Skrytki w banku – Kto może posiadać skrytkę bankową

Masz to jak w banku nie bez powodu jest powiedzeniem, które od wielu pokoleń funkcjonuje w sytuacjach, gdy chcemy podkreślić, że coś jest pewne. W banku pewne i bezpieczne są nie tylko nasze środki zgromadzone na różnego rodzaju kontach i w różnych produktach bankowych. Nieco mniej popularną ofertą banków są tak zwane skrytki w banku, w których można przechowywać wartościowe przedmioty. Będą tam bezpieczne tak długo, jak długo będą się w nich znajdować.

Skrytki w banku

Czym jest skrytka bankowa

Skrytki bankowe to specjalne szuflady bądź kasetki o różnej wielkości, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Znajdują się w banku w najpilniej strzeżonych miejscach, najczęściej w skarbcach, które są obwarowane alarmami i szeregami dodatkowych zabezpieczeń. Klient, który korzysta z tego rodzaju skrytki, otrzymuje do niej klucz lub kartę magnetyczną, za pomocą której będzie miał dostęp do skrytki. Taki sam zestaw do jej otwierania znajduje się w zasobach banku. Korzystanie ze skrytki bankowej odbywa się bez udziału pracownika banku, dzięki temu nikt – nawet osoby pracujące w danej placówce – nie wie, co znajduje się w każdej ze skrytek.

Dla osób, które posiadają w domu kosztowności – dzieła sztuki, drogocenną biżuterię czy ważne papiery wartościowe, korzystanie ze skrytek bankowych jest gwarancją bezpieczeństwa zgromadzonego, wartościowego dobytku. Owszem, alternatywą dla skrytki bankowej jest posiadanie własnego sejfu, jednak jego koszt jest nieporównywalnie większy od kosztów, jakie trzeba ponosić przy wynajmie skrytki bankowej. Zwykle jest to bowiem kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Niestety, skrytki bankowe nie są obecnie tak popularne, jak przed laty, nie znajdziemy więc ich w każdym banku. Obecnie tylko kilka komercyjnych banków oferuje taką usługę. Są to między innymi PKO BP i Bank Santander.

Kto może posiadać skrytki w banku

Skrytki bankowe są produktami dostępnymi praktycznie dla każdego. Nie jest to więc produkt przeznaczony wyłącznie dla pewnej grupy klientów. Skrytkę może wynająć każda osoba pełnoletnia, zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Mogą wiec z takiego rozwiązania korzystać firmy i instytucje. Nie trzeba natomiast koniecznie być obywatelem Polski – skrytki dostępne są również dla cudzoziemców.

Możliwy jest wynajem zarówno przez jedną osobę, jak i większą liczbę osób. Jeśli skrytkę depozytową wynajmuje małżeństwo, każdy z małżonków otrzymuje klucze do niej. Dostęp do skrytki może również mieć pełnomocnik osoby ją wynajmującej, ale na podstawie pisemnej zgody poświadczonej uwierzytelnionym podpisem.

Jakie przedmioty można trzymać w skrytce bankowej

W skrytce bankowej można trzymać praktycznie wszystko poza pieniędzmi w postaci banknotów będących aktualnie w obiegu. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby przechowywać w niej na przykład cenne numizmaty. Większość klientów korzysta ze skrytek, aby trzymać w nich przedmioty o dużej wartości, takie jak cenną biżuterię, sztabki złota, dzieła sztuki, papiery wartościowe. Czasem nie są to jednak przedmioty o dużej wartości materialnej, a emocjonalnej.

Zdarza się, że klienci trzymają w nich pamiątkowe dzienniki. Podczas podpisywania umowy wynajmu skrytki bankowej klient musi zadeklarować, co się w niej będzie znajdowało. W praktyce jednak jest to dosyć martwy przepis i wpisać można dosłownie wszystko – bank nie ma bowiem żadnej możliwości, aby sprawdzić, co faktycznie znajduje się w kasetce czy szufladzie, która została wynajęta jako skrytka depozytowa.

Istnieje natomiast lista przedmiotów zabronionych, których do skrytek wkładać nie wolno. Znajduje się na niej między innymi broń, przedmioty pochodzące z przestępstwa, materiały wybuchowe lub produkty, które szybko się psują, jak chociażby jedzenie – w tym ostatnim przypadku trudno jest sobie jednak wyobrazić, aby ktoś wynajmował skrytkę tylko po to, by trzymać w niej jedzenie.

Skrytki bankowe w dzisiejszych czasach często uważane są za relikt przeszłości, a co za tym idzie, nie należą do popularnych produktów bankowych. Wiele banków w ostatnich latach wycofało się z prowadzenia skrytek ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w najbliższej przyszłości kolejne banki pójdą ich śladem. Znalezienie i wynajęcie skrytki bankowej jest obecnie trudne, a w być może niedługo okaże się całkowicie niemożliwe. A wtedy zostanie nam jedynie zakup dobrego, bezpiecznego sejfu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz