Zamykanie konta bankowego

Konto bankowe to jeden z najpopularniejszych produktów oferowanych przez banki, na tyle powszechny, że wiele osób posiada więcej niż jedno konto. Zdarzają się sytuacje, gdy z danego konta bankowego nie korzystamy lub też nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej obsługi. Wtedy warto jak najszybciej konto zamknąć, aby nie pojawiał się na nim coraz większy debet związany z comiesięcznymi, naliczanymi przez bank opłatami. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda zamykanie konta bankowego w praktyce.

Zamykanie konta bankowego
Zamykanie konta bankowego

Konto bankowe w promocji

Przepisy nie regulują kwestii ilości kont bankowych, jakie może posiadać jeden użytkownik. Dlatego też zdarza się, że mamy tych kont kilka – czasem założyliśmy je, gdyż było to koniecznością przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, czasem skusiliśmy się jakąś promocją, która wymagała założenia konta. Najczęściej jedno konto służy nam do codziennej obsługi finansów – wpływa na nie wynagrodzenie, spłacamy z niego kredyty, przelewamy środki na konta oszczędnościowe czy lokaty.

Jeśli mamy inne konto, które praktycznie nie jest używane, warto pomyśleć o jego zamknięciu. Za prowadzenie konta bank nalicza bowiem opłaty, które po kilku czy kilkunastu miesiącach mogą generować już spore saldo na minusie. Im szybciej takie problemowe konto zamkniemy, tym szybciej pozbędziemy się wszystkich związanych z nim kłopotów.

Zobacz: Konto bez komornika.

Czy zamykanie konta bankowego jest trudne

Zamykanie konta bankowego nie należy do działań trudnych. Najczęściej nieużywane konta wiszą sobie w wirtualnej przestrzeni, gdyż ich właściciele nie mają czasu lub po prostu nie chce im się zrobić z tym porządku. W rzeczywistości zamknięcie konta jest dużo prostsze niż jego otwarcie, choć oczywiście, ze względów na warunki umowy, może być rozciągnięte w czasie.

Większość banków w Polsce, w umowach ramowych do konta zawiera informację, że okres wypowiedzenia przy zamykaniu konta trwa 30 dni. Nie jest więc tak, że od razu po wypowiedzeniu umowy nasze konto zniknie. Jeszcze przez miesiąc będzie działało, a my będziemy mogli w razie potrzeby z niego korzystać.

Jak zamknąć konto w banku

Zamknąć konto w banku możemy takimi samymi drogami, jak otworzyć. Jednym ze sposobów jest wizyta w oddziale banku, spotkanie z konsultantem i załatwienie wszystkich formalności osobiście. Jednak nie jest to w dzisiejszych czasach konieczne – dużym ułatwieniem jest bankowość internetowa, w której można załatwić praktycznie wszystko.

W bankowości online możemy wykonywać przelewy, wnioskować o kredyty, zakładać lokaty czy konta oszczędnościowe. Możemy również bezproblemowo zamknąć konto. Najczęściej w panelu klienta można szybko znaleźć odpowiednią zakładkę, wypełnić szybki wniosek i bez wychodzenia z domu wszystko będzie załatwione.

Co musi zawierać wniosek o zamknięcie konta

Wniosek o zamknięcie konta bankowego powinien spełniać przede wszystkim wszystkie wymogi formalne – to ważne, gdy tworzymy go samodzielnie, a nie korzystamy z gotowych formularzy. We wniosku warto uwzględnić datę, od której zamykamy konto, a także pamiętać o 30-dniowym okresie wypowiedzenia. Przy zamykaniu konta warto uwzględnić informację, że cofamy wszystkie zgody na przetwarzanie danych osobowych, jakie udzieliliśmy bankowi podczas otwierania konta.

Dzięki temu nasze dane nie będą już nigdzie w danym banku udostępniane, nie trafią też do osób trzecich i w niepowołane ręce. Wniosek o zamknięcie konta powinien również zawierać dyspozycję, gdzie mają zostać przelane środki, znajdujące się na zamykanym rachunku bankowym – o ile takie istnieją. Zamknięcie konta wiąże się też z uregulowaniem wszystkich należności wobec banku. Jeśli zamykamy konto, na którym ciąży debet, nie oznacza to, że po zamknięciu on zniknie. Konieczne będzie spłacenie całej należności.

Nie ma natomiast żadnych problemów z zamknięciem konta, na którym ciąży zajęcie komornicze. Przepisy nie mówią bowiem o żadnych ograniczeniach w tej materii. Zanim zdecydujesz się na zamknięcie konta, warto rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Być może warto jeszcze się wstrzymać, gdyż konto, które chwilowo jest nieużywane, przydać nam się może w bliższej lub dalszej przyszłości. Jeśli dodatkowo jest to konto bezpłatne, jeśli chodzi o koszty prowadzenia, jego zamknięcie może jeszcze poczekać.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz