Osoby, które figurują w rejestrach dłużników czy mają kiepską historię w Biurze Informacji Kredytowej, mają jednocześnie dużo mniej możliwości, jeśli chodzi o pożyczenie dodatkowych środków. Banki nie udzielają finansowania osobom zadłużonym, większość firm pozabankowych również sprawdza swoich potencjalnych klientów w bazach dłużników. Jeśli więc de facto jesteś dłużnikiem, a chcesz zdobyć dodatkowe środki, pozostaje Ci niewiele możliwości. Jedną z nich jest pożyczka prywatna.
Pożyczka od rodziny
Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pożyczkę prywatną, jest zdobycie środków od kogoś bliskiego z rodziny czy znajomych. Takie pożyczanie jest bezpieczne, najczęściej też osoba pożyczająca nie nalicza żadnych odsetek czy dodatkowych kosztów. Wraz z rozwojem różnorodnych usług finansowych, w sieci można również znaleźć pożyczki od obcych, prywatnych inwestorów.
Może to być dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki. Trzeba jednak bardzo uważać zarówno na etapie wybierania inwestora, jak i później – podczas podpisywania umowy. Nie chronią nas bowiem w takiej sytuacji przepisy, które regulują działanie banków oraz firm pozabankowych.
Sprawdź: Pożyczki przez Internet.
Czym są pożyczki prywatne
Pożyczka prywatna to nic innego jak pożyczka od innej osoby fizycznej, która dysponuje odpowiednimi środkami i jest gotowa je nam pożyczyć na określonych warunkach. Osoby udzielające takich pożyczek, nazywane są prywatnymi inwestorami. Można je znaleźć na różnych stronach ogłoszeniowych w sieci, na portalach finansowych i w mediach społecznościowych.
Znalezienie osoby, która jest gotowa pożyczyć konkretne środki, nie jest więc trudne. Prywatni inwestorzy pożyczają pieniądze osobom zadłużonym, jednak najczęściej na dosyć wysoki procent. Trzeba więc mieć świadomość, że jeśli decydujemy się na taką formę pożyczki, na pewno nie będzie ona tania.
Pożyczka od osoby prywatnej – jak uzyskać?
Aby uzyskać pożyczkę od osoby prywatnej, najpierw trzeba znaleźć namiar do niej, co raczej nie powinno stanowić trudności. Kolejną kwestią jest ustalenie kwoty, jaką chcemy pożyczyć, a także podpisanie odpowiedniej umowy. Oczywiście, przed podpisaniem warto się z takim dokumentem bardzo wnikliwie zapoznać.
Bardzo często problemy osób, które pożyczały od prywatnych inwestorów, biorą się stąd, że nie doczytały umowy, skupiając się przede wszystkim na jak najszybszym uzyskaniu środków. A prywatni inwestorzy często w takich umowach stosują zapisy, które mają chronić przede wszystkim ich, a także zapewnić im odpowiedni zysk. Zdarza się, że pompują koszty pożyczki do niebotycznych rozmiarów, takich, których pożyczkobiorcy nie są w stanie spłacić.
Zobacz: Pożyczki pozabankowe.
Umowa pożyczki prywatnej – na co zwrócić uwagę
Umowa pożyczki powinna pod każdym względem mieć formę oficjalnego dokumentu. Powinny się w niej znaleźć informacje o stronach zawierających umowę, przedmiocie umowy, czasie trwania umowy, sposobie przekazania, a także spłacenia pożyczki – czy będzie ona spłacana w ratach, czy będzie to jednorazowa kwota do oddania po upływie określonego czasu.
W umowie muszą również się znaleźć wszystkie informacje o opłatach związanych z pożyczką – pamiętajmy, że nie mogą one być wyższe niż odsetki ustawowe. Jeśli będą sporo przewyższały to, co zapisał ustawodawca, lepiej z takiej pożyczki zrezygnować, bez względu na to, jak bardzo jest nam ona potrzebna. Jest to bowiem informacja, że prywatny inwestor nie działa zgodnie z przepisami.
Umowa określa również formę zabezpieczenia pożyczki – prywatni inwestorzy nie udzielają pożyczek na tak zwane piękne oczy. Jedną z form zabezpieczenia pożyczki może być weksel podpisany przez pożyczkobiorcę. Zobowiązuje się on do spłacenia znajdującej się na wekslu kwoty, a jeśli tego nie uczyni, dokument ten jest dowodem w sądzie w postępowaniu nakazowym. Inną formą zabezpieczenia jest poręczenie przez drugą osobę.
Gdy podpisze ona umowę pożyczki, będzie musiała spłacić zobowiązanie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się z umowy. W praktyce jednak znalezienie poręczyciela jest trudne dla osoby, która ma już różne zadłużenia i funkcjonuje w otoczeniu jako osoba mająca problemy z płatnościami.
Zabezpieczeniem pożyczki może być również hipoteka – to rozwiązanie dla osób, które dysponują własną nieruchomością. Wygodne, ale ryzykowne – w razie niespłacenia pożyczki można bowiem w niektórych sytuacjach stracić nawet dorobek życia.