Kredyt Konsumencki

Kredyt konsumencki, inaczej zwane kredytem gotówkowymi to jeden z najczęściej udzielanych przez baki produktów kredytowych. Jest dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji, gdy mamy przed sobą spore lub nieprzewidziane wydatki i nie jesteśmy w stanie sfinansować ich z bieżących środków czy z oszczędności.

>> Oferty kredytów gotówkowych <<

Kredyt Konsumencki

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to produkt bankowy, przyznawany na wniosek kredytobiorcy w kwocie, która odpowiada jego potrzebom, ale również możliwościom finansowym i zdolności kredytowej. Kredyty konsumenckie dostępne są w różnych wysokościach – od kilku tysięcy złotych do nawet 200 czy 250 tysięcy. Taką kwotę możemy obecnie znaleźć w kilku największych bankach działających na polskim rynku.

Pod względem oprocentowania kredyty konsumenckie są dosyć drogie – w zależności od banku wysokość RRSO (rzeczywistej rocznej stopy procentowej) waha się od kilku do kilkunastu procent. Warto też pamiętać, że samo oprocentowanie nie jest jedynym kosztem kredytu. Do tego trzeba dodać wszelkie opłaty dodatkowe, marże, prowizje, koszty uruchomienia kredytu, a także ewentualnego dodatkowego ubezpieczenia.

O kredyt konsumencki może wnioskować każda pełnoletnia osoba, która posiada zdolność kredytową. Banki nie udzielają kredytów bez sprawdzenia sytuacji finansowej wnioskodawcy, jego historii kredytowej, a także tego, jak wyglądała spłata poprzednich kredytów, pożyczek czy nawet zakupów na raty.

Zdolność kredytowa ma również wpływ na to, w jakiej wysokości kredytowanie zostanie nam udzielone. To, że wnioskujemy o konkretną kwotę, nie oznacza bowiem, że ją otrzymamy. Bank może odrzucić wniosek, ale również może zaproponować maksymalną kwotę, którą jest w stanie nam pożyczyć i która będzie raczej niższa od tej, o którą wnioskujemy.

Zobacz: Czym jest zdolność kredytowa.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy online?

Aby uzyskać kredyt gotówkowy, nie trzeba już iść do oddziału banku i załatwiać wszystkich formalności na żywo. To dobra informacja szczególnie dla mieszkańców mniejszych miast, którzy mogą mieć problem z dostępem do tradycyjnych form bankowości. Wszystkie banki mają dziś doskonale rozwiniętą bankowość internetową, przystosowaną nie tylko do wirtualnej obsługi kont, ale również wszelkich wniosków o produkty bankowe.

Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć online na stronie banku – najczęściej bez problemu mona znaleźć odpowiednią zakładkę i formularze. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wnioskowanie o kredyt online w tym banku, w którym posiadamy konto osobiste lub korzystamy z innych produktów bankowych. Bank ma już bowiem informacje o naszej sytuacji finansowej, wszelkie dane osobowe, wiedzę na temat wpływów na rachunek i naszych wydatków.

Ocena zdolności kredytowej w takiej sytuacji trwa zdecydowanie krócej niż w przypadku nowych klientów. Złożenie wniosku o kredyt online może wiązać się z koniecznością dołączenia dodatkowych dokumentów – warto więc mieć pod ręką zeskanowaną umowę o pracę czy zaświadczenie o dochodach. To, o jakie dokumenty może nas bank poprosić, zależy od indywidualnej polityki każdego banku – w jednym banku formalności może być więcej, w innym mniej.

Na jaki cel mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe nie są kredytami celowymi, jak to jest w przypadku kredytów hipotecznych, które można przeznaczyć wyłącznie na sfinansowanie nieruchomości czy kredytów samochodowych, z których środki możemy wydać tylko na zakup auta.

Pieniądze z kredytu konsumenckiego możemy wydać na dowolny cel – wakacje, edukację, remont czy wykończenie mieszkania, zakup sprzętu elektronicznego i wiele innych. Bank nie wnika w to, co zrobimy z pieniędzmi – będzie jedynie wymagał regularnego spłacania rat kredytowych.

W niektórych bankach podczas składania wniosku możemy się spotkać z pytaniem, na co chcemy przeznaczyć środki z kredytu, o który właśnie wnioskujemy. Odpowiedź służy jednak do celów statystycznych, nie będziemy proszeni o przedstawianie żadnych faktur czy dowodów zakupu tego, co zadeklarowaliśmy we wniosku.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz