Czy warto inwestować w złoto

Bezpieczne inwestowanie posiadanego kapitału pozwala na jego pomnażanie, a więc budowanie stabilnej poduszki finansowej i zabezpieczenia na niepewne czasy. Wśród różnych form inwestycji można wyróżnić takie, które są obciążone wysokim ryzykiem i pozwalają na równie wysokie zyski, jak i te, które gwarantują pewny, choć niewysoki zysk. Wśród form inwestycji, które od zawsze cieszą się dużą popularnością, warto wymienić inwestowanie w złoto. To kruszec, który trzyma wartość niezależnie od sytuacji na rynkach finansowych.

Czy warto inwestować w złoto

Dlaczego złoto jest takie wyjątkowe

Złoto jako środek płatniczy wykorzystywane było praktycznie od zawsze. Łączyło w sobie siłę nabywczą z wartością samą w sobie. Podczas gdy dzisiejsze pieniądze materialnie nie mają żadnej wartości – jest to po prostu kawałek papieru, złote monety miały swoją wartość wynikającą z ceny samego złota. W porównaniu do tradycyjnych środków płatniczych złoto jest pewne i bezpieczne także dlatego, że nie można go dodrukować, tak, jak pieniędzy, a więc nie traci na wartości.

Co więcej, jego zasoby są na świecie ograniczone i z biegiem czasu się kurczą, a co za tym idzie – złoto w przyszłości będzie nie tylko trzymało wartość, ale również stawało się coraz droższe. Dzieje się tak w przypadku praktycznie każdych dóbr, których ilość jest ograniczona.

Jak bezpiecznie kupić złoto

W złoto można inwestować w różnej postaci. Najpopularniejsze jest gromadzenie złotych monet oraz biżuterii, które wykonane są ze złota. Aby jednak taka forma inwestycji miała sens i była bezpieczna, zawsze warto kupować złoto w sprawdzonych miejscach i najlepiej w towarzystwie osoby, która zna się na metalach szlachetnych i potrafi je odróżnić od tych nieszlachetnych, które imitują jedynie złoty kruszec. Należy również zachować ostrożność i rozwagę w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze sprzedawcą oferującym złote wyroby po dużo niższych cenach niż rynkowe. Z pewnością nie są one wykonane ze złota, a z metalu, który bardzo dobrze je udaje.

Dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą kupić większe ilości złota jako zabezpieczenie na przyszłość, jest złoto inwestycyjne dostępne w gotowych sztabkach. Takie złoto najlepiej kupować w mennicach, które posiadają tak zwaną akredytację LBMA, czyli dają pewność, że kruszec kupimy w odpowiedniej wadze, czystości, a także unikniemy problemów przy późniejszych próbach ich sprzedaży. Nieco ryzykowne jest natomiast kupowanie sztabek złota z drugiej ręki – zawsze bowiem istnieje pewien poziom niepewności co do autentyczności kruszcu.

Jeśli chcemy kupić złoto jako lokatę kapitału, pamiętajmy również, by kupować je za gotówkę. Choć niektórzy inwestorzy są w stanie zaciągnąć kredyt na zakup złota, nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż wtedy lokata kapitału wyjdzie dużo drożej, a inwestycja nie do końca ma sens. Warto pamiętać, że zakup złota nie jest stricte formą inwestycji, a budowaniem bezpieczeństwa finansowego i pewnego majątku na niepewne czasy.

Czy opłaca się inwestować w złoto

Inwestycja w złoto jest najlepszym rozwiązaniem na trudne i niepewne czasy. Cieszy się dużą popularnością w okresie kryzysów na rynkach finansowych, wojny, a także galopującej inflacji. Złoto warto kupować w czasie, gdy inflacja idzie w górę, wtedy ma to największy sens. Złoto zawsze trzyma wartość i będzie ją trzymało także wtedy, gdy papierowe formy inwestycji staną się nieopłacalne. Osoby, które posiadają spore ilości złota, mogą spać spokojnie i mieć pewność, że zawsze w sytuacji, gdy będą potrzebowały dodatkowej gotówki, będą mogły wymienić złoto na pieniądze. Ono nigdy nie straci na wartości.

Jeśli decydujemy się na inwestowanie w fizyczne złoto, warto również zadbać o jego bezpieczne przechowywanie. Wszystkie dobra materialne o wysokiej wartości są bowiem w kręgu zainteresowań złodziei. Trzymanie złota w domu wymaga posiadania dobrze zabezpieczonego sejfu, do którego dostępu nie będą miały żadne niepowołane osoby. Dobrym pomysłem może być również wynajęcie skrytki bankowej, która będzie bezpiecznym miejscem do przechowywania nie tylko sztabek czy przedmiotów wykonanych ze złotego kruszcu, ale również innych wartościowych rzeczy.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz