Oszczędzanie na przyszłość dziecka – jak zacząć?

Jesteś rodzicem, więc z pewnością zależy ci na finansowym zabezpieczeniu przyszłości swojego dziecka. Warto zacząć odkładać pieniądze jak najwcześniej, by zgromadzić odpowiednią kwotę z myślą o dalszej edukacji i rozwoju pociechy. Sprawdź, od czego zacząć oszczędzanie, aby zakończyło się sukcesem.

Oszczędzanie na przyszłość dziecka – jak zacząć?

Wcale nie trzeba osiągać bardzo wysokich dochodów, aby odłożyć sporą kwotę z myślą o przyszłości dziecka. Biorąc pod uwagę, że oszczędzanie na taki cel ma charakter długoterminowy, nawet niewielka suma gromadzona miesiąc w miesiąc, pozwoli na stworzenie solidnej poduszki finansowej.

Systematyczność to podstawa

W oszczędzaniu na przyszłość dziecka liczy się systematyczność. Ważne jest, aby każdego miesiąca odkładać ustaloną kwotę – tylko wtedy uda się zrealizować założony cel.

Pamiętaj! Jeśli oszczędzanie nigdy nie było twoją mocną stroną albo dopiero zaczynasz, podstawą jest wyrobienie sobie określonego nawyku. Po kilku miesiącach regularnych wpłat, odkładanie pieniędzy stanie się częścią twojej codzienności.

Konto oszczędnościowe – dobre na początek

Jeżeli oszczędzanie zaczynasz dosłownie od zera, warto założyć konto oszczędnościowe. Tego rodzaju rachunek – jako że pozwala na pomnażanie zysków już od pierwszej złotówki – będzie idealne na początek. Dzięki niemu uda ci się odłożyć większą kwotę, która może dalej pracować na jeszcze większy zysk.

Lokata bankowa – aby zyskać jeszcze więcej

Gdy już będziesz dysponować nieco bardziej pokaźnym kapitałem, warto rozważyć lokaty. Kalkulator pomoże ci w oszacowaniu produktu bankowego, który przyniesie największe zyski. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim wysokość oprocentowania, mogące się zmieniać w zależności od czasu trwania umowy. Często jest tak, że lokaty długoterminowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem w porównaniu do lokat krótkoterminowych. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto sprawdzić szczegóły konkretnych produktów. 

Przykładowo, Lokata Standard dostępna w Toyota Banku założona na okres 9 miesięcy pozwala zyskać nawet 2% w skali roku. Oznacza to możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków.

Załóżmy, że na lokatę wpłacasz 40 000 zł. W okresie 9 miesięcy odsetki wyniosą 600 zł! W przypadku wpłaty depozytu na poziomie 90 000 zł, zyskasz 1350 zł.

Jak wybrać korzystne lokaty? Kalkulator pomoże

Jeżeli zależy ci na odłożeniu sporej kwoty z myślą o przyszłości dziecka, już od samego początku musisz zwrócić uwagę na oprocentowanie. Im wyższe, tym zwiększysz zysków możesz się spodziewać. 

Mniejsze znaczenie będzie mieć czas trwania umowy. Zakładając, że oszczędzasz z myślą o przyszłości dziecka, raczej pieniądze nie będą ci dość szybko potrzebne. Dlatego – o ile bank proponuje dość wysokie oprocentowanie – wcale nie musisz rezygnować z lokaty długoterminowej.

Z oszczędzaniem na przyszłość dziecka jest tak samo jak z odkładaniem środków w ramach poduszki finansowej. Podstawą jest wyrobienie nawyku systematyczności, dlatego wpłatę na konto oszczędnościowe czy lokatę warto potraktować jako kolejny rachunek do opłacenia. Z takim podejściem masz szansę na osiągnięcie założonego celu.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz