Konto walutowe – Jak założyć konto w obcej walucie

Jeśli często przebywasz za granicą, płacisz w obcej walucie, robisz zakupy w zagranicznych sklepach i serwisach, na pewno sporo pieniędzy tracisz na przewalutowaniu transakcji. Najczęściej banki realizują je po słabym i mało korzystnym dla klienta kursie. Warto więc założyć konto walutowe, ponieważ korzyści z niego z pewnością będą dużo wyższe niż ewentualne opłaty.

Konto walutowe
Jak założyć konto walutowe

Czym jest konto w obcej walucie

Płatności za granicą czy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych są jak najbardziej możliwe przy użyciu naszych polskich kart, czy kont bankowych prowadzonych w złotówkach. Za każdym razem jednak transakcja w obcej walucie wiąże się z koniecznością przewalutowania.

Bank oczywiście zrobi to po takim kursie, aby jak najwięcej zarobić, nie jest to więc korzystne dla posiadacza konta. Co więcej, takie płatności najczęściej wiążą się z dodatkowymi prowizjami. Jeśli często płacisz kartą za granicą lub robisz zakupy w sklepach poza Polską, dobrze jest mieć konto walutowe, prowadzone w tej walucie, w której najczęściej dokonujesz transakcji.

Jak działa konto walutowe

Konto walutowe praktycznie pod każdym względem działa tak, jak konto prowadzone w złotówkach – z tą jednak różnicą, że jest prowadzone w wybranej walucie obcej. Możesz na nie wpłacać tę walutę, a także robić nią zakupy w sklepach internetowych czy na żywo podczas przebywania za granicą.

Takie konto pozwala na uniknięcie wszystkich opłat związanych z przewalutowaniem transakcji – są one bowiem realizowane w tej walucie, w której powinna odbywać się płatność. Konto walutowe jest wygodne w obsłudze, można do niego wyrobić kartę debetową czy kredytową, a także korzystać ze wszystkich innych produktów bankowych, jakie są realizowane w ramach konta prowadzonego w złotówkach.

Najczęściej konta walutowe są prowadzone w czterech najpopularniejszych zagranicznych walutach, a więc w euro, dolarach, frankach szwajcarskich oraz funtach brytyjskich.

Zobacz: Jak działa karta Twisto.

Jak założyć konto walutowe

Założenie konta walutowego jest proste i nieskomplikowane. Ofertę tego rodzaju kont posiada większość banków – najlepiej zdecydować się na ten bank, w którym już mamy zwykłe konto złotówkowe. Wtedy wszystkie formalności trwają zdecydowanie krócej.

Nie jest to jednak konieczność – może się bowiem okazać, że konkurencyjny bank posiada pod tym względem lepszą ofertę. Założenie konta walutowego w praktycznie każdym banku jest darmowe, różne są natomiast opłaty związane z jego prowadzeniem czy korzystaniem z niego na co dzień. Przed wyborem konkretnego konta walutowego warto sprawdzić, jak wygląda kwestia opłat za karty płatnicze, wykonywanie przelewów oraz korzystanie z innych usług bankowych.

Tutaj różnice – w zależności od banku – mogą być dosyć spore. Wybór konta powinien być również uzależniony od tego, w jaki sposób będziemy z niego korzystać – czy będą to raczej zakupy w sklepach internetowych, czy bardziej płatności bezgotówkowe gdzieś za granicą.

Po co zakładać konto walutowe

Korzyści z posiadania konta walutowego jest całkiem sporo. Na pewno przyda się ono każdemu, kto zarabia w obcej walucie i chce gromadzić oszczędności. Zamiast wymieniać środki na złotówki, można przecież na koncie walutowym gromadzić pieniądze w tej walucie, w której się zarabia.

To dobre rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy zarabiamy w dobrej, mocnej walucie, która zawsze będzie bardziej korzystna niż złoty, który chwilami bywa niestabilny. Konto walutowe przyda się również osobom, które spłacają kredyt hipoteczny w walucie obcej, gdyż wtedy nie trzeba płacić za spread będący dodatkowym kosztem.

Założenie konta walutowego dobrze jest również rozważyć, gdy planujemy wakacje za granicą lub wyjazd do pracy, a także w sytuacji, gdy naprawdę sporo robimy zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Lista korzyści w przypadku konta walutowego jest spora.

Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że jego założenie jest darmowe, nie trzeba długo się zastanawiać. Konto walutowe będzie przydatne i nawet jeśli korzystać z niego będziemy raz na jakiś czas, po prostu warto je mieć.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz