10 zasad zdrowych zakupów, czyli jak uniknąć konsumpcjonizmu

Konsumpcjonizm, nieustanne kupowanie i wydawanie, generowanie odpadów i rzeczy nieprzydatnych to nie tylko problem ekologiczny, ale przede wszystkim ekonomiczny. Z tego artykułu dowiesz się jak uniknąć konsumpcjonizmu.

jak uniknąć konsumpcjonizmu

Jeśli wciąż kupujemy, musimy nieustannie zarabiać, po to, aby mieć co wydawać. Pracujemy tylko po to, aby oddać nasz pieniądze, a im więcej kupujemy, tym intensywniej musimy pracować. Jakie nawyki wyrobić, aby pozbyć się nieustającej pogoni za pieniądzem i wiecznej potrzeby kupowania?

1. Planowanie

Nie chodzi tu tylko o najbardziej banalne na świecie „na zakupy tylko z listą”, ale bardziej ogólnie o planowanie swojego życia. Tylko wiedza o tym, jaki mamy cel, co chcemy osiągnąć w perspektywie kilku najbliższych lat, jakie marzenia mamy i chcemy zrealizować, pozwala nam na planowanie.

Wiadomo, życie bywa pełne niespodzianek, ale dobry plan znacznie ułatwia zarządzanie. Dotyczy to nie tylko wielkiego przedsiębiorstwa, ale każdego, nawet małego gospodarstwa domowego.

Postaraj się znaleźć trochę czasu na zatrzymanie się w pędzie i pomyśl, jak mają wyglądać twoje najbliższe wakacje i kolejne czy twoja emerytura, a zobaczysz, jak bardzo przydaje się dobrze opracowany budżet.

Zobacz też: Zarządzanie budżetem domowym.

2. Rozsądne gospodarowanie pieniędzmi

Zasada jest podstawowa, nigdy nie wydajemy tego, czego nie mamy. Trzymanie się tego założenia pozwala na utrzymanie względnego komfortu życia, bez popadania w długi. Jeśli nie mamy pieniędzy na to, aby kupić jakąś rzecz, nie myślimy o tym, ile musimy pożyczyć, a po prostu jasno i otwarcie stwierdzamy, że nas na to nie stać.

Proste. Nadal bardzo chcemy coś mieć? Musimy znaleźć dodatkową pracę i po prostu na to zarobić. Tylko zastanówmy się, czy faktycznie jest warta wyrzeczeń. Przeliczanie ceny na ilość godzin, które musimy przepracować, aby coś kupić, potrafi skutecznie zniechęcić do zbytecznych wydatków.

Czytaj też: Jak działa karta Twisto.

3. Odrzucenie produktów jednorazowych

Kolejna reklamówka na zakupy, plastikowe kubeczki na napoje i jednorazowe sztućce na dziecięce party? Naprawdę sobie daruj. Nawet nie trzeba tego wyjaśniać. Po prostu nie kupuj rzeczy, które natychmiast wyrzucasz, bo to dokładnie to samo, co wrzucenie banknotów do kosza na śmiecie.

4. Kupowanie lokalne

Małe, lokalne targowiska, drobni sprzedawcy w osiedlowych sklepach to osoby, które mogą zostać twoimi przyjaciółmi. Wspieranie lokalnego biznesu to działanie na rzecz wspólnego dobra, z czego nie do końca zdajemy sobie sprawę.

To ci ludzie płacą podatki lokalnym samorządom i to dzięki nim może rozwijać się edukacja i kultura w twojej okolicy. Nie dość na tym, kupujemy produkty świeże, kupujemy częściej i dokładnie tyle, ile potrzebujemy.

5. Kupowanie produktów bardzo wysokiej jakości

Owszem, pozornie to sprzeczność, bo produkty dobrej jakości są zwykle droższe od tych słabych. Tylko kupując byle jakie rzeczy, po prostu wyrzucasz pieniądze w błoto, bo bardzo szybko się niszczą i natychmiast musisz kupić kolejne. Nie bez powodu mawia się, że chytry dwa razy traci.

6. Troska o przedmiot to sposób jak uniknąć konsumpcjonizmu

Jeśli kupisz dobry przedmiot, naucz się go szanować, a posłuży ci zdecydowanie dłużej. Po to potrzebne są pudełka, woreczki przeciwkurczowe i staranne pakowanie, aby twoja rzecz trwała przy tobie przez wiele lat.

7. Naprawianie i przerabianie

Dobre jakościowo przedmioty bez trudu da się naprawić. To właśnie dla takich rzeczy nadal pracują szewcy, krawcy czy kaletnicy. Dobry rzemieślnik, jeśli tylko przedmiot jest wysokiej jakości, naprawi go bez żadnego problemu.

Ty z kolei możesz opanować umiejętności dawania przedmiotom drugiego życia i wykorzystywania ich nawet w innych funkcjach. Takie przeróbki mogą stać się ciekawym hobby.

8. Less waste i zero waste

To filozofia. Chodzi o to, aby wykorzystywać wszystko, od początku do końca. Są tacy, którzy pozakazują, jak przerobić obierki z ziemniaków. Nie chodzi o popularyzowanie aż tak skrajnej postawy, ale wyrobienie nawyków niewyrzucania żywności.

Praktycznie wszystko, co zostaje w lodówce, można suszyć, mrozić i wekować i chodzi o to, aby po prostu nauczyć się to robić. Nie jest sztuką zrobienie ogromnych zakupów świątecznych, sztuka i oszczędnością, jest takie zrobienie zakupów, aby nic nie zmarnować.

9. Slow living to metoda jak uniknąć konsumpcjonizmu

To ostatnio bardzo modna postawa życiowa. Po prostu wolne życie i cieszenie się tym, co łatwo osiągalne. Zastanów się, wolisz kupować, czy po prostu leniwie spędzać kolejną godzinę na tarasie, wpatrując się w gwiazdy?

Wypracowanie umiejętności czerpania przyjemności z drobiazgów, takich jak dobra kawa czy słoneczny dzień pozwala na stopniowe wyzbycie się pędu do konsumpcji.

10. Jak uniknąć konsumpcjonizmu ? Współdzielenie !

Istnieje ogromna ilość rzeczy, których nie trzeba mieć, aby się nimi cieszyć. Tak jest choćby z rowerem, jeśli mieszkasz w mieście. Spokojnie możesz skorzystać z tych dostępnych i po prostu go wypożyczyć.

Wypożyczyć zresztą można już w tej chwili wszystko: od narzędzi, przez ubrania, aż po markowe torebki. Jeśli nie ma określonych rzeczy na rynku, nie ma nic prostszego od współdzielenia, czyli kupowania przedmiotów, które przydadzą się nam i naszym sąsiadom.

Przy zachowaniu zasady wzajemności, pozbywamy się połowy niepotrzebnych przedmiotów, a jeśli czterech sąsiadów postanowi współdzielić choćby narzędzia ogrodnicze, aż ¾.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz