Na co Polacy najczęściej biorą kredyty?

Polacy finansują kredytami bardzo wiele wydatków. Przyczyną jest najczęściej brak środków na zakup za gotówkę, jednak nie zawsze. Zaciągnięcie pożyczki w banku wiąże się oczywiście z pewnymi kosztami, jednak w wielu przypadkach stanowi korzystniejszy wybór niż poświęcanie własnych funduszy. Kredyt można bowiem spłacać w stosunkowo małych ratach comiesięcznych, zachowując przy tym większe oszczędności. Polacy zapożyczają się w różnych celach zakupowych, jednak niektóre z nich występują bardzo powszechnie.

Na co Polacy najczęściej biorą kredyty

Zakup sprzętu gospodarstwa domowego

Na kredyt bardzo często kupowane są sprzęty gospodarstwa domowego, czyli RTV i AGD. Polacy inwestują w różne urządzenia, takie jak przede wszystkim kuchenki, lodówki, pralki, zmywarki czy telewizory. Koszt takiego wyposażenia sięga zazwyczaj kilku tysięcy złotych, na co wiele rodzin nie może sobie pozwolić bez odpowiedniego wsparcia finansowego. Bez kuchenki, pralki i lodówki trudno funkcjonować choćby kilka dni, dlatego w przypadku uszkodzeń sprzętu konieczny jest zakup nowego. W takiej sytuacji alternatywą dla tradycyjnego kredytu gotówkowego może być zakup urządzenia na raty, co również stanowi formę pożyczki.

Remont domu lub mieszkania

Do najpopularniejszych celów kredytowych Polaków można też zaliczyć remont domu lub mieszkania. Wydatki z tym związane są zazwyczaj dość wysokie, dlatego nawet stosunkowo dobrze zarabiające osoby mają trudności z odłożeniem wystarczającej ilości gotówki. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia czasu, ponieważ w wielu przypadkach z remontem nie można zbyt długo zwlekać. Warto pamiętać, że tego rodzaju prace da się sfinansować nie tylko poprzez gotówkowy kredyt online. Innym rozwiązaniem jest bowiem kredyt hipoteczny, z którym wiąże się jednak większe ryzyko. Nałożenie hipoteki na nieruchomość wiąże się z prawdopodobieństwem jej utraty w przypadku niespłacenia zadłużenia w terminie, ale jest wyraźnie tańsze. Z reguły kredyt hipoteczny da się zaciągnąć na większe sumy, a także uzyskać dłuższy okres spłaty.

Remont domu lub mieszkania

Pożyczka na spłatę zadłużeń i bieżących zobowiązań

Polacy zaciągają kredytu również na spłatę bieżących wydatków, takich jak czynsz, podatki, ubezpieczenie czy raty innych zobowiązań i pożyczek. Dla wielu osób nadmiar ponoszonych kosztów życia sprawia, że konieczne jest zaciągnięcie dodatkowych środków z banku. Obecnie kredyt przez internet można zamówić bardzo szybko i z minimum formalności, co dodatkowo zachęca klientów do zapożyczania się. Bieżące wydatki gospodarstwa domowego da się pokryć także w inny sposób. Kredyt gotówkowy online można bowiem zmienić na konsolidacyjny, a tym samym złączyć ze sobą kilka zaciągniętych zobowiązań w jedno. Jego rata będzie niższa niż suma rat połączonych zadłużeń, co ułatwi ich terminową spłatę.

Zakup samochodu

Polacy biorą kredyty gotówkowe również na zakup samochodu. W tym przypadku równie wydatek jest zazwyczaj bardzo duży, dlatego ciężko sfinansować go w inny sposób. Osoby zainteresowane kupnem auta mają jednak spore możliwości wyboru. Istnieje bowiem specjalny kredyt samochodowy, który w wielu przypadkach zastępuje tradycyjny kredyt gotówkowy. Wymaga on spełnienia nieco większych formalności, dlatego w przypadku pojazdów używanych i stosunkowo niedrogich wciąż dominuje finansowanie klasycznym kredytem.

Zakup samochodu

Finansowanie specjalnych okazji i wakacji

Do celów kredytowych Polaków zaliczają się również wszelkiego rodzaju okazje specjalne, takie jak śluby czy komunie. O ile dla wielu osób zaciąganie pożyczki z takiego powodu wydaje się dość błahe, o tyle faktyczne zapotrzebowanie pozostaje dość duże. Kredyt na tego rodzaju okazje pozyskują zarówno organizatorzy takich imprez, jak i goście. Zakup prezentu ślubnego bardzo często bowiem okazuje się dużym wydatkiem, którego nie da się inaczej sfinansować. Polacy zaciągają również kredyt na różnego rodzaju wyjazdy, zwłaszcza wakacyjne. W tym przypadku przyczyną jest najczęściej potrzeba spełnienia turystycznych marzeń, których realizacja nie jest możliwa za pomocą domowego budżetu.

Oceń post

Dodaj komentarz