Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Gdy wnioskujemy w banku o dowolny produkt kredytowy, zarówno kredyt gotówkowy, jak i duży – hipoteczny, dostajemy również zwykle do podpisania umowę ubezpieczenia. Jest to połączenie usługi bankowej oraz finansowej, a jej celem jest zabezpieczenie spłaty kredytu w sytuacjach losowych, gdy kredytobiorca nie będzie miał takiej możliwości. Czy jednak możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu ?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu

Co to jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu jest produktem, który opłacany jest przez kredytobiorcę. Najczęściej rata ubezpieczenia jest kwotą, która co miesiąc doliczana jest do raty kredytowej. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczonym w takiej sytuacji jest nie kredytobiorca, a bank. Bo to jego interesy są zabezpieczone w sytuacji, gdy wystąpi zdarzenie losowe, które uniemożliwi kredytobiorcy spłatę raty.

Najczęściej ubezpieczenie kredytu obejmuje takie sytuacje, jak utrata pracy i zdolności zarobkowania – wtedy ubezpieczyciel wypłaca bankowi kwotę kolejnych rat do wysokości ubezpieczenia i zdejmuje ten obowiązek z kredytobiorcy.

Zobacz też: Czy dostanę kredyt ?

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, natomiast może dać osobie sięgającej po kredyt sporo korzyści, na przykład niższe oprocentowanie kredytu. Podczas podpisywania umowy kredytowej z dodatkowym ubezpieczeniem kredytobiorca nie ma również wpływu na wybór ubezpieczyciela – musi zgodzić się na warunki przedstawione przez bank.

Choć ubezpieczenia kredytu są przedstawiane przez bank jako produkty, które przynoszą sporo korzyści i są dla kredytobiorcy zabezpieczeniem na wypadek utraty pracy, w rzeczywistości bywa z tym różnie. Najczęściej w umowach z ubezpieczycielem sporo jest podanych sytuacji, w których ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności finansowej i nie wypłaci żądanej kwoty.

Umowa ubezpieczenia tylko z pozoru wygląda więc bardzo dobrze. Zdarza się, że, nawet gdy wystąpią sytuacje objęte ubezpieczeniem i wypłatą należnej kwoty, towarzystwo ubezpieczeniowe może to zakwestionować. Comiesięczna składka jest natomiast kosztem, który kredytobiorca musi ponosić przez cały okres trwania umowy z bankiem. Jeśli do momentu spłaty całego kredytu nie wystąpią żadne sytuacje losowe, będzie to kwota, wydana niejako niepotrzebnie.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Ubezpieczenie kredytu, choć czasem komunikowane przez bankowych doradców jako coś obowiązkowego, w rzeczywistości nie jest konieczne i nie ma żadnych przepisów, które nakazywałyby kredytobiorcy wykupienie takiej polisy.

Z drugiej strony – jeśli podczas składania wniosku o kredyt zaznaczymy, że rezygnujemy z ubezpieczenia, może się okazać, że bank nie przyzna nam żądanej kwoty. Dotyczy to w szczególności kredytów hipotecznych na wysokie kwoty, które banki starają się zabezpieczyć na wszystkie możliwe sposoby. Brak ubezpieczenia może być w niektórych sytuacjach jednoznaczny z negatywną decyzją kredytową i odrzuceniem wniosku.

Jakie są konsekwencje rezygnacji z ubezpieczenia kredytu?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu na etapie wnioskowania o niego może skutkować niepodpisaniem umowy i nieprzyznaniem kredytu. Może również spowodować wyższe oprocentowanie kredytu, czyli comiesięczne raty będą wyższe. Kredytobiorcy powinni jednak wiedzieć, że umowę ubezpieczenia mogą wypowiedzieć w każdym momencie, także wtedy, gdy kredyt został już dawno przyznany i jest regularnie spłacany.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia to dobry sposób na obniżenie raty kredytu – bank jest bowiem zobowiązany do zwrócenia składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. Warto jednak doczytać umowę ubezpieczenia i sprawdzić dokładnie, jak wygląda kwestia wypowiedzenia i jakie są jego konsekwencje – w różnych bankach może to wyglądać nieco inaczej.

Rezygnacja z ubezpieczenia nie zawsze też oznacza niższą ratę – owszem, odejdzie składka dla ubezpieczyciela, ale bywa tak, że w to miejsce bank podnosi oprocentowanie, a więc nadal rata kredytowa utrzymuje się na tym samym poziomie. Jeśli więc składka ubezpieczenia nie jest nadmiernie obciążająca dla naszego budżetu, nie warto zbyt pochopnie z niej rezygnować – korzyści mogą być bowiem nie zawsze warte zachodu. A dodatkowa ochrona w niepewnych czasach będzie z pewnością tym, co pozwoli spać spokojnie.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz