Konto Oszczędnościowe dla Dziecka – Jak otworzyć online

O zabezpieczenie przyszłości dziecka warto zadbać jak najwcześniej. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań są konta oszczędnościowe dla dzieci, które pozwalają na regularne odkładanie określonych kwot. Po kilku czy kilkunastu latach na takim koncie gromadzi się całkiem pokaźna suma. Może być ona doskonałym zastrzykiem gotówki na starcie w dorosłość lub wtedy, gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki.

Konto Oszczędnościowe dla Dziecka

Jakie korzyści daje konto oszczędnościowe dla dziecka

Konto oszczędnościowe dla dziecka to prosty sposób, aby zacząć odkładać swoim dzieciom pieniądze na przyszłość. Wbrew pozorom, nie trzeba mieć dużych nadwyżek gotówki co miesiąc – nawet z niewielkich kwot po czasie może się nazbierać wysoki kapitał.

Ważna jest jednak regularność, czyli systematyczne odkładanie mniejszych lub większych pieniędzy. Na konto oszczędnościowe warto odkładać nie tylko stałą kwotę co miesiąc, ale również wszelkie dodatkowe, większe pieniądze – prezenty na chrzciny, komunię czy urodziny, szczególnie wtedy, gdy kwoty są dosyć pokaźne i dziecko raczej nie jest w stanie wydać ich na swoje codzienne wydatki.

Założenie konta dla dziecka możliwe jest już praktycznie od momentu jego urodzenia aż do ukończenia 18 roku życia. Różnice są jedynie w możliwości dysponowania pieniędzmi – dzieci do 13 roku życia nie mają możliwości samodzielnego decydowania o zgromadzonych środkach.

Natomiast po ukończeniu 13 roku życia, gdy pojawia się już zdolność do określonych czynności cywilno-prawnych, małoletni mogą już zawierać niektóre umowy czy dysponować swoimi pieniędzmi.

Jak założyć konto oszczędnościowe dla dziecka

Konto oszczędnościowe dla dziecka zakłada oczywiście rodzic – nie ma bowiem możliwości założenia takiego konta bez zgody opiekuna prawnego. W banku potrzebny będzie dowód osobisty rodzica, a także skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz legitymacja szkolna.

Niektóre banki mogą również wymagać założenia jednocześnie konta osobistego dla dziecka lub rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego dla rodzica. Wymogi w różnych bankach nieco się różnią, dlatego też warto zapoznać się z ofertą co najmniej kilku różnych kont oszczędnościowych dla dzieci, porównać je i na tej podstawie wybrać takie, które pod każdym względem będzie spełniało oczekiwania.

Zobacz: Konto oszczędnościowe ranking.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta

Wybierając konto oszczędnościowe dla dziecka, musimy zwracać uwagę na to samo, co przy otwarciu każdego innego konta. Ważne jest oprocentowanie, choć w przypadku kont oszczędnościowych różnice będą raczej niewielkie.

Sprawdzajmy również, jak wygląda kwestia kosztów prowadzenia konta, za jakie transakcje trzeba dodatkowo płacić, a które w ramach konta są bezpłatne. Trzeba się również upewnić, jak wygląda kwestia samodzielnego zarządzania środkami  – kiedy dziecko będzie mogło samo korzystać z konta. Pod tym względem różnice w poszczególnych bankach bywają dosyć istotne.

 Czy warto otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą gromadzić dla swoich dzieci gotówkę na przyszłość. Co prawda takie konta nie są wysoko oprocentowane, jednak i tak mają sporo korzyści. Przede wszystkim, można dzięki osobnemu kontu oddzielić własne wydatki i oszczędności od tych, które chcemy przeznaczyć na przyszłość naszych dzieci.

Zobacz: Jak uczyć dziecko zaradności finansowej.

Konto oszczędnościowe pozwala na systematyczne oszczędzanie przez wiele lat. Nawet odkładanie niewielkich kwot, ale regularne i systematyczne, pozwala zbudować duży kapitał, który przyda się każdemu młodemu człowiekowi po wejściu w dorosłość. Warto jednak pamiętać o tym, by środków zgromadzonych na koncie dla dziecka nie traktować jako gotówki na nieprzewidziane wydatki i nie sięgać po nie bez potrzeby.

Wydać zgromadzone środki można bardzo szybko, a zgromadzenie kolejnej poduszki finansowej będzie trwało wiele lat. Im szybciej założymy konto oszczędnościowe dla dziecka, tym większy kapitał zgromadzi się tam do momentu, gdy dziecko wejdzie w dorosłość. A zgromadzone środki będzie mogło wykorzystać jako pieniądze na studia, część wkładu do zakupu mieszkania czy inne wydatki, na których młodych ludzi zwykle nie stać z własnej kieszeni.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz