Konto bankowe na Paszport – Jak założyć online

Aby założyć konto bankowe na paszport, konieczne jest spełnienie kilku formalności, które jednak są obecnie uproszczone niemal do minimum. Banki starają się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich klientów i ułatwiają im korzystanie ze wszystkich produktów bankowych. Oczywiście, nie rezygnują przy tym ze wszystkich zasad dotyczących bezpieczeństwa, przede wszystkim weryfikacji tożsamości.

Konto bankowe na Paszport

Dokumenty potrzebne do założenia konta w banku

Założenie konta w banku wymaga albo osobistej wizyty w oddziale, albo złożenia wniosku przez internet. Konieczne jest przede wszystkim posiadanie dokumentu tożsamości. Dzięki temu banki minimalizują ryzyko związane z zakładaniem kont bankowych na nieswoje dane, a co za tym idzie – z wykorzystywaniem takich kont do nie do końca legalnych celów.

Aby założyć konto, potrzebny jest dokument tożsamości, jednak niekoniecznie musi to być dowód osobisty. Bez problemu założymy również konto na paszport, pod warunkiem że jest on aktualny. W niektórych bankach możliwe jest nawet założenie konta bankowego na prawo jazdy lub na legitymację uczelni. Jednak są one zdecydowanie w mniejszości. Na paszport natomiast założymy konto tak samo szybko i sprawnie, jak na dowód osobisty. To dobre rozwiązanie dla osób, które paszport posiadają ważny, mają natomiast problemy z dowodem – został on zagubiony lub jest w trakcie realizacji.

Nie ma natomiast możliwości, aby założyć konto na dokumenty, które są nieważne. Jeśli posiadasz dowód i paszport, które są przeterminowane, czyli upłynął okres ich ważności, warto jak najszybciej zająć się wyrobieniem nowych dokumentów.

Zobacz: Darmowe konto bankowe.

Jak założyć konto w banku będąc za granicą

Założenie konta bankowego podczas pobytu za granicą nie jest problemem bez względu na to, czy chcemy założyć konto w polskim banku, czy w zagranicznym. W przypadku zakładania konta w banku polskim możemy skorzystać z szerokich możliwości, jakie daje bankowość elektroniczna. Wnioski można składać przez internet, konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem, a więc dowodu osobistego lub paszportu, a także dokładne wypełnienie wniosku.

Jeśli decydujemy się na weryfikację tożsamości za pomocą przelewu, musimy jednak mieć świadomość, że musi to być przelew z polskiego banku. Polskie banki nie honorują bowiem przelewów weryfikacyjnych przychodzących z banków zagranicznych. Założenie konta w banku zagranicznym również nie powinno stanowić problemu.

Trzeba jednak stawić się w danym oddziale banku osobiście, a także posiadać zameldowanie albo zatrudnienie. Najczęściej jest to warunek konieczny, aby wniosek o otworzenie konta w zagranicznym banku został rozpatrzony pozytywnie. Zagraniczne banki mają – w zależności od kraju różne zasady zarówno dotyczące weryfikacji klientów, jak i wymogów niezbędnych do założenia konta – warto się z nimi zapoznać przed wizytą w oddziale.

Jak założyć konto bankowe przez infolinię

Konto bankowe można założyć nie tylko osobiście czy przez internet, ale również przez infolinię. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają blisko do oddziału banku, ale potrzebują wsparcia podczas wypełniania wniosku i nie czują się pewnie przy korzystaniu z internetu.

Założenie konta przez infolinię jest tak samo proste, jak wszystkie inne formy zakładania rachunku osobistego. Cała procedura polega na rozmowie z konsultantem, któremu podaje się wszystkie niezbędne dane, potrzebne do sporządzenia umowy. Przed rozmową warto więc mieć pod ręką przede wszystkim dowód osobisty lub paszport, z którego dane będą konieczne.

Zakładanie konta przez infolinię nie oznacza jednak, że wszystkie etapy formalności odbywać się będą telefonicznie. Po sporządzeniu umowy do wnioskodawcy zostanie wysłany kurier, w którego obecności umowa powinna zostać podpisana. Trzeba więc liczyć się z tym, że taka forma zakładania konta może trwać nawet kilka dni. Konto będzie aktywne i będzie można z niego korzystać dopiero w momencie, gdy umowa podpisana wróci do banku.

5/5 - (3 votes)

3 komentarze do “Konto bankowe na Paszport – Jak założyć online”

 1. Niezłe fejki tu lecą.
  Nie spotkałem jeszcze banku w którym można założyć konto przez internet na dokument inny niż dowód osobisty

  Odpowiedz
  • Z tymi fejkami to chyba trochę przesada. Generalnie możliwe jest założenie konta bankowego w Polsce na paszport. Konkretne zasady i procedury się dosyć często zmieniają. Wprowadzane są nowe sposoby weryfikacji tożsamości takie jak na przykład rozmowa wideo z pracownikiem banku. Konto na paszport można także bez problemu założyć w aplikacji Revolut, czy N26.
   Pozdrawiam,

   Odpowiedz
   • Prosiłbym o podanie przykładu polskiego banku gdzie można założyć konto przez internet z paszportem. Sprawidziłem już kilkanaście banków. Jak na razie takiej możliwości nie znalazłem.
    pozdrawiam
    Darek

    Odpowiedz

Dodaj komentarz