Karta kredytowa to przydatne narzędzie, które pozwala na wykonywanie zakupów środkami zapożyczonymi od banku. Aby ją pozyskać, trzeba dysponować zdolnością kredytową. Pomocny w wyborze oferty jest ranking kart. Co warto w nim sprawdzić?

Co to jest ranking kart kredytowych?
Ranking kart kredytowych to internetowe zestawienie Bankier SMART, które znajduje się na stronie https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. Składa się z ofert na karty kredytowe różnych banków, które proponują ten instrument płatniczy swoim klientom. Narzędzie pozwala wyszukać najlepszą propozycję bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki.
Poszczególne pozycje są ponumerowane, aby klient wiedział, na jakie powinien szczególnie zwrócić uwagę. System układa je w kolejności na podstawie analizy dotyczącej poszczególnych parametrów każdej oferty. Na dodatek da się tam nie tylko przeglądać opcje, ale i przejść do procesu składania wniosku online. Wystarczy kliknąć przycisk „Dalej” przy wybranym wariancie.
Co znajduje się w rankingu kart kredytowych?
Każda oferta znajdująca się w rankingu składa się z tych samych elementów. Pierwszy parametr to koszty utrzymania karty, które najczęściej widnieją w zakresie od 0 do kilku czy kilkunastu złotych. Jeśli któreś wartości podaje się w pewnym pułapie, oznacza to, że po spełnieniu określonych wymagań niweluje się opłaty.
Aby poznać warunki niezbędne do obniżenia kosztów, należy kliknąć niewielki znak zapytania przy wskazanej wartości. Tam znajduje się więcej informacji na temat konkretnej oferty. Kolejna kwestia zaznaczona w zestawieniu to RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która wpływa na wysokość odsetek koniecznych do uiszczenia podczas spłacania środków zapożyczonych przez kartę kredytową.
Ostatni punkt każdej z ofert w rankingu to bonus. To kwota, jaką klient otrzymuje od banku za spełnienie ustalonych warunków w ramach prezentu. Zwykle wynosi ona kilkaset złotych i jest podzielona na kilka części, więc uzyskuje się ją w ratach. Niekiedy ma ona formę cashbacku za wykonywane transakcje. Przed podjęciem decyzji, którą kartę wybrać, należy zapoznać się z wymaganiami poszczególnych premii, aby dopasować je najlepiej do swoich planowanych działań.
Plusy i minusy karty kredytowej – czy warto?
Karta kredytowa, jak wszelkie inne narzędzia płatnicze czy też pożyczki bankowe, ma swoje wady i zalety. Do plusów zdecydowanie trzeba zaliczyć zwiększenie elastyczności finansowej klienta, który dysponuje takim instrumentem. Na karcie ma się określony limit, w ramach jakiego da się robić zakupy, nawet gdy nie ma się tylu własnych oszczędności w danym momencie.
Zaletę stanowi także opcja spłacenia środków zupełnie bez żadnych odsetek. Aby skorzystać z pożyczki 0%, trzeba zmieścić się w określonym terminie, który zwykle jest dość krótki. Następnie po nim rozpoczyna się czas, w jakim naliczają się już dodatkowe opłaty. Karta kredytowa to bardzo wygodne w użytkowaniu narzędzie, które wygląda jak zwykła karta płatnicza, co sprawia, że jego obsługa staje się banalnie prosta.
Korzystanie z karty to sposób na budowanie pozytywnej historii kredytowej. Oznacza to, że jeśli spłaca się zobowiązania w terminach, wszystko zapisuje się w Biurze Informacji Kredytowej. To ułatwia ubieganie się o różnego rodzaju świadczenia w bankach w przyszłości. Klienci ze słabą historią w BIK-u mają trudności w pozyskiwaniu np. kredytów gotówkowych i hipotecznych.
Wśród zalet należy uwzględnić też możliwość pozyskania premii za wykonywane działania. Dzięki temu na zakupach da się jeszcze zaoszczędzić kilkaset złotych. Wadę kart stanowi fakt, że choć budują one historię w BIK-u, to jednak w czasie uch użytkowania obniżają zdolność kredytową, bo same są pewnym obciążeniem finansowym dla klienta.
Trzeba też pamiętać o tym, że jeśli nie zwróci się środków w okresie bezodsetkowym, zaczynają naliczać się odsetki. Dodatkowe koszty mogą być dość spore, kiedy zwleka się ze spłatą. Osoby ze skłonnością do impulsywnych zakupów powinny zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie na pewno będzie dla nich właściwe.
Czasami decyzja o karcie kredytowej wiąże się również ze zobowiązaniem do uiszczania kosztów dodatkowych. Właśnie dlatego warto korzystać z rankingu najlepszych ofert, aby móc uniknąć zbędnych opłat i cieszyć się wygodnym, opłacalnym użytkowaniem.
Jak pozyskać kartę kredytową dla siebie?
Kartę kredytową można pozyskać na dwa sposoby – w stacjonarnej placówce banku lub przez internet. Najpierw powinno się wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie w rankingu, a następnie udać się do punktu lub rozpocząć proces wnioskowania online. Aby pozyskać narzędzie płatnicze, trzeba udowodnić swoją zdolność kredytową.
Na ten parametr składają się m.in. wartość comiesięcznych dochodów czy koszty utrzymania (opłaty za mieszkanie itd.). Ponadto trzeba też potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym i złożyć wniosek o narzędzie płatnicze. Na podstawie zgromadzonych informacji bank ocenia, jaki limit karty wyznaczy i czy w ogóle przyzna usługę klientowi.
Następnie oczekuje się na fizyczną kartę, ponieważ bank nadaje ją pocztą do właściciela. Po odebraniu plastiku należy go aktywować zgodnie z dołączoną instrukcją, co odbywa się zwykle przez bankowość online lub podczas pierwszej płatności za zakupy. Narzędzie nadaje się do użytkowania zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Podczas płacenia w sieci wykorzystuje się znajdujące się na tylnej części plastiku kody CVV/CVC.
Korzystanie z karty kredytowej za granicą
Karta kredytowa działa i w Polsce, i za granicą. W zależności od warunków konkretnej umowy może okazać się, że płatności poza granicami kraju są obarczone dodatkowymi opłatami. Dla pewności przed wyjazdem najlepiej skontaktować się ze swoim bankiem w celu poznania szczegółów oferty.
Poza tym karta działa dokładnie tak samo. W miejscach z terminalem da się płacić zbliżeniowo czy wykorzystywać ją do zakupów na zagranicznych stronach internetowych. Warto pamiętać o zdrowym rozsądku i podejmować przemyślane decyzje konsumenckie.