Zastosowanie gazu ziemnego

Myśląc o gazie ziemnym, co od razu przychodzi Ci do głowy? Z pewnością surowiec niezbędny m.in. do ogrzewania naszych domów lub nieodłączny element kuchenki gazowej. Gaz ziemny to najpopularniejsze źródło ogrzewania w Polsce – około 3,5 mln odbiorców wykorzystuje go w tym celu. Jednak zastosowań tego surowca jest znacznie więcej, m.in. jest niezwykle popularny w branży inwestycyjnej.

Zastosowanie gazu ziemnego
Zastosowanie gazu ziemnego

Gaz ziemny to paliwo kopalne, które wydobywane jest spod ziemi. Głównym składnikiem gazu ziemnego jest metan (CH4). Oprócz niego mogą w jego skład wchodzić niewielkie ilości etanu, propanu, butanu i innych związków. Największe światowe zasoby gazu ziemnego znajdują się w Rosji, Iranie, Katarze oraz Turkmenistanie – państwa te posiadają łącznie więcej niż 50% światowych zasobów gazu. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), światowe zasoby gazu ziemnego nadal są znaczne, jednakże zaczynają występować w rejonach, w których wydobycie jest bardzo trudne, czasochłonne i kapitałochłonne. Dlatego też, zgodnie z unijną polityką wynikającą z Europejskiego Zielonego Ładu, która bierze pod uwagę skończone zasoby gazu ziemnego, wskazane jest w przyszłości ograniczenie jego zużycia wyłącznie do sektorów, gdzie zastąpienie go innymi surowcami byłoby wyjątkowo trudne.

Gaz ziemny albo zimne mieszkania

Jak już zostało wspomniane, bez gazu ziemnego nie bylibyśmy w stanie ugotować posiłków czy ogrzać naszych domów. Może on być wykorzystywany w kotłach grzewczych, piecach gazowych, kominkach gazowych czy systemach centralnego ogrzewania. Gaz ziemny jest także stosowany w elektrociepłowniach, które dzięki jego wykorzystaniu są w stanie wyprodukować energię elektryczną w sposób bardziej przyjazny środowisku niż węgiel czy ropa naftowa. Jeśli chodzi o kuchenki, niejednokrotnie można spotkać się z dyskusją dotyczącą ich najlepszej formy zasilania – energii elektrycznej czy gazu. Profesjonalne kuchnie, występujące w najlepszych restauracjach świata, korzystają z kuchenek zasilanych gazem, ponieważ zdaniem najlepszych kucharzy, kuchenki gazowe pozwalają na precyzyjne regulowanie temperatury, szybkie gotowanie potraw i przygotowanie smaczniejszych posiłków dla wymagających klientów.

Brak transportu bez gazu

Coraz bardziej popularne zastosowanie gazu ziemnego sprowadza się do jego wykorzystywania w transporcie. Gaz w formie LNG (skroplony gaz ziemny) wykorzystywany jest głównie do napędzania samochodów osobowych. Jest on szeroko dostępną alternatywą na każdej większej stacji paliw, obok benzyny oraz oleju napędowego. Natomiast gaz ziemny w formie CNG (sprężony gaz ziemny) wykorzystywany jest głównie do napędzania pojazdów ciężarowych. Popularność stacji paliw oferujących CNG nie jest tak duża jak w przypadku LNG, jednak można je spotkać w każdym większym mieście w Polsce. Gaz ziemny jako paliwo napędowe dla pojazdów jest dobrą alternatywą, która pozwala na ograniczanie emisji zanieczyszczeń.

Przemysł potrzebuje gazu

Gaz ziemny jest również kluczowym surowcem w wielu branżach przemysłowych. Jest wykorzystywany m.in. do produkcji amoniaku, który z kolei służy do wytwarzania nawozów azotowych stosowanych w rolnictwie. Bez gazu ziemnego nie byłoby także produkcji szkła, ceramiki, stali czy aluminium. W procesie wytwarzania szkła, podczas topnienia składników szklanych w piecach hutniczych, gaz ziemny zapewnia wysoką temperaturę niezbędną do utworzenia płynnej masy szklanej i nadania odpowiedniego kształtu produktowi. Gaz jest także używany w specjalnych piecach ceramicznych, gdzie dzięki wysokiej temperaturze generowanej przy jego spalaniu, umożliwia utwardzenie i utworzenie trwałych wyrobów ceramicznych. Wszystkie wymienione branże mają jedną wspólną cechę dotyczącą wykorzystywania gazu ziemnego – wszelkie podwyżki cen gazu ziemnego wpływają na ostateczne ceny produktów wytwarzanych z jego użyciem.

Mniej oczywiste zastosowania gazu

Gaz ziemny jest także szeroko stosowany w branży kosmetycznej. Jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych, takich jak dezodoranty czy lakiery do włosów. W przemyśle papierniczym jego zastosowanie jest wymagane do generowania pary wodnej niezbędnej do napędu turbin parowych, które zasilają maszyny papiernicze. W przemyśle farmaceutycznym gaz ziemny jest niezbędny jako paliwo w kotłach, pozwalające na wygenerowanie pary wodnej niezbędnej do procesów sterylizacji, destylacji czy suszenia substancji farmaceutycznych, które następnie w formie odpowiednio przygotowanych leków trafiają do naszych domowych apteczek.

Inwestorzy spoglądają na gaz ziemny

Szerokie zastosowanie gazu ziemnego, rosnące zapotrzebowanie z różnych gałęzi gospodarki oraz jego ograniczona podaż powodują, że jest to jeden z tych surowców, na który coraz częściej spoglądają inwestorzy. Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarki rynkowej bez gazu ziemnego, dlatego notowania cen gazu są regularnie odnotowywane w mediach.

Inwestorzy starają się wykorzystywać wahania cen gazu na swoją korzyść. Można to robić na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest trading CFD (kontrakty na różnicę kursową) oparty na gazie ziemnym. Jest to spekulacyjny handel kontraktem, którego celem jest zarobienie na różnicy między ceną otwarcia a ceną zamknięcia. W ten sposób nie nabywa się rzeczywistego produktu, a jedynie spekuluje jego ceną. Co ważne, w tym przypadku można zyskiwać zarówno na spadkach ceny surowca, jak i jego wzrostach, w zależności od obranej strategii inwestycyjnej. Jest to jednak wybór dla doświadczonych inwestorów, którzy lubią aktywnie handlować na rynkach finansowych i mają dużą tolerancję na ryzyko. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/towary/natgas

Innym sposobem inwestowania w gaz ziemny jest zakup odpowiednich ETF-ów lub akcji spółek z sektora gazowego. Na giełdach na całym świecie jest szeroki wybór różnych podmiotów. Do najpopularniejszych wśród polskich uczestników rynku kapitałowego należą Orlen, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell czy Kinder Morgan. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranego sposobu inwestowania w gaz ziemny, zawsze należy liczyć się z ryzykiem, dlatego do każdego lokowania kapitału należy podchodzić odpowiedzialnie.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz