5 Sposobów jak wyjść z długów

Zadłużenie zaczyna się zwykle banalnie. Nieco zbyt duże wydatki, niespłacona w terminie karta kredytowa, dwie czy trzy rzeczy wzięte na kredyt w sklepie, bo przecież jego oprocentowanie wynosi okrągłe zero i ani się oglądasz, kiedy po prostu wpadasz w długi. Tyle tylko, że wpaść w długi jest łatwo, a jak wyjść z długów ? To już tak proste nie jest. Od czego zacząć i jak sobie poradzić z zadłużeniem, dowiesz się z poniższego artykułu.

5 Sposobów jak wyjść z długów

Świadomość zadłużenia to pierwszy krok

To przygnębiające, ale podobnie jak w przypadku nałogów, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, w jak trudnej sytuacji finansowej się znalazło.

Najczęściej to ci, którzy mają stałe źródło dochodów i radzą sobie z lawirowaniem pomiędzy płatnościami. Troszkę pożyczają od rodziny, by wpłacić drobną kwotę na spłatę najpilniejszej pożyczki, natomiast za pilne zakupy zapłacą kartą kredytową, a potem dokonają spłaty tylko kwoty minimalnej i tak dalej.

Tyle że, takie rolowanie długów i żonglowanie nimi to metoda, która nie będzie działać wiecznie. Wystarczy jeden drobiazg, niespodziewany wydatek, zgubienie terminu i nagle cała dotychczasowa logistyka sypie się jak domek z kart. Zacznij od obliczenia, ile masz długów i uświadom sobie problem.

Czytaj też: Konto bez komornika.

Skontaktuj się z wierzycielami

Kiedy już podejmiesz decyzję, że nie ma sensu chować głowy w piasek, jak najszybciej skontaktuj się z wierzycielami. Pora na odbieranie korespondencji i telefonów. Musisz uwierzyć, że nikomu nie jest na rękę ściganie cię, szykanowanie czy doprowadzenie do upadłości.

Każdemu wierzycielowi chodzi tylko o jedno: abyś po prostu spłacił swoje długi. Dlatego, każdy z nich jest skłonny do negocjacji, wydłużenia okresu kredytowania, po to, by zmniejszyć ratę i tak dalej.

Ugoda jest korzystna dla obu stron i warto wykazywać się dobrą wolą i do niej dążyć, bo będzie to i tak zdecydowanie tańsze i prostsze niż proces sądowy i nakazy komornicze.

Poszukaj wsparcia jak wyjść z długów

Bardzo trudno jest radzić sobie samemu, a już spłata długów bez wsparcia najbliższych jest praktycznie niemożliwa. Choćby nie wiem, jak było ci wstyd, musisz zaangażować partnera i dzieci w spłacanie pożyczek, bo po prostu rodzina powinna mieć świadomość, że wasz dotychczasowy tryb życia musi ulec zmianie. Nie wiesz jak się do tego zabrać?

Skorzystaj z pomocy instytucjonalnej. Nie ma takiej instytucji, która spłaci twoje długi, ale bez trudu znajdziesz takie, które pomogą w dotarciu do wierzycieli czy udzielą wsparcia psychologicznego.

Skontaktuj się z Funduszem Sprawiedliwości, a tam dostaniesz podpowiedzi ekspertów, jak poruszać się w skomplikowanym świecie formalności.

Czytaj też: Jak zarządzać budżetem domowym.

Sprawdź, czy twoje długi się nie przedawniły

Zdarza się to stosunkowo rzadko, bo wierzyciele pilnują terminów, ale przypadki chodzą po ludziach i może maiłeś trochę szczęścia. Większość długów przedawnia się po sześciu altach, choć są wyjątki od tej reguły.

Kredyt, pożyczka, umowa karty kredytowej czy opłaty za usługi telekomunikacyjne przedawniają się już po trzech latach. Po upływie tego czasu dochodzenie roszczenia jest bezzasadne.

Warto także sprawdzić listę swoich zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej. Darmowy raport BIK można wygenerować raz na sześć miesięcy. Będzie on zawierał większość Twoich aktualnych zobowiązań finansowych.

Jak wyjść z długów, konsolidacja zadłużenia

Wiesz, ile i komu jesteś winien? Zacznij od sprawdzenia, jak wygląda twój budżet domowy. Musisz sprawdzić, ile zarabiasz, ile pieniędzy po prostu musisz mieć na życie, by pokryć podstawowe wydatki i ile ci zostaje.

Teraz już tylko policz realnie, jaką kwotę jesteś w stanie spłacać i skonsoliduj wszystkie pożyczki w jedną, ustalając taką ratę, która będzie realna do spłaty. W ten sposób raczej na pewno oddasz nieco więcej, niż pożyczyłeś, ale nie wpadniesz w kolejne długi.

Nie poprzestawaj na tym i postaraj się znaleźć dodatkowe źródło dochodów, po to, by przyspieszyć spłatę pożyczek.

Katalog stron
5/5 - (2 votes)

1 komentarz do “5 Sposobów jak wyjść z długów”

  1. niestety sama doswiadczylam zadluzenia, nic milego :/ plusem okazalo sie to ze windykuje mnie kruk, bo pozwolili mi sie z rata tak ustawic ze daje rade splacac i radze sobie finansowo, takze warto z nimi rozmawiac.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności