Nowoczesne Technologie w Bankowości

Jeszcze kilkanaście lat temu, myśl o korzystaniu z aplikacji mobilnej do obsługi konta bankowego była tylko wizją przyszłości. Obecnie inwestycje w nowoczesne technologie w bankowości są koniecznością dla każdej instytucji finansowej.

Nowoczesne Technologie w Bankowości

Kilka słów na początek

Aktualne trendy w cyfrowej branży finansowej, tworzą ogromne możliwości wzrostu, wprowadzając jednocześnie pewien poziom niepewności co do przyszłości całego sektora finansowego.

Rosnąca liczba firm technologicznych zajmujących się finansami, tzw. Fin-Techów, wzbudza niepewność wśród tradycyjnych banków. Przed postępem nie da się jednak uciec, a konsumenci są coraz bardziej przychylnie nastawieni do wprowadzanych zmian.

Jaki wpływ na rynek mają nowoczesne technologie w bankowości

Banki i inne instytucje finansowe muszą zrozumieć, że wdrożenie cyfrowych rozwiązań finansowych jest nieuniknione, ponieważ wypływa to na poprawę wydajności i rentowności firmy. Docelowy odbiorca usług bankowych również ostatecznie skorzysta na rewolucji technologicznej.

Duża konkurencja panująca na rynku usług finansowych wymusi obniżenie cen produktów bankowych. Dodatkowo postępującą globalizacja i stopy procentowe na minimalnym poziomie, również przyczynią się do większej dostępności taniego pieniądza.

Bank Światowy szacuje, że obecnie na świecie prawie 2 miliardy ludzie nie korzysta jeszcze w ogóle ze zorganizowanego systemu finansowego. Większość z tych osób po prostu nie posiada środków pieniężnych, aby ulokować je w banku. Jednak spora część światowego rynku jest nadal niewykorzystana z powodu braku odpowiedniej infrastruktury.

Doskonałym przykładem kraju z ogromnymi możliwościami w branży finansowej są Indie. Z raportu opublikowanego przez The Paypers wynika, że 20% mieszkańców tego kraju nie ma dostępu do banków. Jednak w ostatnich latach Indie otworzyły się na nowoczesne technologie w bankowości, i wprowadziły usługi typu Fin-Tech, które w samym tylko 2020 roku wygenerowały 31 mld dolarów.

Nowoczesne firmy finansowe wchodzące na rozwijający się rynek mogą działać prawie bez konkurencji. Bardzo łatwo mogą także pozyskiwać kapitał, ponieważ inwestorzy zdają sobie sprawę z potencjału technologii Fin-Tech, i bardzo chętnie lokują tam swoje środki.

Czytaj też: Jak działa Revolut, i dlaczego jest tak popularny.

Rynek europejski, oraz nowoczesne technologie w bankowości

Na rynku europejskim również wiele się dzieje, jeśli chodzi o firmy technologiczne działające w finansach. Najlepszym przykładem będzie tutaj brytyjski Revolut. Działający od lipca 2015 roku Fin-Tech, oferuje swoim klientom darmowe konto, oraz kartę wielowalutową. W 2018 roku Revolut uzyskał licencję bankową, przez co stał się pełnoprawnym bankiem.

Brytyjski Fin-Tech poradził sobie również doskonale z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Swoich europejskich klientów Revolut przeniósł na Litwę, gdzie uzyskał wspomnianą wyżej licencję bankową.

Największym plusem korzystania z aplikacji Revolut jest wymiana walut po bardzo korzystnym kursie międzybankowym. Klienci mogą również samodzielnie tworzyć wiele kont w różnych walutach. W dowolnej chwili możliwa jest wymiana walut oraz przelanie środków na konto w innym banku.

Zakładanie pierwszego konta w Revolucie jest bardzo proste. Wszystkie niezbędne czynności wykonasz w aplikacji mobilnej banku. Po zainstalowaniu aplikacji rejestrujesz się jako nowy użytkownik, a następnie weryfikujesz swoją tożsamość. Potwierdzenie danych posiadacza konta polega na zrobieniu fotografii dokumentu tożsamości oraz twarzy.

Konto Revolut możemy zasilać dowolną kartą płatniczą lub kredytową, umożliwiającą transakcje internetowe.

Blockchain i kryptowaluty

Technologia blockchain to jeden z trendów, który wywarł silną presję na systemy finansowe. Kryptowaluty przyczyniają się do obniżenia kosztów obslugi transakcji finansowych, oraz zwiększają ich szybkość. Międzynarodowe transakcje peer-to-peer stanowią ogromną konkurencję dla tradycyjnych platform.

Największe firmy płatnicze takie jak Visa czy Mastercard, po początkowej niechęci, rozpoczęły prace nad włączeniem technologii blockchain i kryptowalut do zarządzanych przez siebie platform. Wszystko w myśl zasady, że jeśli nie możesz kogoś pokonać, to się do niego przyłącz.

Big data, oraz nowoczesne technologie w bankowości

Banki i inne instytucje finansowe posiadają ogromne ilości danych dotyczących swoich klientów. Odpowiednio przetworzone dane, mogą stać się bardzo cennym źródłem informacji dla przedsiębiorstwa.

Pojęcie „big data” określa zbiór danych, mogących podlegać zaawansowanej analizie za pomocą specjalnych algorytmów. Są to zarówno dane uporządkowane, czyli informacje, jak również zupełnie nieuporządkowane dane. Banki mogą wykorzystywać te informacje na różne sposoby:

  • Ocenianie ryzyka kredytowania konkretnych klientów
  • Wykrywanie potencjalnych oszustw i nieprawidłowości
  • Segmentacja i ustalanie rynków docelowych
  • identyfikacja aktualnych trendów

Automatyzacja i sztuczna inteligencja

Nowoczesne technologie w bankowości, w postaci aplikacji automatyzujących procesy biznesowe, będą miały ogromny wpływ na cały sektor finansowy. Wielu pracowników zostanie zastąpionych „cyfrowymi robotami „, które mogą pracować bez przerwy, nie popełniając błędów.

Odpowiednio zaprogramowane „roboty”, mogą np. naśladować zachowanie człowieka podczas korzystania z usług bankowych. Testowanie w ten sposób produktów przed wprowadzeniem ich na rynek, pozwoli na ich ulepszenie, oraz wyeliminowanie potencjalnych błędów.

Wiele banków już dzisiaj używa do obsługi klientów specjalnie przystosowane chatboty. Dzięki temu działy obsługi interesantów mogą być czynne całą dobę. Pozwala to również znacznie ograniczyć koszty funkcjonowania firmy.

Trwają również intensywne prace nad automatami przeprowadzającymi rozmowy telefoniczne z klientami. Specjalne programy odsłuchują nagrane połączenia, i uczą się prowadzenia prostych rozmów czy udzielania informacji.

Płatności mobilne jako nowoczesne technologie w bankowości

Liczba klientów, korzystających z bankowych aplikacji mobilnych stale rośnie. Według danych opublikowanych przez magazyn Forbes, w 2019 roku ilość rejestracji aplikacji mobilnych wzrosła o 71%. Niektóre banki natomiast zaobserwowały wzrost czasu użytkowania swoich aplikacji o 85%.

Tak duży wzrost wynikał oczywiście z rosnącej popularności nowoczesnych telefonów komórkowych. Duże znaczenie może mieć również zmniejszający się co roku obrót fizyczną gotówką. Płatności mobilne stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych form płatności.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz