Kredyt dla zadłużonych – Gdzie otrzymasz kredyt

Po produkty kredytowe sięga się dosyć łatwo, problem pojawia się natomiast często z ich terminową spłatą. Osoby zadłużone, czyli takie, które mają niespłacone raty lub całe kredyty, mają również problem z uzyskaniem kolejnego finansowania. Czy kredyt dla zadłużonych jest w ogóle możliwy? Gdzie szukać takiego rozwiązania?

Kredyt dla zadłużonych
Jak sprawdzana jest historia kredytowa?

Czy dostaniemy kredyt dla zadłużonych w banku

Kredyty dla osób zadłużonych w bankach są praktycznie niemożliwe – przepisy zabraniają bowiem udzielania kredytowania osobom, które mają już niespłacone zobowiązania. Dla banku taki wnioskodawca jest już na wstępie niewiarygodny.

Skoro ktoś nie płacił do tej pory swoich zobowiązań w terminie, nie ma żadnej pewności, że kolejny kredyt będzie spłacał. To, co jest w bankach praktycznie niemożliwe do uzyskania, jest jednak realne w firmach pozabankowych.

Pożyczki chwilówki czy nawet większe pożyczki ratalne mogą otrzymać osoby zadłużone, choć ich znalezienie nie jest takie proste, jak w przypadku osób z czystą historią kredytową.

Kredyt dla zadłużonych – co to jest ?

Kredyt dla zadłużonych to najczęściej pożyczka pozabankowa, którą można uzyskać w parabankach. Firmy pozabankowe mają zdecydowanie łagodniejszą politykę przyznawania finansowania, co jednak nie oznacza, że się nie zabezpieczają.

Najczęściej pożyczki dla osób zadłużonych są zdecydowanie droższe, często również bywa wymagany poręczyciel lub jakieś zabezpieczenie w formie majątku. Pod nazwą kredyty dla zadłużonych można również czasem spotkać kredyty konsolidacyjne, choć nie do końca spełniają one definicję kredytów dla osób zadłużonych.

Konsolidacja kredytu możliwa jest w przypadku osób mocno „zakredytowanych”, które nie dają sobie rady z płatnością comiesięcznych, zbyt wysokich lub zbyt dużej ilości rat. Takie finansowanie jest możliwe do uzyskania tylko wtedy, gdy kredyty są jeszcze aktywne, nie są wypowiedziane i nie ma dużych opóźnień w spłacie. Jeśli ktoś trafi do bazy dłużników, automatycznie jego szansę na kredyt konsolidacyjny spadają praktycznie do zera.

Jak sprawdzana jest historia kredytowa?

Historia kredytowa osób wnioskujących o kredyty i pożyczki jest sprawdzana w wielu ogólnodostępnych bazach, a także w rejestrach, do których mają dostęp banki i firmy pozabankowe zrzeszone w Związku Banków Polskich.

Podczas weryfikacji wniosku kredytowego sprawdzane jest, jakie wnioskodawca miał w przeszłości kredyty, pożyczki czy zakupy ratalne, czy zostały one spłacone i czy były w związku z tym jakieś opóźnienia. W różnych bankach panuje nieco inna polityka dotycząca opóźnień w płatnościach – jeśli ktoś spóźniał się z ratą kilka dni, może jeszcze mieć w wielu bankach szansę na uzyskanie kredytu.

Banki i parabanki najczęściej korzystają z bazy BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, a także KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów. W BIK są informacje na temat wszystkich kredytobiorców, także tych, którzy rzetelnie i terminowo spłacają swoje zobowiązania.

Do KRD trafiają natomiast dłużnicy, którzy swoich zobowiązań nie płacą, często mają już kredyty i pożyczki wypowiedziane, a nierzadko są już one na etapie egzekucji komorniczej. Im bardziej przeterminowane zobowiązanie, tym mniejsze szanse na jakiekolwiek kolejne finansowanie.

Zobacz: Konto bez komornika.

Gdzie otrzymam kredyt dla zadłużonych?

Jeśli masz spore zadłużenie, a potrzebujesz dodatkowej gotówki, dobrze jest przeglądać ofertę firm pozabankowych. Ale wyłącznie tych, które są znane, rzetelne, sprawdzone i polecane przez innych pożyczkobiorców. Należy natomiast unikać firm, które oferują kredyty dla zadłużonych pod wysokie zastaw lub z bardzo wysokim oprocentowaniem.

Takie działania, choć lichwa jest w Polsce zakazana, nadal można spotkać na rynku pożyczek pozabankowych. Osoby szukające kredytów dla zadłużonych muszą mieć również świadomość, że oferta będzie dosyć uboga, a często będzie również konieczne poręczenie czy zabezpieczenie.

Firmy pożyczkowe, choć mają bardzo łagodną politykę przyznawania finansowania, również muszą się bowiem zabezpieczyć na wypadek zaległości i opóźnień w płatności. Osoby zadłużone powinny również rozsądnie i odpowiedzialnie podchodzić do kolejnych pożyczek.

Zamiast sięgać po dodatkowe finansowanie i powiększać zadłużenie, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie próba powiększenia dochodów i spłacenia tych długów, które już na nich ciążą. Wpaść w pętle długów jest bowiem bardzo łatwo, a wyjść z niej – zdecydowanie trudniej.

5/5 - (4 votes)

2 komentarze do “Kredyt dla zadłużonych – Gdzie otrzymasz kredyt”

  1. pożyczyłem pieniędzy za pomocą serwisu racoongo bardzo jest lekko korzystać z tego serwisu szybka i bezpłatna porównywarka pożyczek

    Odpowiedz
  2. zawsze szukam pożyczki w serwisie finrada pl można zaufać im, nie potrzebują dokumentów, cały proces zajmuje 15 minut

    Odpowiedz

Dodaj komentarz