Jak wpłacać pieniądze na konto

Podczas korzystania z rachunku osobistego w banku, zwykle w różnych formach wypłacamy gotówkę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy potrzebujemy wykonać opcję odwrotną, czyli zdeponować pieniądze na swoje konto. Wtedy warto dokładnie wiedzieć, jak wpłacać pieniądze na konto bankowe.

Jak wpłacać pieniądze na konto

Czasem mamy w ręku większą ilość gotówki i musimy wykonać przelew, podczas gdy na naszym koncie osobistym nie ma wymaganej kwoty. A czasem z innych względów potrzebujemy mieć środki na koncie, a nie w domowej szufladzie czy w portfelu.

Którą formę wpłaty na konto warto wybrać

Wpłacić pieniądze na własne konto bankowe możemy na kilka sposobów. Jednym z nich jest wizyta w oddziale banku i skorzystanie z usługi w okienku. Trzeba jednak pamiętać, że takie opcje w zależności od banku mogą być płatne lub bezpłatne.

Przed wybraniem się do oddziału własnego banku warto sprawdzić, ile będzie nas kosztowało wpłacenie gotówki na własny rachunek. Z myślą o osobach, które do oddziałów mają nieco dalej lub chcą po prostu wygodniej i szybciej wpłacać pieniądze, stale rozwija się sieć wpłatomatów. Są to urządzenia najczęściej połączone z bankomatami, w których można bez problemu wpłacić mniejszą lub większą gotówkę na swoje konto bankowe.

Możemy to zrobić przy użyciu karty debetowej lub skorzystać z opcji wpłaty BLIKiem. Oprócz tych dwóch podstawowych form wpłacania środków na konto można skorzystać także z opcji, jaką ostatnio możemy znaleźć w sieci sklepów Żabka, która również umożliwia skorzystanie z wpłaty w sklepie stacjonarnym na własne konto bankowe.

Zobacz: Jak działa ranking kont osobistych.

Wpłata pieniędzy na konto osobiste – dlaczego warto

Posiadanie pieniędzy na koncie osobistym ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim, nasze środki na koncie są bezpieczne. Im większą mamy gotówkę, tym lepiej trzymać ją na koncie niż w domu czy w portfelu. No, chyba że posiadamy sejf z prawdziwego zdarzenia ze wszystkimi niezbędnymi zabezpieczeniami.

Środki na koncie dają też nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z bankowości elektronicznej czy płatności kartą. Dzięki temu nie trzeba nosić dużych kwot w portfelu, można swobodnie robić zakupy w sklepach internetowych, płacić rachunki online i korzystać z innych możliwości, które daje bankowość elektroniczna. Nie zapominajmy również o tym, że środki na rachunkach osobistych można dowolnie przelewać na konta oszczędnościowe czy zakładać lokaty, a więc zadbać o to, by nasz kapitał pracował na siebie.

Gdy pieniądze leżą w domu, z miesiąca na miesiąc zżera je inflacja, co sprawia, że za tę samą kwotę możemy z biegiem czasu kupić coraz mniej. Środki na koncie oszczędnościowym natomiast przyrastają – oprocentowanie nie jest może zbyt wysokie, ale i tak jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż trzymanie środków poza bankiem.

Jak wpłacać pieniądze na konto we wpłatomatach

Wpłata pieniędzy we wpłatomacie jest wyjątkowo prosta nawet dla osób, które boją się nowych technologii i tego rodzaju urządzeń. Jeśli ktoś ma opanowane działanie bankomatu, bez problemu poradzi sobie również z wpłatomatem.

Wystarczy na ekranie zamiast opcji „wypłata gotówki” wyprać opcję „wpłata”, a wpłatomat sam przeprowadzi nas przez proces wpłacania gotówki. Wystarczy wykonywać wszystkie polecenia, jakie mamy na ekranie. Warto pamiętać, że wpłata gotówki możliwa jest wyłącznie w banknotach – za pomocą wpłatomatu nie pozbędziemy się więc bilonu, nawet jeśli mamy go w dużej ilości i jest to realnie wysoka suma pieniędzy.

Wpłata księgowana jest na koncie w niektórych bankach natychmiast po jej zrealizowaniu, w innych bankach natomiast po godzinie lub nawet po kilku godzinach. Warto też upewnić się, jak wygląda kwestia opłat od wpłaconej gotówki. W niektórych bankach zrobimy to bezpłatnie, w innych może za to zostać pobrana opłata. Czasem jest ona stała, a czasem jest to procent od wpłaconej kwoty.

Środki we wpłatomacie wpłacimy przy użyciu karty debetowej, ale możliwe jest również wpłacenie BLIKiem. Wystarczy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej będąc przy wpłatomacie, i na ekranie wpisać wygenerowany kod BLIK, który zadziała w taki sam sposób, jakbyśmy włożyli kartę debetową. Z kartą czy bez karty wpłata środków we wpłatomacie jest szybka, bezproblemowa, a środki pojawią się na naszym koncie najpóźniej po kilku godzinach od ich fizycznej wpłaty w urządzeniu.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz