Największe Banki w Polsce

Sektor bankowy w Polsce jest wyjątkowo rozbudowany, dzięki czemu klienci, zarówno indywidualni, jak i firmowi mają z czego wybierać. W naszym kraju działa obecnie 30 banków komercyjnych i 503 banki spółdzielcze, a także sporo oddziałów zagranicznych banków, które również cieszą się sporym powodzeniem wśród klientów. Wybór konkretnego banku, zarówno do prowadzenia konta czy złożenia depozytu, jak i do udzielenia kredytowania nie powinien być przypadkowy. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się największe banki w Polsce.

Największe Banki w Polsce

Banki, czyli co ?

Banki to instytucje finansowe, które kojarzą się przede wszystkim z pewnością, solidnością i bezpieczeństwem. Klienci, którzy korzystają z usług bankowych, szczególnie polegających na trzymaniu środków na kontach, są przekonani, że ich pieniądze są bezpieczne. I tak w rzeczywistości jest – funkcjonowanie banków jest obwarowane licznymi przepisami, nie tylko najważniejszym, czyli ustawą prawo bankowe, ale również wieloma rozporządzeniami i innymi aktami prawnymi.

Co więcej, nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem banków i stabilnością rynku finansowego w Polsce pełni Komisja Nadzoru Finansowego. Dba ona o jasne i przejrzyste zasady funkcjonowania banków, bezpieczeństwo konsumentów, a także wydaje ostrzeżenia na temat tych instytucji finansowych, co do których istnieją poważne wątpliwości, jeśli chodzi o bezpieczeństwo powierzanych im środków.

Zobacz: Lista najpopularniejszych banków w kraju.

Czym zajmują się banki

Banki w swoich kompetencjach mają szereg zadań, które mogą być oferowane wyłącznie przez te instytucje. Należą do nich między innymi: przyjmowanie wkładów pieniężnych, prowadzenie rozliczeń zarówno dla wkładów pieniężnych, jak i dla rachunków bankowych, udzielanie kredytów i gwarancji bankowych, emitować papiery wartościowe.

Wśród najczęstszych produktów, wybieranych przez klientów banków, są przede wszystkim rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, konta oszczędnościowe, kredyty gotówkowe oraz hipoteczne, a także lokaty i inne formy gromadzenia oszczędności. Zakres działania banków jest z roku na rok coraz bardziej wszechstronny, a wybór produktów coraz większy. Dzięki temu, że na polskim rynku działa spora ilość banków komercyjnych, klienci mogą liczyć na umiarkowane ceny za wszystkie usługi bankowe, z których korzystają.

Jakie mamy największe banki w Polsce

Wielu klientów, którzy decydują się na korzystanie z usług bankowych, podczas wyboru kieruje się pochodzeniem kapitału. Skupiają się przede wszystkim na tych bankach, które mają większość kapitału polskiego. Innym kryterium wyboru, które równie często jest stosowane, jest wielkość banku oceniana na podstawie ilości posiadanych aktywów i liczby klientów.

Osoby poszukujące dla siebie odpowiedniego banku wychodzą bowiem z założenia, że bank, który ma najwięcej klientów, jest jednocześnie tym najlepszym. W praktyce jednak bywa różnie, a rankingi największych banków w Polsce wcale nie pokrywają się z rankingami tych najlepszych, które są tworzone na podstawie opinii konsumentów.

W 2022 roku niewątpliwie największym bankiem jest PKO BP z aktywami na poziomie 361 milionów złotych i z ponad 11 milionami klientów. Na drugim miejscu plasuje się Bank Pekao, a podium zamyka Santander Bank Polska. Na liście największych banków możemy znaleźć również takie podmioty, jak ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, BNP Paribas czy Citi handlowy.

Jak wybrać najlepszy bank

Wybór najlepszego dla siebie banku nie jest kwestią oczywistą, nie jest też kwestią rankingów na największy czy najlepszy bank. Owszem, można kierować się takimi zestawieniami, ale zawsze warto wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby. Jedni klienci zwracają uwagę przede wszystkim na niskie ceny prowadzenia konta i obsługi innych produktów, drudzy wybierają bank, który ma sprawną i funkcjonalna bankowość elektroniczną, oraz wiele dodatkowych możliwości korzystania z bankowości.

Są osoby, które kierują się poleceniem kogoś z rodziny czy znajomych. Są też takie, które wybierają ten bank, który jest najbardziej reklamowany. Podczas wyboru najlepszego banku zwróćmy również uwagę na to, gdzie znajduje się najbliższy oddział. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców małych miejscowości, w których zwykle są oddziały zaledwie kilku banków. Nie zawsze bowiem da się wszystko załatwić w bankowości elektronicznej, czasem trzeba wybrać się do banku osobiście.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz