Z czego składa się kredyt hipoteczny

Koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego są jednym z najważniejszych parametrów. Trzeba na nie zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania odpowiedniej oferty w banku. Z czego składa się kredyt hipoteczny ? Kluczowa składowa, która ma niebagatelny wpływ na finalny koszt, jest oprocentowanie. Z dalszej części tekstu można dowiedzieć się, co składa się na odsetki i od czego one zależą.

Z czego składa się kredyt hipoteczny

Zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych

Podstawowym kosztem każdej pożyczki jest oprocentowanie związane ze spłatą. Wyrażony procentowo wskaźnik obrazuje koszt odsetek w skali roku. Jest on doliczany w odpowiednich proporcjach do rat.

Biorąc kredyt hipoteczny, trzeba zwrócić główną uwagę zwłaszcza na ten parametr. W Polsce oprocentowanie jest zmienne. Zależy przede wszystkim od stóp procentowych. Na RRSO składa się również prowizja banku, która powinna być stała.

W czerwcu 2021 pojawiły się oferty ze stałym oprocentowaniem. Niestety tylko na okres pięciu lat. Warto wspomnieć, że klienci spłacają kredyty hipoteczne nawet przez 35 lat. Wydłużony okres wpływa znacząco na zdolność kredytową.

Niskie stopy procentowe i prowizja banku

W naszym pięknym kraju nad Wisłą najpopularniejszym rodzajem kredytów jest oprocentowanie zmienne. Opiera się ono na zmiennych stopach procentowych i marży banku. W większości przypadków, jeśli klient spełnia wymagania, jest ona stała.

Z kolei tak zwany WIBOR ulega zmianom. Rada Polityki Pieniężnej, działająca przy Narodowym Banku Polskim ustala wysokość stóp procentowych. W dobie pandemii są one niemal zerowe. Bardzo prawdopodobnie w ciągu kilku następnych lat wzrosną.

Jeśli stopy procentowe maleją, to kredyty hipoteczne są dużo tańsze. Kalkulator kredytowy pomorze nam obliczyć koszty tylko na dzień dzisiejszy. Nikt nie wie przecież, co stanie się w dalekiej przyszłości. Być może za kilka lat będziemy płacić w Polsce europejską walutą.

Z czego składa się kredyt hipoteczny, na czym zarabiają banki

Wszystkie banki komercyjne, które sprzedają kredyty hipoteczne, zarabiają głównie na swojej stałej marży. Każdy klient musi również zapłacić prowizję za udzielenie. Firmy partnerskie również płacą bankom za ubezpieczenia.

Obecnie każdy kredyt hipoteczny musi być przecież ubezpieczony. Takich produktów nie wlicza się do całkowitej sumy kosztów. Bardzo często miesięczna składka wynosi nawet dziesięć procent raty. Wszyscy doskonale wiemy, że każdy bank musi zarobić na transakcjach.

Niestety nawet w dobie rekordowo niskich stóp procentowych nie ma nic za darmo. Obecnie atrakcyjny kredyt hipoteczny nie może mieć większego oprocentowania niż 3%. Wbrew pozorom takie produkty bankowe nieco podrożały w ciągu kilku ostatnich lat.

Jeśli masz dodatkowe pytania, z czego składa się kredyt hipoteczny, weź udział w dyskusji pod artykułem. Nasi czytelnicy również bardzo chętnie udostępniają treści w mediach społecznościowych, dlatego gorąco do tego zachęcamy.

5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności