Na co należy zwracać uwagę podczas zaciągania kredytu?

Niezależnie od tego, czy interesuje na kredyt gotówkowy na kilka tysięcy złotych, czy kredyt hipoteczny na kilkaset tysięcy złotych, nie powinniśmy podejmować decyzji o jego zaciągnięciu pochopnie.  Wybranie niewłaściwej oferty kredytu może bowiem oznaczać niepotrzebne przepłacanie, co jest szczególnie bolesne w przypadku zobowiązań zaciągniętych na bardzo duże kwoty. Chociaż oferty różnych banków często wyglądają podobnie, to w rzeczywistości ostateczny koszt kredytu może się bardzo różnić.

Na co należy zwracać uwagę podczas zaciągania kredytu

Dlatego też, przed ostatecznym wyborem kredytu, jest kilka aspektów, na które zawsze powinniśmy zwracać uwagę. Dzięki temu będziemy w stanie podjąć lepszą i bardziej przemyślaną decyzję, której nie będziemy po jakimś czasie żałować. Wobec tego, o czym musimy pamiętać, zaciągając kredyt? Co powinno być dla nas kluczowe? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdują się poniżej.

O czym należy pamiętać, zaciągając kredyt?

Zanim zaciągniemy kredyt, koniecznie powinniśmy zapoznać się dokładnie ze wszystkimi jego parametrami. Chodzi tutaj przede wszystkim o prowizję i oprocentowanie, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę także na wszystkie inne dodatkowe koszty (na przykład opłatę przygotowawczą), a także sprawdzić, czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe (i ile kosztuje w przypadku, kiedy jego zakup jest konieczny). 

Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne oszacowanie kosztów związanych z kredytem. Bardzo pomocnym wskaźnikiem jest także RRSO, do wyliczania którego wykorzystuje się nie tylko samo oprocentowanie, ale też wszystkie inne opłaty. Jeśli chcemy szybko sprawdzić wysokość raty danego kredytu czy jego całkowity koszt, można to zrobić na przykład za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów kredytowych.

Warto wiedzieć, że oferta kredytu przedstawiona przez bank nie jest ostateczna. Zazwyczaj podlega ona negocjacjom, zwłaszcza, jeśli jest to kredyt na większą kwotę (na przykład kredyt hipoteczny). Nie da się jednak ukryć, że pośrednik kredytowy, na przykład ekspert ze Spłata Kredytów, będzie zazwyczaj w stanie wynegocjować lepsze warunki niż przeciętny kredytobiorca, który nie ma w tym zakresie doświadczenia.

Lepiej wziąć kredyt samodzielnie czy z pośrednikiem?

Nawet, jeśli będziemy bardzo ostrożni i rozważni, wciąż istnieje ryzyko, że podejmiemy niewłaściwą decyzję i wybierzemy mało opłacalny kredyt lub przegapimy jakąś opłacalną ofertę. Jak już wspomniano, prawdopodobnie nie będziemy także w stanie skutecznie przeprowadzić negocjacji. Wynika to z braku kwalifikacji i wiedzy w tym zakresie.

Dlatego też, zamiast podążać za własnymi przeczuciami, lepiej zwrócić się do wykwalifikowanego eksperta kredytowego, na przykład doradcy ze Spłata Kredytów. W ten sposób uzyskamy wsparcie specjalisty, który szybko i sprawnie odnajdzie najlepszą ofertę kredytu w naszym przypadku, wynegocjuje jeszcze lepsze warunki niż te, które są publicznie dostępne i zajmie się wszystkimi formalnościami.

To lepsze wyjście niż sugerowanie się dostępnymi w Internecie rankingami czy zestawieniami, które nie są do końca wiarygodne i często nie są aktualizowane wystarczająco często, aby mogły być uznawane za rzetelne.

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz