Jak Zarządzać Budżetem Domowym

Badania statystyczne pokazują, że większość osób w Polsce nie posiada żadnych oszczędności. Sytuacja taka utrzymuje się pomimo zwiększających się zarobków. Wygląda więc na to, że problemem nie jest tutaj brak pieniędzy, ale nieodpowiednie zarządzanie nimi. Z tego artykułu dowiesz się jak zarządzać budżetem domowym.

Jak Zarządzać Budżetem Domowym

Jeśli co miesiąc wydajesz wszystko, co zarabiasz, ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z sytuacji, w jakiej się znajdują. Nie panują zupełnie nad swoimi finansami, przez co bardzo często wpadają w tarapaty finansowe.

W sytuacji opisanej powyżej wszystko jest względnie w porządku, do momentu, kiedy wydarzy się jakaś nieprzewidziana sytuacja. W przypadku nagłej choroby, awarii samochodu czy jakiegoś sprzętu domowego, musimy wspomagać się pożyczką. Rodzina czy znajomi, nie zawsze chętnie pożyczają pieniądze, a czasami po prostu tak samo jak my ich nie mają. Wtedy pozostaje udać się do banku po kredyt.

A co, jeśli bank Ci odmówi ?

Na szczęście są jeszcze firmy pożyczkowe, które nie stawiają tak wysokich wymagań. Jednak pożyczanie pieniędzy w instytucjach pozabankowych jest z jednej strony trochę ryzykowne, a z drugiej dość kosztowne. Może w końcu warto przygotować się na takie sytuacje, i zaplanować wydatki.

Czytaj też: Zarządzanie budżetem domowym. Praktyczne porady.

Jak zarządzać budżetem domowym i zacząć w końcu oszczędzać

Prowadzenie budżetu domowego jest banalnie proste. Można to zrobić na małej kartce papieru, lub w niewielkim notatniku. Osoby, które są zaznajomione z nowoczesnymi technologiami, doskonale poradzą sobie z podstawowym arkuszem kalkulacyjnym Excel.

Dzielimy kartkę na dwie części, a następnie po jednej stronie wpisujemy wszystkie przychody naszego gospodarstwa domowego, a po drugiej wszystkie wydatki. Podliczamy kwoty, a następnie odejmujemy sumę wydatków, od sumy przychodów. Jeśli wynikiem będzie liczba ujemna, mamy mały problem. Oznacza to bowiem, że wydajemy więcej, niż zarabiamy. Taka sytuacja może w dłuższej perspektywie doprowadzić do sporych problemów, ponieważ pewnie będziemy musieli skorzystać z jakiejś szybkiej pożyczki.

O wiele lepiej wygląda sprawa, kiedy jesteś na tzw. plusie, czyli suma wydatków jest mniejsza od sumy dochodów. W tym momencie warto zastanowić się nad ewentualnym zainwestowaniem nadwyżki. Bardzo pomocne mogą się okazać różnego rodzaju lokaty bankowe, czy konta oszczędnościowe.

Przechowywanie pieniędzy w banku, pozwala unikać tzw. impuls buying, czyli kupowania pod wpływem chwilowego impulsu.

Jeśli masz jakieś pytania jak zarządzać budżetem domowym, napisz w komentarzu poniżej. Gorąco zachęcamy również do udostępniania naszych wpisów, na profilach społecznościowych.

5/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności