Koszty Prowadzenia Firmy

Jeżeli chcesz założyć własną działalność gospodarczą, to musisz sobie uzmysłowić, że nie wystarczy uporać się jedynie ze wszystkimi formalnościami. Samo założenie biznesu jest darmowe, ale występują także inne koszty prowadzenia firmy.

Koszty Prowadzenia Firmy

Koszty związane z założeniem firmy

Pierwszym krokiem przy zakładaniu działalności gospodarczej (jednoosobowa działalność gospodarcza bądź spółka cywilna), jest wypełnienie wniosku rejestracyjnego CEIDG-1.

Za rejestrację nie płacimy. Jeżeli zakładamy spółkę prawa handlowego, to dodatkowo będziemy musieli zatroszczyć się jeszcze o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, co wiąże się z uiszczeniem opłaty sądowej w wysokości 500 zł.

Pierwszy wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym będzie nas natomiast kosztował 100 zł. Kolejnym krokiem będzie dla młodego przedsiębiorcy podjęcie decyzji, czy chce zostać podatnikiem VAT.

Taka rejestracja jest bezpłatna, jednak jeżeli będziesz chciał uzyskać potwierdzenie jej dokonania, to czeka Cię wydatek wysokości 170 zł. Po zarejestrowaniu swojej firmy świeżo upieczony właściciel ma tydzień, żeby złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek, aby ubezpieczyć osoby pracujące w nowopowstałej firmie. Koszt samego zgłoszenia jest darmowy.

Początkowe koszty prowadzenia firmy

Koszty początkowe, z którymi musi się liczyć młody przedsiębiorca, związane są m.in. z opłatami dotyczącymi uruchomienia firmowego rachunku bankowego. W tym przypadku wysokość takiej opłaty uzależniona jest od oferty banku, na którą się zdecydujemy. Katalog ofert dla firm jest bardzo bogaty, dlatego może nam się udać dopasować taką ofertę, przy której koszty będą minimalne.

Możesz (chociaż nie musisz, bo prawo tego nie wymaga) zainwestować w pieczątkę firmową – nie powinieneś za nią zapłacić więcej niż 30 zł. Poza tym, musisz być świadomy, że poniesiesz także koszty prowadzenia firmy takie jak np. z kupno licencji, wynajmem/kupno lokalu dla twojej firmy i wszystkich potrzebnych sprzętów – materiałów biurowych, maszyn, komputerów i innych związanych z charakterem Twojego biznesu.

Koszty firmowe po uruchomieniu działalności

Po rozpoczęciu swojej działalności młody przedsiębiorca będzie musiał ponosić koszty związane z jej codziennym funkcjonowaniem.  Potrzebne będą środki na zakup i regularne uzupełnianie materiałów biurowych, naprawę urządzeń używanych w biurze w razie, gdyby doszło do awarii. Warto zastanowić się także, gdzie szukać oszczędności w firmie.

Co miesiąc trzeba opłacać także czynsz za wynajmowany lokal, a w związku z tym dojdą do tego również opłaty za media (prąd, woda, gaz). Jeżeli będziecie korzystać z Internetu, telefonu, czy jakiś specjalistycznych oprogramowań, to będzie się to wiązało z opłacaniem abonamentu. Do tego dojdą rachunki za: prowadzenie strony internetowej, kampanii reklamowych oraz ewentualne raty do spłacania (np. za leasing maszyn lub samochodów firmowych).

Koszty prowadzenia firmy to także opłaty za usługi biura rachunkowego bądź księgowość internetową, z których być może będziesz korzystał. Na pewno przyda się ktoś, komu będziesz mógł przekazać prowadzenie spraw księgowych swojej firmy: sporządzanie wszelkiego rodzaju ewidencji, składanie raportów, deklaracji VAT itp. Z czasem na pewno też pomyślisz o inwestycji w postaci np. nowocześniejszego sprzętu, czy samochodu służbowego.

Koszty prowadzenia firmy i zatrudnienia pracowników

Jeżeli będziesz zatrudniać w swojej firmie pracowników (mowa o umowie o pracę, umowie zleceniu bądź umowie o dzieło), to będzie Cię to kosztowało kwotę brutto od ich wynagrodzenia. Do tego dochodzą comiesięczne składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, będziesz finansować również szkolenia BHP, obowiązkowe badania okresowe bądź kursy, które miałyby na celu podniesienie kwalifikacji Twojej załogi.  Jako pracodawca opłacasz osobom zatrudnionym w Twojej firmie m.in. Fundusz Pracy, część składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne.

Poza tym każdy przedsiębiorca ma obowiązek płacenia podatków, np. podatek od nieruchomości, podatek akcyzowy, cło, czy podatek od czynności cywilnoprawnych – wszystko w zależności od charakteru Twojej działalności. Dobrze jest też ubezpieczyć swoją działalność i użytkowane w firmie sprzęty bądź lokal, czy samochód służbowy. Będą to dodatkowe koszty prowadzenia firmy, jednak raczej są niezbędne.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności