Płacenie kartą za granicą – Jaką opcję płatności wybrać

Karty debetowe i kredytowe to coraz powszechniejsze sposoby płacenia za produkty lub usługi. Nic w tym dziwnego – są proste w użytkowaniu, nie trzeba dzięki nim nosić przy sobie dużej ilości gotówki, są wygodne, nieduże i bardzo funkcjonalne. Osoby, które wyjeżdżają za granicę, często zastanawiają się, czy będą mogły korzystać z kart przy płatnościach poza krajem. Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe. Płacenie kartą za granicą jest bardzo proste, tanie i dostępne dla każdego.

Płacenie kartą za granicą

Za granicę jeździmy zarówno na wakacje, jak i do pracy. Wiele osób spędza poza krajem sporo czasu, a co za tym idzie – realizuje szereg płatności związanych z życiem codziennym. Jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie są opcje płatności za granicą i które z nich będą najbardziej korzystne, czyli przede wszystkim najtańsze.

Jakimi sposobami można płacić za granicą

Za granicą możemy przede wszystkim płacić walutą kraju, w którym przebywamy. W tym celu warto jeszcze przed wyjazdem wybrać się do kantoru i wymienić złotówki na walutę obcą. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest w stu procentach dobre – posiadanie przy sobie dużych ilości gotówki nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego warto mieć alternatywę w postaci płatności bezgotówkowych.

Każda karta płatnicza wydawana przez polskie banki, zarówno debetowa, jak i kredytowa, może posłużyć do płatności poza krajem. W niektórych przypadkach konieczne jest aktywowanie takiej opcji w aplikacji banku czy w bankowości elektronicznej. Zanim więc wyjedziemy, dobrze jest sprawdzić, czy nasza karta posiada tę funkcję włączoną. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że płatność kartą debetową czy kredytową, na której znajdują się kwoty w złotówkach, może być dosyć droga.

Banki pobierają bowiem prowizje i opłaty za przewalutowanie. Im wyższa kwota transakcji, tym wyższa będzie prowizja. Jeśli więc zamierzasz za granicą często korzystać z płatności bezgotówkowych, lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie karty walutowej.

Jakie opcje płatności wybrać, aby nie przepłacać za granicą

Konto walutowe to rozwiązanie, które przyda się podczas pobytu za granicą, szczególnie jeśli ma być on dosyć długi. Warto rozważyć jego założenie nie tylko przed wyjazdem na wakacje, ale również do pracy. Konto walutowe zakłada się dla konkretnej waluty – w polskich bankach możliwe jest dla najpopularniejszych walut, takich jak euro, funty czy dolary.

Pod względem funkcjonalności konto walutowe jest zbliżone do konta obsługiwanego w złotówkach, z tą różnicą, że transakcje realizowane są w walucie obcej. Karta do konta walutowego pozwala na realizowanie płatności bez konieczności przewalutowania, a co za tym idzie – tracenia na tego rodzaju transakcjach. Dobrym rozwiązaniem może być również posiadanie karty wielowalutowej, pod którą podpięte są rachunki prowadzone w różnych walutach.

Podczas płatności za granicą karta rozpoznaje, w jakiej walucie ma być zrealizowana transakcja i sama pobiera środki z odpowiedniego konta. Warunkiem jest oczywiście posiadanie środków na koncie. Dzięki karcie wielowalutowej można ograniczyć czas spędzany w kantorach na wymianie walut, a także zminimalizować opłaty związane z przewalutowaniem.

Jakie są zalety konta walutowego

Konto walutowe ma całe mnóstwo tych wszystkich zalet, jakie mają konta prowadzone w złotówkach. Można gromadzić na nim środki, realizować transakcje w sieci, robić przelewy, a także wypłacać gotówkę w bankomatach. Możliwe jest również płacenie kartą za produkty lub usługi w walucie obcej, przede wszystkim w czasie pobytu za granicą. Dużą zaletą konta walutowego jest brak kosztów przewalutowania transakcji i korzystniejszy kurs wymiany. Trzeba bowiem wiedzieć, że każdy bank ma swój własny kurs wymiany waluty, który jest mniej korzystny niż samodzielne przewalutowanie.

Osoby posiadające konto walutowe mogą również korzystać z kantorów internetowych bez konieczności udania się do stacjonarnego kantoru. To również daje szereg korzyści. Kursy w internetowych kantorach są korzystniejsze niż w stacjonarnych, a ilość walut, na które można wymienić złotówki dużo większa. Posiadanie konta walutowego warto więc rozważyć, jeśli często przebywamy za granicą, a nie chcemy wozić ze sobą dużych ilości papierowej gotówki.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz