Jak założyć firmę? Krok po kroku?

Proces założenia własnej firmy wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Niektóre z nich są konieczne, aby skutecznie przeprowadzić cały proces, z drugiej jednak strony niektóre z nich są opcjonalną, choć polecaną opcją. Jak założyć firmę krok po kroku, aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały zrealizowane?

Jak założyć firmę Krok po kroku
Jak założyć firmę

Forma działalności gospodarczej

Podstawowym działaniem, jakiego powinniśmy się podjąć, jest zdecydowanie się na odpowiednią formę prowadzenia działalności. Jeśli nie planujemy mieć wspólników i sami chcemy podjąć się prowadzenia firmy, najszybszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po jednoosobową działalność gospodarczą. Praktyka pokazuje, że osoby zakładające swój pierwszy biznes wybierają to rozwiązanie bądź spółkę cywilną. Oprócz nich oczywiście są dostępne jeszcze m.in. spółki komandytowe, partnerskie, akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Więcej o tym można się dowiedzieć na stronie Wspieramy Firmy.

Forma opodatkowania firmy – jak założyć firmę krok po kroku?

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej formy opodatkowania tak, aby ta odpowiadała prowadzonemu biznesowi i tworzyła przedsiębiorcy najkorzystniejsze warunki funkcjonowania na rynku. Tu co do zasady można wybrać:

  1. Podatek PIT.
    • Na zasadach ogólnych;
    • Liniowy;
  2. Podatek CIT.
  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
  4. Kartę podatkową.

Każdy rodzaj opodatkowania ma swoje wady, zalety i podstawowe wyróżniki. Warto również sprawdzić, jakie warunki muszą być spełnione, jeśli interesuje nas zmiana opodatkowania już w trakcie działania firmy.

Wybór kodu PKD

Dalszym działaniem jest zaklasyfikowanie firmy poprzez wybranie właściwego kodu PKD. Ten powinien odpowiadać rodzajowi prowadzonej działalności.

Biuro rachunkowe – dlaczego jest to ważne?

Zastanawiając się nad tym, jak założyć firmę krok po kroku nie sposób nie wspomnieć o potrzebie wyboru dobrego biura rachunkowego. Oczywiście, nie jest to warunek konieczny, ponieważ możemy samodzielnie podjąć się tego zadania, ale z zasady lepiej pozostawić to zadanie profesjonaliście. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Oznacza to, że bez odpowiedniej znajomości tematu działanie to może okazać się niezwykle wymagające. Zamiast dokładać sobie więcej pracy do i tak już ciężkiego prowadzenia biznesu, lepiej wybrać pomoc profesjonalistów.

Rejestracja firmy w CEIDG

W końcu przychodzi do właściwego działania, czyli do zarejestrowania firmy. Robi się to poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1 i złożenia go w dowolnym urzędzie gminy. Można to zrobić również poprzez Internet. Warto przy tym pamiętać, że łączy się to również z udaniem się do urzędu skarbowego oraz ZUS.

Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki

Wiemy już jak założyć firmę krok po kroku, a jak zakończyć cały proces? Całość naszych działań powinno uzupełnić założenie konta bankowego, co pozwoli na lepsze prowadzenie finansowe firmy, a także wyrobienie pieczątki, co również należy do grona działań obowiązkowych, kończących cały proces.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz