Gdzie założyć konto bankowe

Bez konta w banku trudno sobie w dzisiejszych czasach wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że większość osób ma co najmniej jedno konto, a wiele innych posiada ich aż kilka. Zanim zdecydujemy się na założenie konta w konkretnym banku, warto jednak zdobyć nieco wiedzy na temat kont bankowych, zapoznać z ofertą kilku różnych banków, a także ustalić własne potrzeby. Konto osobiste powinno być bowiem szyte na miarę naszych potrzeb, zatem gdzie założyć konto bankowe, które spełni nasze oczekiwania ?

Gdzie założyć konto

Funkcje rachunku bankowego

Z konta bankowego korzystamy tak często, że czasem nie zwracamy na to uwagi. To na nie przychodzą nasze zarobki, a także inne dochody, jak choćby emerytury, renty czy różnego rodzaju zasiłki. Większość firm i instytucji rezygnuje z wypłacania środków w kasie na rzecz szybkich i sprawnych przelewów bankowych.

Za pomocą konta bankowego możemy robić przelewy, różnego rodzaju opłaty, zakupy internetowe. A karty do konta towarzyszą nam w codziennych zakupach w sklepach czy punktach usługowych. Na koncie możemy również gromadzić oszczędności – jeśli posiadamy konto oszczędnościowe, środki na nim systematycznie rosną. Nie są to, co prawda, wysokie kwoty, ale zawsze zdecydowanie korzystniej mieć pieniądze w banku niż w domowej szufladzie.

Czym jest konto bankowe

Konto bankowe jest najpopularniejszym produktem bankowym, w ramach którego bank, na podstawie szczegółowo skonstruowanej umowy przechowuje nasze środki w sposób bezpieczny. Do umowy konta bankowego zwykle możemy otrzymać szereg produktów i usług, które dodatkowo sprawiają, że korzystanie z bankowości jest bardziej wygodne, a także daje dodatkowe korzyści.

Posiadanie konta bankowego zwykle daje dostęp do bankowości elektronicznej – możemy więc z poziomu własnego domu zarządzać naszymi środkami, na bieżąco mieć dostęp do informacji na temat wysokości salda, sprawdzać historię, robić przelewy. Do konta bankowego otrzymujemy również kartę debetową, która jest coraz popularniejszym bezgotówkowym środkiem płatniczym. Posiadanie konta bankowego to same zalety, oczywiście pod warunkiem, że dobrze wybierzemy bank i zwrócimy uwagę na sporo szczegółów przed podpisaniem umowy.

W jakim banku najlepiej założyć konto

Wybór banku, w którym zakładamy konto, nie jest oczywisty. Wiele osób kieruje się poleceniami osób z rodziny i znajomych, którzy twierdzą, że w danym banku konto jest świetne, a w innym lepiej go nie zakładać. W rzeczywistości jednak może się okazać, że konto, które jedną osobę zawiodło, dla innej będzie jak najbardziej odpowiednie. Przed wyborem konkretnego konta bankowego warto zapoznać się z aktualną ofertą.

Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju rankingi i porównywarki ofert, w których można w jednym miejscu poznać ofertę kilku lub kilkunastu banków. Aby taka forma wybierania konta była skuteczna, zwracajmy uwagę na aktualność rankingu. Nie jest najlepszym pomysłem korzystanie zestawienia sprzed kilku lat, a nawet kilkunastu miesięcy. Oferta kont bankowych zmienia się bowiem tak szybko, że nawet w ciągu kilku tygodni mocno może zmienić się stawka na podium rankingu.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie

Jeśli szukasz idealnego konta dla siebie, z pewnością chcesz, aby kosztowało ono jak najmniej. Nikt nie chce bowiem co miesiąc płacić kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych za coś, co w innym banku można mieć za darmo. Dobrze jest więc zapoznać się z ramowymi umowami konta, jakie znajdziemy na stronie wybranych banków.

Obecnie bez problemu można znaleźć konta, które są pod wieloma względami darmowe – bezpłatne jest prowadzenie konta, wydanie karty, wykonywanie przelewów. Często jednak pojawiają się również warunki, jakie trzeba spełnić, aby konto było darmowe. Dobrze jest to doczytać przed złożeniem wniosku o założenie konta. Pamiętajmy również, by nie kierować się wyłącznie kosztami, sprawdźmy również, jak wygląda kwestia dostępu do tradycyjnej bankowości.

Zdarzają się bowiem sytuacje, że trzeba coś załatwić przy przysłowiowym okienku, bo nie wszystkie usługi, dostępne są w internetowych serwisach transakcyjnych. Szczególnie osoby mieszkające w małych miejscowościach powinny sprawdzić, które banki mają swoje oddziały w okolicy i wybrać taki, do którego bez problemu będzie można szybko i sprawnie dotrzeć.

3.7/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz