Bankowość elektroniczna cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób korzystających z produktów bankowych. Jednym z najpopularniejszych usług bankowych jest konto internetowe za darmo. Nic w tym dziwnego – pozwala ono na wykonywanie szeregu transakcji, sprawdzanie historii i składanie wniosków bez konieczności wizyty w oddziale banku. Co więcej, przy zakładaniu konta bankowego w promocji, można liczyć na dodatkowe korzyści, takie jak jednorazowa premia w wysokości nawet kilkuset złotych.
Zalety posiadania konta bankowego
Posiadanie konta bankowego to w dzisiejszych czasach ogromna wygoda i możliwość stałego kontrolowania swoich środków. To także duża oszczędność czasu – jeszcze kilkanaście lat temu, gdy bankowość elektroniczna była w powijakach, wszystko trzeba było załatwiać przy bankowym okienku.
Zwykłe zlecenie przelewu czy sprawdzenie stanu konta wymagało wędrówki do banku. Dziś to wszystko można zrobić w ciągu kilku sekund, logując się do konta internetowego naszego banku lub do aplikacji mobilnej.
Czym jest podstawowy rachunek płatniczy
Jedną z ofert banków, która jest całkowicie bezpłatna, jest podstawowy rachunek płatniczy. To rozwiązanie dla osób, które nie posiadają żadnego konta w polskim banku. Daje on dostęp do podstawowych usług bankowych, takich jak płatności kartą, realizacja przelewów czy wypłata gotówki w bankomacie. Jest to rozwiązanie, które funkcjonuje na terenie całej Unii Europejskiej, a jego celem jest walka z wykluczeniem finansowym i społecznym obywateli.
Co prawda prowadzenie standardowego konta bankowego nie wiąże się z wysokimi opłatami, jednak – w zależności od banku – jest to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Szczególnie w przypadku, gdy wszystko załatwia się w oddziale banku, a tak właśnie robią, chociażby osoby starsze, które jednocześnie mają najmniejsze dochody w porównaniu do ogółu społeczeństwa. Podstawowy rachunek płatniczy pozwala im na korzystanie z usług bankowych zupełnie bezpłatnie.
Trzeba jednak mieć świadomość, że taki rachunek będzie darmowy w dosyć ograniczonym zakresie – dostępnych jest 5 darmowych przelewów w miesiącu oraz 5 darmowych wypłat gotówki. Nie jest to więc konto bezpłatne w sposób nieograniczony, jednak większości jego posiadaczy liczba darmowych transakcji w zupełności wystarcza.
Jakie powinno być konto internetowe za darmo
Nie tylko podstawowy rachunek płatniczy pozwala na bezpłatne korzystanie z oferty banków. Obecnie niemal w każdym banku można znaleźć atrakcyjne oferty konta za zero złotych, czyli nie płacimy za przelewy, wypłaty w bankomatach, a także za korzystanie z karty debetowej. Trzeba jednak w przypadku takich kont dokładnie czytać umowy. Zdarza się bowiem, że konto jest darmowe, ale pod warunkiem, że jego właściciel w ciągu miesiąca wykona konkretną liczbę transakcji lub też będzie miał wpływy w określonej wysokości.
Są banki, w których konta bywają darmowe tylko z nazwy, jednak podczas korzystania z bankowości wychodzi sporo dodatkowych opłat. Najczęściej są one niewielkie, na poziomie kilku złotych, jednak w skali miesiąca może się z tego uzbierać całkiem pokaźna kwota. Zanim więc zdecydujesz się na otwarcie konta w konkretnym banku, zapoznaj się bardzo dokładnie ze wszystkimi warunkami i upewnij, czy będzie ono darmowe nie tylko z nazwy.
Zobacz: Jak założyć konto socjalne.
Które darmowe konto jest najlepsze
Wybór darmowego konta bankowego nie jest prosty, szczególnie w sytuacji, gdy każdy bank ma całkiem sporą i zróżnicowaną ofertę. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z różnego rodzaju rankingów darmowych kont i porównywarek, dzięki którym można w jednym miejscu zapoznać się z ofertą kilku czy kilkunastu różnych banków.
Jeśli szukamy konta darmowego, sprawdzajmy przede wszystkim opłaty: czy za prowadzenie konta jest zawsze 0 złotych, czy może nic nie zapłacimy pod kilkoma warunkami. Podobnie sprawdźmy kwestie wypłat z bankomatów czy kosztów przelewów. Nie ma jednego, darmowego konta, które byłoby idealne dla każdego. Wybór zawsze powinien więc być poprzedzony analizą własnych potrzeb i dopasowaniem do nich konkretnego produktu bankowego.