Utrzymanie się na studiach często przekracza możliwości finansowe studentów. Zdarzają się również nieprzewidziane wydatki, których nie da się pokryć wyłącznie w oszczędności. Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą być kredyty i pożyczki dla studentów, które często udzielane są na preferencyjnych warunkach.

Czym jest kredyt studencki
Mówiąc o kredytach i pożyczkach dla studentów, często używamy zamiennie określeń kredyt studencki i kredyt dla studenta. W rzeczywistości jednak są to oddzielne określenia. Kredyt studencki przeznaczony jest bowiem wyłącznie dla studentów na preferencyjnych warunkach z w kilku transzach. Kredyty dla studentów to natomiast wszystkie inne produkty bankowe, z których studenci mogą korzystać na takich samych zasadach, jak wszyscy inni kredytobiorcy.
Na czym polega pożyczka dla studentów
Kredyt studencki to rozwiązanie, z którego korzysta wielu studentów, mających problemy z samodzielnym finansowaniem studiów. Kredyty studenckie przyznawane są przez banki komercyjne, ale z dopłatą z tak zwanego Funduszu Kredytów Studenckich, dzięki czemu oprocentowanie takiego kredytu jest niższe niż klasycznych kredytów gotówkowych.
Kolejną różnicą jest forma wypłacania – standardowy kredyt wypłacany jest kredytobiorcy jednorazowo. Natomiast kredyt studencki wypłacany jest w transzach, najczęściej miesięcznych, przez cały okres trwania studiów. Kredyty studenckie trzeba oczywiście spłacić, ale spłata rozpoczyna się nawet dwa lata po zakończeniu studiów, gdy kredytobiorca ma już ustabilizowaną sytuację zawodową i jest w stanie zacząć zwracać pożyczone środki bez nadmiernego obciążenia swojego budżetu.
Jak otrzymać pożyczki dla studentów
Kredyty i pożyczki dla studentów otrzymuje się w taki sam sposób, jak wszystkie inne kredyty – aby dostać dodatkowe finansowanie, konieczne jest złożenie wniosku. Formalności i dokumenty, jakie będą potrzebne, różnią się natomiast w zależności od tego, czy będzie to kredyt studencki, czy też klasyczny kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu studenckiego dokumenty, jakie będą potrzebne, to przede wszystkim dochody rodziców lub opiekunów.
Kredyt udzielany jest bowiem studentom do pewnego pułapu dochodowego. Konieczne będzie również przedstawienie zaświadczenia o studiowaniu. Jeśli natomiast student chce wziąć zwykły kredyt gotówkowy w banku, powinien mieć standardowo zaświadczenie o zatrudnieniu, najlepiej na czas nieokreślony. Ale i przy tym warunku banki nie zawsze obstają.
W wielu bankach można dostać kredyt nawet wtedy, gdy nie mamy umowy o pracę na czas nieokreślony, za to mamy stabilne źródło dochodów. Studenci mogą również otrzymać pożyczki w firmach pozabankowych. Tam nie ma bowiem żadnych wymogów, jeśli chodzi o dochody czy zaświadczenia – najczęściej wystarczą bowiem dane z dowodu osobistego.
Pożyczki chwilówki warto jednak traktować jedynie jako nagłe wsparcie w chwilowych kłopotach finansowych, a nie jako sposób na przetrwanie na studiach. Są one bowiem dosyć drogie w porównaniu do kredytów bankowych, a łatwość ich otrzymania sprawia, że można wpaść w spiralę długów, z której później trudno wyjść. Szczególnie jeśli jest się studentem bez stałych dochodów.
Czy warto korzystać z pożyczki dla studentów
Wspomaganie się produktami finansowymi takimi, jak kredyty czy pożyczki nie jest niczym złym, jeśli jest to robione z głową. Także studenci mogą bez problemu korzystać z oferty banków i parabanków w sytuacji, gdy nagle potrzebują dodatkowej gotówki. Nie zapominajmy również, że wielu studentów nie tylko się uczy, ale również pracuje. Mają więc stałe źródło dochodów, z którego mogą spłacać zaciągnięte zobowiązania.
Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach są też specjalne kredyty studenckie, które pozwalają na sfinansowanie studiów, a rozpoczęcie spłaty jakiś czas po ich zakończeniu. Kredyty przydadzą się szczególnie tym studentom, którzy nie mają dobrej sytuacji finansowej, a wybrali na tyle trudne studia, że nie mają zbyt wielu możliwości, by sobie dorobić.
miałem zatrzymaną wypłatę w pracy i zaciągnąłem u racoongo pożyczkę bez ukrytych opłat na indywidualnych warunkach, super!