Funkcje karty płatniczej, z których korzystamy zbyt rzadko

Karta płatnicza to kawałek plastiku, który potrafi znacząco ułatwić nam życie lub zupełnie wręcz przeciwnie. Liczne funkcje karty płatniczej często nie są znane, dlatego korzystamy z nich bardzo rzadko. Karta niewłaściwie użytkowana bywa bowiem źródłem ogromnych kłopotów. Największym problemem jest to, że nie potrafimy właściwie korzystać z jej wszystkich funkcji. To błąd, bo banki dają nam sporo dodatkowych profitów, tylko my nie o wszystkich wiemy. Do czego, oprócz płacenia, może nam posłużyć karta?

Funkcje karty płatniczej

Chargeback

Mówiąc po polsku, to obciążenie zwrotne. To doskonałe zabezpieczenie transakcji, polega bowiem na tym, że w przypadku, gdy sprzedawca lub dostawca usług, nie wywiąże się z zawartej z nami umowy, otrzymamy zwrot kosztów.

Inaczej, gdy sprzedawca nie dostarczy nam towaru, po prostu składamy reklamację do banku, on zwraca nam środki na kartę, a sam bierze na siebie dochodzenie roszczeń.

Zobacz: Do czego służy karta Curve.

Ubezpieczenie pieniędzy

Usługa standardowa polega na tym, że w przypadku, gdy stracimy kartę lub zostanie nam skradziona, każda kwota powyżej 150 Euro, która zostanie wydana za jej pomocą, zostanie nam zwrócona.

Rzecz jasna można wykupić także dodatkowe ubezpieczenie karty, tak by nie ponosić nawet tego kosztu. System zadziała, gdy zgłosimy zgubienie karty.

Nietypowe funkcje karty płatniczej: Concierge

Konsjerż to dawno zapomniany zawód, a taki pracownik wspaniale ułatwiał życie. Jego zadanie było proste: ogarniała za nas codzienne sprawy.

Dziś konsjerż to pracownik bardzo dobrego hotelu, kory zamówi nam taksówkę, załatwi bilety do teatru czy wskaże dostęp do nietypowej usługi. W przypadku karty płatniczej to usługa, która pozwala nam na pomoc w nagłych wypadkach.

Dzięki niej zamówimy mechanika, fachowca do naprawy pralki, a często nawet kupimy bilety do kina na trudno dostępny film. Warto sprawdzić pakiet usług oferowany przez nasz bank i nauczyć się korzystać z pomocy konsjerża.

Zobacz też: Czym różni się karta debetowa od kredytowej.

Assistance

To specyficzna forma pomocy bardzo przydatna wszystkim kierowcom samochodu, a często oferowana przez bank wraz z kartą płatniczą.

Assistance przydaje się, gdy zabraknie nam paliwa, potrzebna nam pomoc i porada prawna w razie stłuczki, czy podczas ustalania, kto jest winny kolizji. Assistance to także pomoc w zajęciu się naszym dzieckiem, gdy my sami, musimy zająć się autem lub ulegniemy wypadkowi.

Ubezpieczenie bagażu

Teoretycznie, banki nie ryzykują zbyt wiele, oferując nam ubezpieczenie bagażu, który został zgubiony lub zniszczony w czasie podróży. W końcu nie zdarza się to zbyt często.

Za to, jeśli się zdarzy, warto wiedzieć, że przysługuje nam niewielka kwota odszkodowania. W przypadku kart kredytowych zakres korzyści będzie oczywiście dużo większy.

Funkcje karty płatniczej to także ubezpieczenia

To już nie takie oczywiste, ale w wielu przypadkach karta płatnicza zapewnia nam także ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie turystyczne.

Nie są to spektakularne kwoty, ale zawsze możemy liczyć na pokrycie kosztów wizyty u lekarza poza granicami kraju czy na przykład pokrycie kosztów zniszczeń, jeśli nasze dziecko uszkodzi towar w sklepie.

Usługi dla VIP a

Nie każda karta daje wszystkie przywileje, są takie, które dedykowane są klientom VIP, czyli tym, którzy są wyjątkowo ważni dla banku.

W ich przypadku karta pozwala na dostęp do saloników lotniskowych czy przyspieszenie odprawy na lotnisku. Te usługi to już segment premium, ale czy na pewno sprawdziłeś, że nie dotyczą także ciebie?

Jeśli znasz jeszcze inne funkcje karty płatniczej, podziel się z innymi w komentarzu. Zachęcamy również do udostępniania naszych treści w portalach społecznościowych.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności