Anulowanie przelewu – Czy można cofnąć przelew bankowy

Anulowanie przelewu dotyczy nie tylko księgowych, którym zdarza się pomylić. Bardzo często także prywatni właściciele kont chcą cofnąć przelew, bo po naciśnięciu przycisku wyślij, okazało się, że błędnie podali numer konta lub do wpisanej kwoty dostało się na przykład jedno zero za dużo. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach możliwe jest cofnięcie przelewu.

Anulowanie przelewu
Anulowanie przelewu

Jak przebiega zlecenie przelewu

Wykonanie przelewu polega na tym, że my, jako właściciele konta wpisujemy wszystkie dane, a następnie przekazujemy bankowi dyspozycję do wykonania przelewu, czyli przekazania określonej kwoty z naszego konta na konto odbiorcy, które podaliśmy w danych do przelewu.

Bank nie sprawdza poprawności danych i realizuje każdą transakcję niejako automatycznie. Jeśli więc gdzieś pojawił się błąd, musimy jak najszybciej zareagować. Przelew można bowiem cofnąć, choć nie zawsze jest to wykonalne.

Zobacz: Kiedy dojdzie przelew.

Czy można cofnąć przelew?

W większości banków możliwe jest cofnięcie przelewu tak zwanego standardowego, czyli realizowanego za pośrednictwem systemu Elixir. Jak wiadomo, w każdym banku realizowane są najczęściej trzy sesje wychodzące. Do momentu takiej sesji, czyli niejako otwarcia bramki transferowej, środki nadal znajdują się w banku nadawcy, choć są już zdjęte z jego konta. Nie ruszyły jednak faktycznie w dalszą drogę.

Jeśli więc przelew został zlecony, a do najbliższej sesji Elixir zostało jeszcze trochę czasu, można go cofnąć. Nie jest to natomiast możliwe w przypadku przelewów natychmiastowych realizowanych za pomocą Expres Elixir – środki są bowiem w czasie rzeczywistym, ewentualnie z kilkusekundowym opóźnieniem przekazywane na konto odbiorcy.

Kiedy i jak można cofnąć przelew

Cofnięcie przelewu jest możliwe na kilka sposobów, co jest zwykle uzależnione od tego, w jakim banku mamy konto. Samodzielnie, poprzez bankowość internetową możemy cofnąć te przelewy, które są zaplanowane z datą przyszłą. Innym sposobem jest zadzwonienie na infolinię.

Jest to najszybsza metoda na uzyskanie informacji, co robić, a także na to, by konsultant odpowiednio szybko zareagował. Informacje na temat tego, czy aby cofnąć przelew, można po prostu zadzwonić na infolinię, znajdziesz w regulaminie swojego konta. Jeśli zdarzyło się, że dokonaliśmy przelewu na niewłaściwe konto i środki już na nie trafiły, musimy mieć świadomość, że nie możemy wymagać od banku ich zwrotu.

Bank realizuje bowiem naszą dyspozycję i to on popełnił błąd. Mamy możliwość poproszenia przypadkowego odbiorcy o zwrot środków. Możemy również skorzystać z pomocy banku, który wyśle mu wezwanie do zapłaty. Taka usługa jest jednak dodatkowo płatna. Co więcej, nie mamy też pewności, czy odbiorca zastosuje się do wezwania i faktycznie zwróci środki, które nienależnie trafiły na jego konto bankowe.

Zobacz: Czym jest przelew ELIXIR.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu

Koszty cofnięcia przelewu mogą się różnić w zależności od banku, w którym mamy konto. Niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za wycofanie przelewu, w innych trzeba za to zapłacić. Ceny nie są jednak relatywnie wysokie w porównaniu do problemów, jakie możemy mieć z błędnie wykonanym, często wysokim przelewem.

Maksymalne koszty to około 25 zł. Żadnych kosztów nie poniesiemy za wycofanie przelewu między innymi w Banku Millennium, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Banku, ING Banku Śląskim, mBanku czy Nest Banku. BOŚ Bank za wycofanie przelewu liczy sobie 0 zł od klienta indywidualnego, ale już 10 zł od klienta firmowego.

Najdrożej pod tym względem wypada BNP Paribas, który od indywidualnego klienta liczy sobie 25 zł za cofnięcie przelewu, natomiast 10 zł od klienta firmowego. Choć anulowanie przelewu wiąże się czasem z opłatą, to zdecydowanie warto ją ponieść, jeśli skutki błędnie zrealizowanej transakcji mogą być dla nas o wiele bardziej kosztowne.

Co więcej, gdy zdarzy nam się taka sytuacja, najczęściej nauczeni doświadczeniem będziemy bardziej uważać przy kolejnych przelewach. Zawsze warto dwa razy sprawdzić numer konta, nazwę odbiorcy czy kwotę przelewu, a przed naciśnięciem przycisku zatwierdź, jeszcze raz przeczytać wszystko, co znajduje się na zleceniu przelewu.

W myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony, lepiej dmuchać na zimne i poświęcić kilka sekund na ponowne czytanie, zamiast później poświęcać czas i nerwy na próby cofnięcia przelewu, które nie zawsze się udadzą.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz