Czym różni się karta kredytowa od debetowej

Wielu z nas nieco się gubi w rozmaitości produktów bankowych. Nadal, niektórzy z nas nie do końca wiedzą, czym różni się karta kredytowa od debetowej, zwłaszcza że sama nazwa wydaje nam się nieco wprowadzająca w błąd.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej

Karta kredytowa to udogodnienie czy kosztowna zabawka

Doradcy w bankach często proponują nam różne karty, a my w dobrej wierze podpisujemy umowy, skuszeni choćby niewielką obniżką prowizji bankowej np. przy kredycie. Warto wiedzieć, ile kosztują, poszczególne produkty, by nie narobić sobie kłopotów.

Niech nie zmyli cię wygląd !

Karta kredytowa wygląda dokładnie tak samo, jak karta debetowa, czyli ta, którą otrzymujesz z banku przy otwieraniu rachunku osobistego. Tylko karta kredytowa działa zupełnie inaczej, bo płacąc nią, posługujesz się pieniędzmi banku, a nie swoimi, tak jak to jest w przypadku zwykłej debetówki.

Proste, zanim otrzymasz z banku kartę kredytową, bank dokona weryfikacji twojej zdolności kredytowej, oceni wiarygodność i na tej podstawie oceni, jaką kwotę może ci pożyczyć. To limit, do jego wysokości możesz spokojnie wydawać pieniądze, rzecz jasna pod tym warunkiem, że je spłacisz w terminie.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej ? Wydatkami

Karta kredytowa jest zwykle produktem wydawanym przez bank bezpłatnie, pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad. Podstawa to wykonanie określonej liczby transakcji w miesiącu lub wydanie za jej pomocą konkretnej kwoty.

Informacje te znajdziesz w umowie karty, gdzie zamieszczone zostaną także terminy spłaty. „Życie karty” obejmuje bowiem dwa cykle: cykl wydatków i cykl spłaty. Oznacza to, że w tym pierwszym, który trwa zwykle trzydzieści dni, beztrosko wydajesz pieniądze, a w tym drugim musisz je spłacić. Tu właśnie tkwi pewien haczyk.

Wiadomo, pieniądze wydaje się łatwo, a spłaca trudno. Bank daje nam więc dwie możliwości: spłatę całości lub wpłatę wyłącznie kwoty minimalnej. Skorzystanie z tej drugiej, oznacza, że dług przechodzi na kolejny miesiąc, gorzej jeśli jeszcze kolejny i tak dalej.

Oprocentowanie nie jest małe i bank naprawdę sporo na nas zarabia. Jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie jednorazowo spłacić długu, skorzystajmy z możliwości rozłożenie kredytu na raty.

Czytaj też: Jak działa karta Twisto.

Karty platynowe, złote, srebrne…

Każdy bank ma kilka rodzajów kart w ofercie i bardzo często proponuje ich posiadaczom szereg przywilejów. Może to być dodatkowe ubezpieczenie, dostęp do usług medycznych, bezpłatny wstęp do saloników lotniskowych, a nawet obsługa i opieka prywatnego konsjerża.

Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, ile pieniędzy mamy zdeponowanych w konkretnym banku i jakie są nasze wpływy na konto osobiste. Od tego zależy także nasz limit, czyli kwoty, które bank daje nam do dyspozycji. To istotne, bo karta jest potwierdzeniem naszej wiarygodności.

Z tego powodu, bez niej bardzo często nie uda nam się wypożyczyć auta czy dokonać rezerwacji noclegu w hotelu. Warto wiedzieć, że za „kolor” karty często obowiązuje dodatkowa opłata i to wcale niemała. Trzeba wiec dokładnie przeliczyć, jak często będziemy korzystać z dodatkowych przywilejów i czy opłaca nam się za nie zapłacić.

Czym jest Chargeback

Karta kredytowa przydaje się w podróży, ale i przy codziennych zakupach. Szczególnie przy tych w Internecie. Podstawą jest zapewnienia nam bezpieczeństwa.

W przypadku nieco problematycznych zakupów: gdy dostarczony nam towar jest wadliwy, usługodawca ogłosiła upadłość i nie udało nam się zrealizować usługi czy po prostu nie dostarczano nam zamówionego towaru, możemy skorzystać z funkcji chargeback.

Mechanizm ten polega na tym, że to bank zwróci nam nasze pieniądze, bo po prostu wycofa środki, które wydaliśmy. Jest to jedna z podstawowych rzeczy, czym różni się karta kredytowa od debetowej. Ta procedura zwrotna uruchamiana jest natychmiast po zgłoszeniu przez nas reklamacji.

Jeśli masz dodatkowe pytania, czym różni się karta kredytowa od debetowej, napisz w komentarzu poniżej, lub skontaktuj się z nami przez formularz umieszczony na stronie.

Zachęcamy także do udostępniania artykułu w mediach społecznościowych. Linki do udostępniania treści znajdziesz na końcu każdego artykułu.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz