Jak otworzyć darmowe konto bankowe

Konto bankowe, za które nie zapłacimy ani grosza? Okazuje się, że jest to możliwe i coraz więcej banków ma w swojej ofercie takie propozycje. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny bank i konto, warto uważnie zapoznać się z ofertą i sprawdzić, czy faktycznie nie ma żadnych ukrytych opłat.

Jak otworzyć darmowe konto bankowe

Oferty kont bankowych w Polsce

Na polskim rynku usług finansowych wybór banków mamy naprawdę spory. Każdy z nich stara się dopasowywać ofertę do konkretnych potrzeb, a także stosuje wiele zabiegów, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów.

Rynek jest już bowiem mocno nasycony i nowy klient to najczęściej taki, który z bankowości już korzysta. Jeśli ma zamknąć konto w jednym banku i przenieść się do innego, musi mieć z tego szereg korzyści. Wśród nich jest darmowe konto bankowe. Choć wiele osób uważa, że w dzisiejszych czasach nie ma nic za darmo, w przypadku kont bankowych jest inaczej. Bezpłatne konta są jak najbardziej realne.

Czym jest darmowe konto bankowe?

Darmowe konto bankowe to takie, które nie wiąże się z żadnymi opłatami ani za założenie, ani za korzystanie z niego. Czy bankom się to opłaca? Oczywiście – jeśli trzymamy środki a tym, a nie innym banku, to on ma z tego oczywiste zyski. Konto bankowe zupełnie za darmo to takie, za które nie płacimy – nie ma comiesięcznych opłat za korzystanie z konta, robienie przelewów czy transakcje kartą. W ofercie polskich banków takich kont znajdziemy sporo, trzeba jednak pamiętać, że często za darmo oznacza spełnienie wielu wymogów.

Zanim więc zdecydujemy się na otwarcie konta w konkretnym banku, warto jest bardzo uważnie zapoznać się z jego ofertą, i ze szczegółowymi warunkami korzystania z konta. Nie kierujmy się wyłącznie materiałami reklamowymi – informacje w nich zawarte są zwykle mocno okrojone, a konto, które jest reklamowane jako najlepsze, może się w rzeczywistości okazać dosyć problemowe.

Na czym polega aktywne korzystanie z rachunku?

Darmowe konto bankowe w wielu bankach wiąże się z aktywnym korzystaniem z rachunku – czyli przede wszystkim z przepływem środków pieniężnych. Jeśli otworzymy konto i przez wiele miesięcy nic na nie wpływać nie będzie i nie będziemy wykonywać żadnych transakcji, może się okazać, że konto z pozoru darmowe wcale takie nie będzie.

Promocje pod nazwą darmowe konto bankowe często wiążą się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Jest określona liczba transakcji do wykonania – przelewów z konta na konto, transakcji kartą lub innych działań, które są wymagane, aby za korzystanie z konta nie były pobierane żadne opłaty.

Jeśli jednak zakładamy konto w banku po to, by wpływało na nie nasze wynagrodzenie, by robić opłaty czy zakupy przez internet, najczęściej nie ma problemu, aby spełnić warunki darmowego konta. Liczba comiesięcznych transakcji jest zwykle na tyle duża, że nie trzeba się obawiać, że będą naliczane dodatkowe opłaty.

Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Wybór konta bankowego nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać. Każdy bank ma w swojej ofercie co najmniej kilka kont osobistych i tyle samo kont dla przedsiębiorców. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto zapoznać się z co najmniej kilkoma różnymi propozycjami od poszczególnych banków.

Dobrą opcją może być porównywarka kont osobistych bądź ranking najlepszych w danym momencie kont bankowych. Można dzięki temu w jednym miejscu porównać sobie kilka czy kilkanaście różnych propozycji i wybrać takie, które pod każdym względem będzie spełniało nasze oczekiwania. Podczas porównywania ofert warto brać pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i to, czego oczekujemy od bankowości.

Sprawdzajmy nie tylko kwestię opłat lub ich braku za poszczególne działania, ale również to, czy mamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania oddział danego banku, czy ma on dobrą, bezpieczną aplikację, jakie dodatkowe produkty oferuje do konta. Warto również sprawdzać opinie na temat poszczególnych banków – są bardzo przydatne w wyborze konkretnej oferty.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz