Czym Zajmuje się Ekspert Bankowy

Świat biznesu opiera się na przepływach finansowych. Mówi się, że system bankowy jest krwiobiegiem gospodarki. Z tego artykułu dowiesz się, czym się zajmuje, oraz jaką rolę pełni ekspert bankowy.

Ekspert bankowy

Kim jest ekspert bankowy

Ekspert bankowy bardzo często nazywany jest ekspertem finansowym. Te dwa pojęcia przez wiele osób używane są zamiennie, jednak nie oznaczają dokładnie tego samego.

Ekspert finansowy, powinien posiadać szeroką wiedzę z dziedziny finansów i biznesu. Natomiast ekspert bankowy specjalizuje się raczej w tematyce bankowości. Jego zadaniem jest analiza rynku pod kątem funkcjonowania systemu bankowego.

Eksperci bankowi często przeprowadzają analizę obecnej sytuacji, oraz prognozują zachowanie rynku kapitałowego. Na tej podstawie właściciele banków i innych instytucji finansowych mogą podejmować długoterminowe decyzje.

Czy ekspert bankowy może być również doradcą finansowym

Warto wyjaśnić, że pojęcia omawiane w tym artykule są raczej umowne. Trudno znaleźć dokładną definicję kim jest ekspert bankowy, ekspert finansowy, czy doradca finansowy. Jak już wspomniano powyżej, te terminy bardzo często stosowane są zamiennie.

Ekspert bankowy skupia się raczej na skali makro, analizuje procesy i wyciąga wnioski. Takie osoby możemy zobaczyć w programach telewizyjnych o tematyce finansowej czy biznesowej.

Doradca finansowy natomiast działa z indywidualnymi klientami. Mogą to być osoby prywatne, szukające porad inwestycyjnych, lub firmy ubiegające się o kredyt na sfinansowanie określonego projektu.

W czym pomaga doradca finansowy

Jeśli chodzi o klientów indywidualnych, doradca finansowy kojarzy nam się głównie z przedstawicielem banku, informującym nas o warunkach udzielenia kredytu na zakup nieruchomości. Nie nazwałbym tego jednak doradztwem finansowym, z uwagi na konflikt interesów, jaki w tym przypadku zachodzi.

Profesjonalny doradca finansowy nie może być związany z żadną instytucją finansową. Jako niezależny ekspert powinien bezstronnie doradzać klientowi zgodnie ze swoją wiedzą i obiektywną oceną sytuacji.

Główne cechy, które powinien posiadać dobry ekspert bankowy to:

  • Dobre wykształcenie na kierunkach finansowych lub biznesowych
  • Pełna dyspozycyjność i dostępność dla klientów
  • Znajomość produktów finansowych i usług bankowych
  • Łatwość nawiązywania kontaktów i zdolności interpersonalne
  • Uczciwość i dobra opinia w środowisku finansowym
  • Odpowiednio wysoki status materialny

Kto powinien skorzystać z usług doradcy finansowego

Z pomocy eksperta bankowego powinien skorzystać każdy, kto musi podjąć ważną decyzję dotyczącą swoich finansów osobistych czy biznesowych. Do doradcy finansowego zgłaszają się osoby planujące zakup nieruchomości na kredyt.

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest bardzo poważnym krokiem, i takiej decyzji nie wolno podejmować pochopnie. Dobry doradca dokładnie przeanalizuje naszą sytuację finansową, i przekaże nam rekomendacje. Oczywiście to od klienta będzie zależało, jaką decyzję ostatecznie podejmie.

Konflikt interesów w pracy eksperta bankowego

Korzystając z pomocy doradcy finansowego, warto zwrócić uwagę na motywy jego działania. Czasami może dochodzić do sytuacji, że ekspert bankowy podlega konfliktowi interesów. Jeśli doradzający nam specjalista produktów bankowych otrzymuje prowizję za każdą umowę, może nie do końca działać w interesie klienta.

Często zdarza się, że doradcy finansowemu bardzo zależy, aby klient skorzystał z konkretnego produktu, ponieważ jest on promowany przez bank. Sprzedawca otrzyma wyższą prowizję, jednak klienta może ponieść wyższe koszty. Uczciwy ekspert bankowy zawsze działa w interesie osoby, której doradza, niezależnie od otrzymywanych prowizji za produkty bankowe.

Gorąco zachęcamy do komentowania wpisów i udostępniania naszych treści w mediach społecznościowych.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Kilka słów o blogu

Nasz serwis ułatwi Ci wybór produktu bankowego, odpowiadającego Twoim potrzebom. Służymy pomocą, bez względu na to, czy szukasz swojego pierwszego konta osobistego, lokaty, czy pożyczki. Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Firma

Digital Promotion
ul. Hoża 29
00-521 Warszawa
kontakt@ekspert-bankowy.pl

+48 576 759 492

Polityka prywatności