Wniosek o konto bankowe – Dane potrzebne do otwarcia konta

Konta bankowe to podstawowe produkty bankowe oferowane zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Wybór konta nigdy nie powinien być przypadkowy – zawsze warto uważnie zapoznać się z ofertą różnych banków, sprawdzić dostępne możliwości, a także koszty prowadzenia rachunku bankowego. Mogą one znacznie się różnić w zależności od wybranego banku. Zanim jednak zawrzemy umowę o prowadzenie rachunku, wypełniamy wniosek o konto bankowe.

Wniosek o konto bankowe

Funkcje i zalety konta bankowego

Korzystanie z konta bankowe ma cały szereg zalet, dlatego też obecnie praktycznie każdy ma co najmniej jedno konto. Służy ono przede wszystkim do przelewania wynagrodzenia za pracę, emerytury czy innych świadczeń, a także do realizowania płatności – nie trzeba już wyciągać gotówki, wystarczy wykonać przelew, aby środki szybko trafiły do odbiorcy.

Otwarcie konta bankowego możliwe jest na kilka sposobów. Można zrobić to w sposób tradycyjny, czyli wybrać się do oddziału banku. Jednak coraz bardziej popularne jest również złożenie wniosku o konto w internecie. Wtedy cała procedura znacznie się upraszcza. Potwierdzić dane można wirtualnie, ale jest również opcja, aby wniosek potwierdzić w najbliższym oddziale banku.

Zobacz: Konto przez aplikacje bankowe.

Jakie dane potrzebne są do otwarcia konta

Aby otworzyć konto w jakimkolwiek banku, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Służy on nie tylko do spisania danych, ale również do weryfikacji, czy osoba, która zakłada konto to ta sama osoba, co znajdująca się w dowodzie. Wśród danych osobowych, które są niezbędne do założenia konta, warto wymienić imię i nazwisko, nazwisko rodowe, nazwisko panieńskie matki, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, numer telefonu, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji, a także adres mailowy.

Na etapie zakładania konta bank nie zadaje pytań, które są charakterystyczne dla wniosków o kredyt – nie będzie nas pytał, czy mamy zatrudnienie, ile zarabiamy, a także nie będzie wnikał w naszą sytuację życiową. Złożenie wniosku o otwarcie konta bankowego w praktyce trwa dosłownie kilka minut, nie wymaga też żadnego czasu oczekiwania na weryfikację.

W oddziale banku założymy konto od ręki. Przez internet może to potrwać nieco dłużej w zależności od tego, jaką formę weryfikacji i sposób podpisania umowy wybierzemy. Jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy w obecności kuriera, proces zakładania konta może się nieco wydłużyć.

Z jakich etapów składa się proces zakładania konta bankowego

Zakładanie konta bankowego jest nieskomplikowane i trwa dosyć krótko. Trzeba po prostu wypełnić wniosek – albo papierowy w oddziale banku, albo wirtualny na bankowej stronie w internecie. Po wypełnieniu w sieci klikamy wyślij, i najczęściej trzeba poczekać na przetworzenie i weryfikację wniosku. Wybieramy również formę potwierdzenia tożsamości – do wyboru mamy przesłanie umowy kurierem i podpisanie jej w jego obecności po wcześniejszym sprawdzeniu dowodu osobistego.

Można również zweryfikować się przez internet za pomocą przelewu weryfikacyjnego z innego banku lub biometrii. Nowe konto otwierane jest automatycznie po pozytywnym zweryfikowaniu wnioskodawcy. Dane do logowania przychodzą na maila, natomiast jeśli zamawiamy kartę do konta, jest ona wysyłana na adres korespondencyjny podany we wniosku.

Jak wybrać dobre konto osobiste

Wybór konta osobistego powinien być poprzedzony dokładną analizą ofert poszczególnych banków. A jest ich całkiem sporo – każdy bank oferuje co najmniej kilka różnych kont dla osób o różnych potrzebach. Warto sprawdzać możliwości, jakie daje posiadanie konta, a także koszty związane z jego prowadzeniem i obsługą. Przyjrzyjmy się opłatom za prowadzenie konta, korzystanie z karty czy wypłaty gotówki z bankomatów.

Dobrze jest również sprawdzić, jak wygląda dostępność do gotówki – czy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się bankomat, w którym będzie można wypłacić pieniądze bezpłatnie, bez prowizji. Zwróćmy też uwagę na to, jakie możliwości daje aplikacja mobilna banku, a także jakie są dostępne metody płatności. Porównując kilka różnych kont pod względem własnych potrzeb i preferencji, można dosyć szybko znaleźć takie konto osobiste, które w stu procentach będzie spełniało nasze potrzeby.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz