Czyszczenie w BIK – Jak działa Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja nielubiana przez dłużników i niesolidnych kredytobiorców, ale która może być sprzymierzeńcem dla osób, które mają pozytywną historię kredytową. W sieci można znaleźć sporo ogłoszeń oferujących czyszczenie w BIK, które jednak wprowadzają w błąd – informacji, jakie znajdują się w bazie, nie można bowiem tak po prostu usunąć i sprawić, by były niewidoczne.

Czyszczenie w |BIK

W jaki sposób banki sprawdzają klientów

Sprawdzanie klientów w bazach takich jak BIK czy KRD to standardowa procedura każdego banku, a także większości firm pozabankowych. Jeśli chcesz wnioskować o kredyt lub pożyczkę, musisz mieć świadomość, że zostaniesz dokładnie prześwietlony pod kątem tego, jak regulowałeś swoje zobowiązania finansowe w bliższej lub dalszej przeszłości.

Banki chcą mieć bowiem pewność, że mają do czynienia z solidnymi osobami, które terminowo regulują swoje zobowiązania. Im wyższa kwota kredytu, o którą wnioskujemy, tym bardziej szczegółowa będzie weryfikacja i ocena zdolności kredytowej w oparciu o historię kredytową zawartą w bazach takich jak BIK.

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to podmiot, który stanowi swoistą bazę danych o naszych kredytach, pożyczkach i różnego rodzaju zakupach ratalnych. Do BIK, wbrew mniemaniu niektórych osób, nie trafia się wyłącznie w przypadku nieterminowego regulowania należności. Banki i inne instytucje finansowe regularnie przekazują do Biura Informacji Kredytowej dane o naszych pożyczkach, wysokości rat, a także informacje o tym, czy są one spłacane terminowo.

Jest to więc bogata baza danych dla banków, którzy weryfikują swoich klientów, gdy ci składają wnioski o kolejne kredyty czy inne produkty finansowe. Posiadanie dobrej historii w BIK jest więc pożądane dla każdego, kto planuje ubiegać się o kredyt hipoteczny lub jakiekolwiek inne finansowanie w banku. Baza BIK jest bowiem jednym z obowiązkowych punktów weryfikacji potencjalnych kredytobiorców.

Zobacz: Jak sprawdzić zdolność kredytową.

Jak zbudować pozytywną historię kredytową

Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest niezwykle ważne dla każdego, kto w bliższej lub dalszej przyszłości planuje wziąć większy kredyt w banku. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że nawet opóźnienia w płatności rat za zakupy na raty mogą mieć negatywny wpływ na weryfikację wniosku o kredyt w przyszłości. Warto też mieć świadomość, że brak historii kredytowej może tak samo źle wpłynąć na ocenę wniosku kredytowego jak zła historia.

Bank nie ma bowiem wtedy informacji na temat tego, jak wnioskodawca zachowa się podczas spłacania rat. Budowanie historii kredytowej zaczyna się więc z chwilą, gdy kupimy coś na raty lub weźmiemy niewielki kredyt. Warto pilnować terminów płatności i regulować wszystko w terminie. Opóźnienia w spłatach będą bowiem odnotowywane w BIK i pozostaną tam aż przez 5 lat od chwili, gdy cały kredyt zostanie spłacony.

Zobacz: Sprawdzanie historii kredytowej za darmo.

Czy można usunąć wpisy w BIK

Zwrot czyszczenie BIK może sugerować, że możliwe jest usunięcie z bazy Biura Informacji Kredytowej niewygodnych informacji. W rzeczywistości nie jest to realne – zasady przechowywania takich danych są bowiem regulowane przez prawo bankowe.

Jeśli jakaś firma oferuje nam czyszczenie BIK, warto mieć świadomość, że jest to usługa niewykonalna. Możliwe jest natomiast usunięcie danych z BIK – możemy o nie wnioskować w trzech przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy chcemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. Nie będą one wtedy widoczne w BIK, ale pod warunkiem, że były spłacane w terminie.

Drugi przypadek to sytuacja, w której upłynęło co najmniej 5 lat od spłaty kredytu, który sprawiał nam problemy. Nawet jeśli były spore opóźnienia, ale finalnie wszystko zostało uregulowane, po pięciu latach można wnioskować o usunięcie wpisu.

Trzecia sytuacja może mieć miejsce, gdy w naszej historii kredytowej widzimy jakieś nieprawdziwe lub nieaktualne dane – wtedy możemy wnioskować o ich skorygowanie lub ich usunięcie, jeśli są umieszczone bezpodstawnie lub błędnie.

Dodaj komentarz