Konto walutowe

Jeśli często przebywasz za granicą, płacisz w obcej walucie, robisz zakupy w zagranicznych sklepach i serwisach, na pewno sporo pieniędzy tracisz na przewalutowaniu transakcji. Najczęściej banki realizują je po słabym i mało korzystnym dla klienta kursie. Warto więc rozważyć posiadanie konta walutowego – korzyści z niego z pewnością będą dużo wyższe niż ewentualne opłaty.

Konto walutowe

Czym jest konto w obcej walucie

Płatności za granicą czy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych są jak najbardziej możliwe przy użyciu naszych polskich kart, czy kont bankowych prowadzonych w złotówkach. Za każdym razem jednak transakcja w obcej walucie wiąże się z koniecznością przewalutowania.

Bank oczywiście zrobi to po takim kursie, aby jak najwięcej zarobić, nie jest to więc korzystne dla posiadacza konta. Co więcej, takie płatności najczęściej wiążą się z dodatkowymi prowizjami. Jeśli często płacisz kartą za granicą lub robisz zakupy w sklepach poza Polską, dobrze jest mieć konto walutowe, prowadzone w tej walucie, w której najczęściej dokonujesz transakcji.

Jak działa konto walutowe

Konto walutowe praktycznie pod każdym względem działa tak, jak konto prowadzone w złotówkach – z tą jednak różnicą, że jest prowadzone w wybranej walucie obcej. Możesz na nie wpłacać tę walutę, a także robić nią zakupy w sklepach internetowych czy na żywo podczas przebywania za granicą.

Takie konto pozwala na uniknięcie wszystkich opłat związanych z przewalutowaniem transakcji – są one bowiem realizowane w tej walucie, w której powinna odbywać się płatność. Konto walutowe jest wygodne w obsłudze, można do niego wyrobić kartę debetową czy kredytową, a także korzystać ze wszystkich innych produktów bankowych, jakie są realizowane w ramach konta prowadzonego w złotówkach.

Najczęściej konta walutowe są prowadzone w czterech najpopularniejszych zagranicznych walutach, a więc w euro, dolarach, frankach szwajcarskich oraz funtach brytyjskich.

Zobacz: Jak działa karta Twisto.

Jak założyć konto walutowe

Założenie konta walutowego jest proste i nieskomplikowane. Ofertę tego rodzaju kont posiada większość banków – najlepiej zdecydować się na ten bank, w którym już mamy zwykłe konto złotówkowe. Wtedy wszystkie formalności trwają zdecydowanie krócej.

Nie jest to jednak konieczność – może się bowiem okazać, że konkurencyjny bank posiada pod tym względem lepszą ofertę. Założenie konta walutowego w praktycznie każdym banku jest darmowe, różne są natomiast opłaty związane z jego prowadzeniem czy korzystaniem z niego na co dzień. Przed wyborem konkretnego konta walutowego warto sprawdzić, jak wygląda kwestia opłat za karty płatnicze, wykonywanie przelewów oraz korzystanie z innych usług bankowych.

Tutaj różnice – w zależności od banku – mogą być dosyć spore. Wybór konta powinien być również uzależniony od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać – czy będą to raczej zakupy w sklepach internetowych, czy bardziej płatności bezgotówkowe gdzieś za granicą.

Po co zakładać konto walutowe

Korzyści z posiadania konta walutowego jest całkiem sporo. Na pewno przyda się ono każdemu, kto zarabia w obcej walucie i chce gromadzić oszczędności. Zamiast wymieniać środki na złotówki, można przecież na koncie walutowym gromadzić pieniądze w tej walucie, w której się zarabia.

To dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy zarabiamy w dobrej, mocnej walucie, która zawsze będzie bardziej korzystna niż złoty, który chwilami bywa niestabilny. Konto walutowe przyda się również osobom, które spłacają kredyt hipoteczny w walucie obcej, gdyż wtedy nie trzeba płacić za spread będący dodatkowym kosztem.

Założenie konta walutowego dobrze jest również rozważyć, gdy planujemy wakacje za granicą lub wyjazd do pracy, a także w sytuacji, gdy naprawdę sporo robimy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Lista korzyści w przypadku konta walutowego jest spora.

Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że jego założenie jest darmowe, nie trzeba długo się zastanawiać. Konto walutowe będzie przydatne i nawet jeśli korzystać z niego będziemy raz na jakiś czas, po prostu warto je mieć.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do odwiedzenia strony naszego partnera biznesowego: Zarabiaj365.pl

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
[email protected]

+48 576 759 492

Polityka prywatności