekawe rozwiązanie pośrednie, z którego chętnie korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy.

Rynek usług leasingowych nieustannie się powiększa, co świadczy o tym, że od lat jest to rozwiązanie mające swoich zdecydowanych zwolenników. Nawet pomimo regularnego pojawiania się wielu innych form finansowania.

Zobacz też: Konto firmowe przez Internet.

Koszt leasingu

Koszty leasingu są uzależnione od wielu czynników, dlatego warto przed podjęciem decyzji wykonać kilka wstępnych kalkulacji, biorąc pod uwagę kilka różnych wariantów. Pamiętajmy, że oprócz comiesięcznych rat leasingowych konieczne jest wniesienie opłaty wstępnej.

Co więcej, w niektórych firmach trzeba zapłacić za sporządzenie wniosku, przygotowanie dokumentacji, dodatkowe ubezpieczenie oraz wiele innych usług. Wysokość samej raty leasingowej zależy od tego, jak wysoką opłatę wstępną zapłacimy.

Różnice w kosztach mogą pojawiać się także w zależności od tego, jaki rodzaj leasingu wybierzemy, czy będzie to opcja długoterminowego wynajmu, czy raczej zakupu ratalnego. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dostępnych w sieci kalkulatorów leasingowych, w których można mniej więcej wyliczyć sobie, jak wyglądać będą koszty leasingu w różnych firmach i na różnych warunkach.

Dzięki temu o wiele łatwiej będzie podjąć decyzję na temat leasingu, który będzie w stu procentach dopasowany zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych.

Zobacz też: Revolut konto firmowe.

Co to jest leasing samochodowy

Leasing samochodowy jest bardzo dobrą i tańszą alternatywą dla klasycznego kredytu samochodowego. Przede wszystkim, ma dosyć proste procedury, dzięki czemu już w ciągu kilku dni możemy mieć do dyspozycji auto będące przedmiotem leasingu.

Gdy spłacimy wszystkie raty leasingowe oraz wykupimy auto po zakończeniu trwania umowy, może się okazać, że koszt będzie niewiele większy niż zakup tego samego auta za gotówkę. W przypadku kredytu samochodowego koszt tego samego auta byłby zdecydowanie wyższy.

Warto jednak pamiętać, że w trakcie trwania umowy leasingowej auto nie jest naszą własnością – musimy dbać o jego użytkowanie zgodnie ze wszystkimi zapisami znajdującymi się w umowie leasingowej. Nie można przekazywać auta w użytkowanie osobom trzecim bez zgody firmy leasingowej.

Zdarza się również, że jest narzucony miesięczny lub roczny limit kilometrów, którego nie można przekraczać. Pomimo tych ograniczeń, leasingi samochodowe cieszą się jednak sporą popularnością, nic też nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Co to jest leasing konsumencki

Choć leasing jest najbardziej popularną formą finansowania wśród firm, które mogą sobie opłaty leasingowe wrzucać w koszty prowadzenia działalności, istnieje również leasing konsumencki przeznaczony dla osób prywatnych.

To dobra opcja zakupu, chociażby samochodu, którego raty będą niższe niż w przypadku kredytów bankowych. Leasing konsumencki może być również dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają niską zdolność kredytową i bank nie udzieli im finansowania w formie kredytu.

Raty leasingowe nie zmniejszają zdolności kredytowej, co jest również dobrą informacją dla osób, które w przyszłości – w trakcie trwania umowy leasingowej – chciałyby sięgnąć po jakiekolwiek bankowe produkty kredytowe.

Na zakończenie

Leasing jest to narzędzie finansowe, które  łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. W przypadku leasing samochodowego leasingobiorca korzysta z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie. Przedmiot umowy, np. samochód, w czasie trwania umowy nie staje się Twoją własnością, ale jest Ci tylko udostępniony.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, co to jest leasing, dodatkową definicję znajdziesz między innymi w Wikipedii.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności