Pożyczki dla studentów

Utrzymanie się na studiach często przekracza możliwości finansowe studentów. Zdarzają się również nieprzewidziane wydatki, których nie da się pokryć wyłącznie w oszczędności. Wtedy dobrym rozwiązaniem mogą być kredyty i pożyczki dla studentów, które często udzielane są na preferencyjnych warunkach.

Pożyczki dla studentów

Czym jest kredyt studencki

Mówiąc o kredytach i pożyczkach dla studentów, często używamy zamiennie określeń kredyt studencki i kredyt dla studenta. W rzeczywistości jednak są to oddzielne określenia. Kredyt studencki przeznaczony jest bowiem wyłącznie dla studentów na preferencyjnych warunkach z w kilku transzach. Kredyty dla studentów to natomiast wszystkie inne produkty bankowe, z których studenci mogą korzystać na takich samych zasadach, jak wszyscy inni kredytobiorcy.

Na czym polega pożyczka dla studentów

Kredyt studencki to rozwiązanie, z którego korzysta wielu studentów, mających problemy z samodzielnym finansowaniem studiów. Kredyty studenckie przyznawane są przez banki komercyjne, ale z dopłatą z tak zwanego Funduszu Kredytów Studenckich, dzięki czemu oprocentowanie takiego kredytu jest niższe niż klasycznych kredytów gotówkowych.

Kolejną różnicą jest forma wypłacania – standardowy kredyt wypłacany jest kredytobiorcy jednorazowo. Natomiast kredyt studencki wypłacany jest w transzach, najczęściej miesięcznych, przez cały okres trwania studiów. Kredyty studenckie trzeba oczywiście spłacić, ale spłata rozpoczyna się nawet dwa lata po zakończeniu studiów, gdy kredytobiorca ma już ustabilizowaną sytuację zawodową i jest w stanie zacząć zwracać pożyczone środki bez nadmiernego obciążenia swojego budżetu.

Jak otrzymać pożyczki dla studentów

Kredyty i pożyczki dla studentów otrzymuje się w taki sam sposób, jak wszystkie inne kredyty – aby dostać dodatkowe finansowanie, konieczne jest złożenie wniosku. Formalności i dokumenty, jakie będą potrzebne, różnią się natomiast w zależności od tego, czy będzie to kredyt studencki, czy też klasyczny kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu studenckiego dokumenty, jakie będą potrzebne, to przede wszystkim dochody rodziców lub opiekunów.

Kredyt udzielany jest bowiem studentom do pewnego pułapu dochodowego. Konieczne będzie również przedstawienie zaświadczenia o studiowaniu. Jeśli natomiast student chce wziąć zwykły kredyt gotówkowy w banku, powinien mieć standardowo zaświadczenie o zatrudnieniu, najlepiej na czas nieokreślony. Ale i przy tym warunku banki nie zawsze obstają.

W wielu bankach można dostać kredyt nawet wtedy, gdy nie mamy umowy o pracę na czas nieokreślony, za to mamy stabilne źródło dochodów. Studenci mogą również otrzymać pożyczki w firmach pozabankowych. Tam nie ma bowiem żadnych wymogów, jeśli chodzi o dochody czy zaświadczenia – najczęściej wystarczą bowiem dane z dowodu osobistego.

Pożyczki chwilówki warto jednak traktować jedynie jako nagłe wsparcie w chwilowych kłopotach finansowych, a nie jako sposób na przetrwanie na studiach. Są one bowiem dosyć drogie w porównaniu do kredytów bankowych, a łatwość ich otrzymania sprawia, że można wpaść w spiralę długów, z której później trudno wyjść. Szczególnie jeśli jest się studentem bez stałych dochodów.

Czy warto korzystać z pożyczki dla studentów

Wspomaganie się produktami finansowymi takimi, jak kredyty czy pożyczki nie jest niczym złym, jeśli jest to robione z głową. Także studenci mogą bez problemu korzystać z oferty banków i parabanków w sytuacji, gdy nagle potrzebują dodatkowej gotówki. Nie zapominajmy również, że wielu studentów nie tylko się uczy, ale również pracuje. Mają więc stałe źródło dochodów, z którego mogą spłacać zaciągnięte zobowiązania.

Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach są też specjalne kredyty studenckie, które pozwalają na sfinansowanie studiów, a rozpoczęcie spłaty jakiś czas po ich zakończeniu. Kredyty przydadzą się szczególnie tym studentom, którzy nie mają dobrej sytuacji finansowej, a wybrali na tyle trudne studia, że nie mają zbyt wielu możliwości, by sobie dorobić.

5/5 - (1 vote)

1 komentarz do “Pożyczki dla studentów”

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do odwiedzenia strony naszego partnera biznesowego: Zarabiaj365.pl

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
[email protected]

+48 576 759 492

Polityka prywatności