Oszczędności Polaków – Czy potrafimy oszczędzać?

Oszczędzanie pieniędzy jest ważnym elementem zarządzania domowym budżetem. Pozwala nie tylko na zabezpieczenie się na „czarną godzinę”, ale także na realizację marzeń czy planów na przyszłość. Jednakże najnowsze dane dotyczące oszczędności Polaków rysują niepokojący obraz naszej narodowej skłonności do odkładania pieniędzy na bok. Z badania „Barometr oszczędności 2023” wynika, że aż co piąty Polak nie posiada żadnych oszczędności. Czy zatem możemy mówić o sobie, jako o narodzie, który nie potrafi oszczędzać?

Oszczędności Polaków
Oszczędności Polaków

Ekspert na temat oszczędzania w naszym kraju

Według eksperta finansowego Karola Słobodziana Polacy często odkładają nawyk oszczędzania na później, marząc o tym, aby „najpierw się trochę dorobić”. Tymczasem, jak pokazują przykłady naszych zachodnich sąsiadów, z oszczędzaniem warto zacząć już od pierwszej wypłaty, odkładając choćby niewielką część zarobionych środków.

Sytuacja oszczędnościowa w Polsce przedstawia się następująco – 21,8% ankietowanych przyznało, że nie posiada żadnych oszczędności, a ponad 24% ma zgromadzone kwoty do 5 tys. zł. Na przeciwnym biegunie znajduje się podobny odsetek osób, które zdołały odłożyć ponad 20 tys. zł. Pomimo tej różnorodności, wspólnym mianownikiem jest brak zadowolenia ekspertów z poziomu świadomości zarządzania własnym kapitałem wśród Polaków.

Zarządzanie budżetem domowym

Ekspert podkreśla, że oszczędzanie to nie tylko kwestia gromadzenia środków, ale przede wszystkim mądre prowadzenie budżetu, dzięki któremu nasze dochody przewyższają koszty. Wiele osób jednak myli oszczędzanie z lokowaniem środków, często „chowając” oszczędności w przysłowiowej „skarpecie”, co jest dowodem na nieumiejętne zarządzanie oszczędnościami.

Warto zauważyć pozytywną zmianę w podejściu Polaków do oszczędzania. W porównaniu do 2007 roku, kiedy to prawie 60% Polaków nie posiadało żadnych dodatkowych pieniędzy, obserwujemy znaczący wzrost świadomości na temat konieczności oszczędzania. To pokazuje, że pomimo początkowych trudności, jesteśmy na dobrej drodze do budowania lepszej przyszłości finansowej.

Posiadanie funduszu rezerwowego

Warto zaznaczyć jak ważne jest posiadanie oszczędności, które w razie utraty pracy pozwolą na utrzymanie się przez 3 do 6 miesięcy. Nie da się jednak określić konkretnej kwoty, która byłaby idealna dla każdego, gdyż jest to bardzo indywidualna sprawa.

Podsumowując, dane na temat oszczędności Polaków mogą wydawać się niepokojące, ale nie brakuje również pozytywnych sygnałów wskazujących na stopniową zmianę naszego podejścia do zarządzania finansami. Oszczędzanie to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i przede wszystkim, świadomości jego znaczenia. Jesteśmy zatem narodem, który uczy się oszczędzać, krok po kroku zmierzając w kierunku finansowej stabilności.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/ekspert-o-polakach-jestesmy-narodem-ktory-nie-potrafi-oszczedzac/f1r733v

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz