Kredyt hipoteczny dla singla – Gdzie szukać ofert

Kredyt hipoteczny to często jedyny sposób, aby stać się właścicielem mieszkania. Choć jest to produkt, który kojarzy się przede wszystkim z parami czy rodzinami z dziećmi, to w rzeczywistości bez problemu może otrzymać go także singiel. Co więcej, kredyt hipoteczny dla singla staje się coraz bardziej popularny. Nie ma bowiem żadnych przeciwwskazań, aby kredyt hipoteczny otrzymała osoba, która ma odpowiednią zdolność kredytową i dysponuje wkładem własnym.

>> Oferty kredytów hipotecznych <<

Kredyt hipoteczny dla singla

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla singla

Na rynku kredytów hipotecznych nie ma żadnych oddzielnych ofert przeznaczonych dla singli. Kredyty można więc wziąć zarówno we dwoje, jak i w pojedynkę. Banku tak naprawdę nie interesuje, ile osób bierze kredyt, a ocenia przede wszystkim zdolność kredytową. A zdarza się, że single mają w pojedynkę większe zarobki niż niejedna para po zsumowaniu dochodów. Jeśli dodatkowo dysponują wkładem własnym, który jest obecnie niezbędny do ubiegania się o kredyt hipoteczny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby składać wniosek o kredyt.

Singiel, który chce kupić własne mieszkanie, powinien jednak wykazać się przede wszystkim rozwagą i dokładną analizą swoich aktualnych możliwości finansowych oraz przyszłej kondycji finansowej. Będzie bowiem spłacać kredyt wyłącznie ze swoich dochodów.

Jak oceniana jest zdolność kredytowa singla

Ocena zdolności kredytowej singla odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku małżeństw czy par. Jeśli bowiem banki stosowałyby inne kryteria dla osób samotnych, mogłyby być posądzone o dyskryminację. Singiel, podobnie jak para ubiegająca się o kredyt, musi wykazać zdolność kredytową, przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty, a także dysponować kwotą na wkład własnych.

Obecnie bowiem żaden bank nie udziela kredytowania na sto procent wartości nieruchomości. Potrzebny jest 20-procentowy wkład własny. W niektórych bankach może być on mniejszy, ale wtedy konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Choć zasady, jakie stosują banki przy ocenie zdolności kredytowej singli, są takie same, nieco inaczej wygląda ocena ryzyka. W przypadku singla ryzyko banku jest wyższe, gdyż terminowa spłata rat zależy od jednej osoby i źródła dochodu, jakie ona generuje. Jeśli w małżeństwie jedna osoba utraci pracę, spłata kredytu może odbywać się z dochodów drugiej. Jeśli natomiast źródło dochodu utraci singiel, terminowa spłata kredytu jest o wiele bardziej zagrożona. Dlatego też banki na kredyty hipoteczne dla singli nakładają wyższe koszty.

Odsetki i prowizja nie są i nie mogą być wyższe niż w przypadku kredytów dla par, pojawiają się jednak dodatkowe opłaty, jak chociażby konieczność wykupienia ubezpieczenia na życie. Taka polisa nie jest co prawda obowiązkowa, jednak w praktyce jest tak, że jeśli singiel nie zdecyduje się na jej wykupienie, to najprawdopodobniej nie otrzyma kredytu. Koszt kredytu dla singla może być finalnie nieco wyższy niż koszt takiego samego kredytu dla pary. Jeśli jednak jest to jedyny sposób, aby zostać właścicielem własnego mieszkania, warto zapłacić nieco więcej, ale mieszkać na swoim.

Zobacz też: Kredyty gotówkowe.

Kredyt dla singla – gdzie szukać ofert

Skoro w ofercie kredytów hipotecznych nie ma rozróżnienia na kredyty dla par i dla singli, jest więc oczywiste, że poszukiwania odpowiedniego kredytu będziemy prowadzić w taki sam sposób. Przede wszystkim, warto rozejrzeć się w rankingach aktualnych kredytów hipotecznych, sprawdzić, które banki mają aktualnie najlepszą ofertę, skorzystać z porównywarek i kalkulatorów ofert. Zwracajmy uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale również na inne opłaty, które składają się na ostateczny koszt kredytu.

Wiele osób decyduje się na wnioskowanie o kredyt hipoteczny w banku, w którym posiadają konto. Często jest to dobra opcja – banki dla swoich stałych klientów mają czasem lepsze oferty niż dla nowych. Nie jest to jednak regułą – może się okazać, że w obcym banku otrzymamy kredyt na dużo lepszych warunkach niż w banku, w którym od lat mamy konto czy braliśmy w przeszłości inne kredyty.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz