Jak Zapłacić Podatki

Podatki są obowiązkowymi świadczeniami pieniężnymi na rzecz państwa. Są one wykorzystywane w głównej mierze do realizacji zadań publicznych. . Z tego artykułu dowiesz się jak zapłacić podatki.

Jak Zapłacić Podatki

Funkcja podatków

Podatki mają cztery główne funkcje: fiskalną, regulacyjną, stymulacyjną oraz informacyjną. Koncentruje się je w skarbie państwa bądź w mniejszej jednostce administracyjnej, przede wszystkim w celu późniejszych inwestycji na rzecz rozwoju różnych sektorów państwowych.

Zobacz też: Jak opodatkować zarobki w Internecie.

Otwieranie firmy, jak zapłacić podatki

W momencie zakładania działalności gospodarczej jest się zmuszonym do wskazania formy opodatkowania, która będzie obowiązywała w sprawach firmowych. Wybór ten będzie mieć wpływ na wysokość podatku dochodowego oraz sposób rozliczeń. Raz w roku możemy dokonać zmiany formy opodatkowania. Zatem jak zapłacić podatki? Do wyboru mamy cztery możliwości: zasady ogólne, podatek liniowy, kartę podatkową oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju naszej działalności oraz wielkości przychodów. Podatek dochodowy możesz rozliczać co miesiąc lub co kwartał. Jeżeli decydujesz się na tę drugą opcję, to będą obowiązywały Cię następujące terminy kolejno za każdy kwartał: 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 stycznia.

Jak zapłacić podatki w firmie

Najpopularniejszą formą rozliczania podatku dochodowego wybieraną przez przedsiębiorców jest rozliczanie go na zasadach ogólnych. Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim stosunkowo niska stawka podatku wynosząca 18 % (dochody do 85 528 zł w skali roku).

Taka forma rozliczeń należy do bardzo elastycznych opcji, nie stawia bowiem ograniczeń jeżeli chodzi o rodzaj działalności firmy. Podatek dochodowy zapłacisz wyłącznie jeśli uzyskasz określony przychód – jeżeli nie przekroczy on 3 091 zł, to jesteś zwolniony z płacenia tego podatku. Ponadto możesz rozliczać koszty firmowe, rozliczać się wraz z małżonkiem oraz czerpać zyski z ulg podatkowych, np. ulgi prorodzinnej. Wymaga się prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR).

Jeżeli zdecydujesz się na podatek liniowy, to stawka podatku będzie wynosiła 19 %. Nie będziesz mógł korzystać z ulg, ale warto się zastanowić nad tą formą rozliczania, jeżeli dochody przekraczają 85 tysięcy zł rocznie. W tym przypadku także należy prowadzić KPiR.

Jak zapłacić podatki, karta podatkowa

Aby móc korzystać z karty podatkowej, trzeba spełniać kilka głównych wyznaczników, np. dotyczących rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej (m.in. spółki cywilne osób fizycznych). W przypadku rozliczania się za pomocą karty podatkowej płacimy zawsze tę samą, ustaloną kwotę podatku dochodowego. Wybierając tę opcję, będziemy zwolnieni z obowiązku płacenia podatku VAT.

Jeżeli zależy nam, aby podatek dochodowy był uzależniony procentowo od uzyskiwanych przychodów w naszej firmie, to powinniśmy zdecydować się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – podatek może się wahać pomiędzy 3 a 20 %. Przy tym rozliczeniu nie trzeba prowadzić KPiR. Minusem tego rozwiązania jest to, że koszty ponoszone przez nas w trakcie prowadzenia biznesu, nie mogą obniżyć wysokości podatku.

Jeżeli zabraknie Ci środków finansowych na pokrycie należności podatkowych, warto rozważyć skorzystanie z pożyczki online.  Formalności załatwisz bez wychodzenia z biura.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności