Różnica między kredytem a pożyczką

Gdy potrzebujemy dodatkowych środków na zrealizowanie nieprzewidzianych wydatków lub sfinansowanie czegoś, na co nie mamy wystarczającej gotówki, sięgamy po kredyty i pożyczki. Choć ich nazw używamy często zamiennie, okazuje się, że są to dwa zupełnie inne produkty. Warto wiedzieć, jaka jest różnica między kredytem a pożyczką, zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie.

Różnica między kredytem a pożyczką

Pożyczanie pieniędzy

Zarówno kredyt, jak i pożyczka to dobra opcja dla każdego, kto ma do zrealizowania jakiś większy zakup, a nie dysponuje wystarczającą ilością gotówki. Nie każdy ma bowiem odpowiedni zapas poduszki finansowej, aby móc do niego sięgać w sytuacji, gdy dodatkowe środki są potrzebne. Kredyty i pożyczki są w dzisiejszych czasach zaciągane wręcz masowo.

Jeśli ktoś ma zdolność finansową, może otrzymać większą gotówkę, którą następnie spłaca w dogodnych ratach. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet większy wydatek nie jest nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.

Czym różni się pożyczka od kredytu

Choć zarówno kredyt, jak i pożyczka są pieniędzmi, które pożyczamy, nie działają one na takich samych zasadach. Kredyty są bowiem udzielane wyłącznie przez banki i działają one na podstawie przepisów o prawie bankowym. Kredyty to finansowanie, które można otrzymać na określony cel. Choć pod tym względem bywają wyjątki – kredyty gotówkowe możemy wydać bowiem na dowolny cel. Bank nie wnika, na co spożytkowaliśmy pożyczone środki.

Pożyczki, w odróżnieniu od kredytów, mogą być udzielane zarówno przez banki, jak i firmy pozabankowe, a także osoby prywatne. Istnieją przecież pożyczki, które zaciągamy u rodziny i znajomych. Zwykle taka pożyczka nie jest oprocentowana – oddajemy dokładnie tyle, ule pożyczyliśmy. Pożyczki w parabankach noszą już jednak pewne znamiona kredytów – są bowiem oprocentowane, a także obwarowane wieloma dodatkowymi warunkami.

To, co odróżnia pożyczki od kredytów bankowych, jest fakt, że można je wydać na dowolny cel. Co więcej, w przypadku pożyczek do 1000 złotych nie ma obowiązku pisemnej formy umowy. Pamiętajmy również, że pożyczki nie podlegają pod prawo bankowe. Regulują je bowiem przepisy kodeksu cywilnego. W porównaniu do kredytów bankowych, pożyczki, jakie możemy otrzymać w parabankach, często są dużo wyżej oprocentowane, a także bardziej krótkoterminowe.

Kredyt można wziąć na kilkadziesiąt lat, pożyczki natomiast czasem oddaje się w jednej lub w dwóch ratach. Jest to więc opcja dla osób, które potrzebują nagle mniejszej kwoty, nie są natomiast rozwiązaniem dla kogoś, kto chce pożyczyć środki na przykład na zakup nieruchomości.

Kto jest stroną umowy pożyczki i kredytu

W przypadku pożyczek i kredytów, choć podlegają one zupełnie innym przepisom, umowy są skonstruowane dosyć podobnie. Zawsze jedną stroną umowy jest osoba, która otrzyma środki w ramach kredytu lub pożyczki, a drugą – bank, firma pożyczkowa lub osoba prywatna, która udziela pożyczki na konkretny procent lub bez niego. W umowie kredytu i pożyczki powinny znajdować się jasne zapisy na temat praw i obowiązków jednej i drugiej strony umowy, informacje na temat pożyczonej kwoty, oprocentowania, całkowitego kosztu kredytu lub pożyczki, a także termin zwrotu lub termin płatności comiesięcznych rat.

Co jest lepsze – kredyt czy pożyczka

Na pytanie, co jest lepsze – kredyt czy pożyczka, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Jeśli ktoś chce kupić nieruchomość, jest oczywiste, że lepszą opcją będzie dla niego kredyt hipoteczny. Podobnie w sytuacji, gdy potrzebuje większej gotówki i chce ją spłacać w dogodnych ratach.

Kredyty bankowe są niżej oprocentowane niż pożyczki pozabankowe i w ujęciu długoterminowym na pewno są tańszym rozwiązaniem. Z drugiej jednak strony – uzyskanie kredytu w banku to sporo formalności i czasu oczekiwania na decyzję kredytową. Z oferty banków mogą również korzystać wyłącznie osoby o stabilnej sytuacji finansowej, mające zdolność kredytową i pozytywną historię w BIK.

Jeśli ktoś nie ma dobrej historii, nie potrzebuje wysokiej kwoty, a jedynie kilkuset złotych na kilkanaście dni czy tygodni, lepszą opcją będzie pożyczka pozabankowa, którą spłaca się w jednorazowej transzy. Parabanki są też lepszym i czasem jedynym rozwiązaniem dla osób, które nie mają stałego zatrudnienia.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz