Korzystanie z kart płatniczych jest dziś na tyle powszechne, że transakcje bezgotówkowe systematycznie wypierają z rynku klasyczne płatności za pomocą gotówki. Dlatego bardzo popularnym produktem stała się karta płatnicza online. Coraz więcej osób płaci kartami nie tylko podczas zwykłych zakupów w sklepach stacjonarnych, ale również w sieci. Taka forma płatności jest wygodna, szybka i przede wszystkim bezpieczna.

Dlaczego warto płacić kartą w internecie
Płatności kartą w internecie pozwalają na znaczne przyspieszenie wirtualnych transakcji. Można dzięki nim zaoszczędzić czas, jaki potrzebny byłby na wykonanie przelewu. Kartą w sieci możemy zapłacić zarówno za zakupy w sklepach internetowych, jak również za rezerwacje hoteli, kupno biletów na koncert i sporo usług, które oferowane są online.
Korzystanie z płatności kartą w internecie jest bezpieczne, nie trzeba się obawiać, że podając dane wrażliwe z karty, zostaniemy okradzeni, a nasze dane trafią w niepowołane ręce. Systemy do płatności kartami posiadają wszelkie możliwe zabezpieczenia, dzięki którym nasze środki na karcie są w stu procentach chronione.
Jak płacimy przez internet
Aby zapłacić kartą przez internet, wystarczy podczas finalizowania płatności wybrać opcję płatność kartą, a następnie wprowadzić dane karty: jej numer, datę ważności, imię i nazwisko posiadacza, a także numer CVV lub CVC, który znajduje się na rewersie karty. Całość zatwierdzamy i transakcja jest zrealizowana. Płatności kartą w sieci są wygodne, bezpieczne, a jednocześnie uniwersalne. W większości miejsc w sieci, zarówno w sklepach, jak i u dostawców usług bez problemu zapłacimy kartą, bez konieczności wykonywania tradycyjnego czy szybkiego przelewu.
W ostatnim czasie bardzo popularne są również e-portfele, które ułatwiają płatności użytkownikom, którzy posiadają kilka kart. Można dzięki temu ominąć każdorazowe podawanie danych przy dokonywaniu płatności. Portfele elektroniczne umożliwiają korzystanie z kart debetowych, kredytowych, a także kart prepaid oraz kart wirtualnych.
Wśród najpopularniejszych rozwiązań, jakie są dostępne na naszym rynku, warto wymienić między innymi Google Pay, aplikację dla posiadaczy telefonów z systemem Android, a także Apple Pay, analogiczną usługę przeznaczoną dla posiadaczy telefonów z systemem iOS. Wirtualne portfele oferują również operatorzy kart płatniczych: MasterPass dla osób posiadających karty Mastercard oraz Visa Checkout dla osób, które posiadają karty Visa.
Karty wirtualne – czym różnią się od plastikowych kart płatniczych
Wirtualne karty płatnicze są coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych, plastikowych kart. O ich popularności i coraz większej powszechności może świadczyć fakt, że korzystają z nich już ponad dwa miliony Polaków. Karty wirtualne pod względem funkcjonalności w niczym nie różnią się od ich standardowych odpowiedników, z tą jednak różnicą, że nie mają fizycznej postaci. Występują w postaci elektronicznego zapisu, ale tak samo mają swój numer, datę ważności oraz kod CVC2 lub CVV2. Wśród największych zalet korzystania z wirtualnych kart płatniczych należy wymienić przede wszystkim fakt, że nie można ich zgubić, nie zostaną też skradzione. Są więc o wiele bardziej bezpieczne, a jednocześnie tak samo wygodne w użytkowaniu.
Karty wirtualne to między innymi karty debetowe powiązane z kontem i kredytowe, które są pewnym rodzajem kredytu, a także karty prepaid wymagające zasilenia odpowiednią kwota oraz karty jednorazowe – generowane tylko do jednej płatności. Aby dokonywać płatności kartą wirtualną, trzeba posiadać smartfon, który funkcjonuje jak plastikowa karta przy płatnościach zbliżeniowych. Może to być dosyć uciążliwe, gdy telefon rozładuje nam się w sklepie w momencie, gdy musimy dokonać płatności.
Trzeba też pamiętać, że choć karty wirtualne nie mają plastikowego nośnika, nie oznacza to, że są udostępniane przez banki za darmo. Za tego rodzaju karty również trzeba ponosić comiesięczne koszty, które są różne w zależności od banku, w którym taką kartę sobie wyrobimy.