Jak poradzić sobie z długami? Zacznij od tego!

Według Krajowego Rejestru Długów zadłużenie Polaków w 2022 roku wynosi już ponad 54 miliardów złotych. Jest to kwota olbrzymia. Kłopoty z terminową spłatą swoich zobowiązań ma niemalże 2,7 miliona osób oraz firm. Co najgorsze, aktualna sytuacja w kraju w żaden sposób nie jest sprzyjająca. Podnoszenie stóp procentowych i olbrzymia inflacja odbija się bowiem szczególnie niekorzystnie na tych, którzy już są zadłużeni. Długi nie są jednak czymś, z czym nie można byłoby sobie poradzić. Jak to zrobić? Już wszystko wyjaśniamy!

Jak poradzić sobie z długami

Ogarnij swoje długi, czyli analiza zadłużenia

Pierwszym krokiem na to, aby rozwiązać problem swojego zadłużenia, jest jego analiza. O co tutaj chodzi? Przede wszystkim o to, aby:

 • zebrać wszystkie informacje o swoich długach
 • obliczyć dokładnie ile ich mamy
 • oraz ustalić hierarchię ważności długów.

Tak, długi mają swoją hierarchię. Niestety bardzo często dłużnik w pewnym momencie przestaje kontrolować stan swojego zadłużenia. Jest to jednak konieczne, aby rozprawić się ze wszystkimi długami i nie dopuścić do sytuacji, w której za jakiś czas znowu odezwie się do nas jakaś firma windykacyjna ze swoimi roszczeniami.

Hierarchia ważności długów w przypadku konsumenta prezentuje się zatem następująco:

 • kredyty hipoteczne
 • kredyty konsumpcyjne
 • rachunki (prąd, gaz, telefon)
 • czynsz oraz inne opłaty

Hierarchia ważności długów w przypadku firm:

 • ZUS oraz podatki
 • wypłaty dla pracowników
 • leasingi i kredyty
 • opłaty za media
 • rozliczenia z kontrahentami

Analiza zadłużenia pozwala uporządkować całą sytuację pod względem formalnym, co jest niezbędne do skutecznej realizacji planu oddłużeniowego. Musimy bowiem wiedzieć ile i gdzie jesteśmy dłużni, aby wiedzieć z kim i o co pertraktować. Jaki jest następny krok w kierunku wolności od długów?

Radzenie sobie z długami

Analiza finansowej sytuacji dłużnika

Proces oddłużenia ma na celu doprowadzenie do dwóch istotnych zmian w życiu dłużnika. Tą najważniejszą jest oczywiście spłata zadłużenia. Jednak niemalże równie ważną jest zluzowanie pętli kredytowej, co pozwala na poczucie ulgi i możliwość normalnego życia. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby doprowadzić do sytuacji, w której można spłacać długi, zachowując równocześnie przynajmniej standardowy poziom życia. Najlepszą jest sytuacja, w której spłata zadłużenia zajmuje maksymalnie ¼ wszystkich dochodów.

Analiza finansowa służy przede wszystkim do tego, aby realnie spojrzeć na możliwości spłaty swojego zadłużenia. Jest ona potrzebna, żeby wiedzieć, jakie warunki negocjować z wierzycielem. Jeśli na poważnie podchodzimy do oddłużania, muszą one być dla nas realne i możliwe do spełnienia. Taka analiza przypomina nieco tą, jaką wykonują banki przy udzielaniu kredytu. Obejmuje ona przede wszystkim:

 • dochody dłużnika
 • wszystkie wydatki
 • zadłużenie

Zebranie tych informacji pokazuje, jakie mamy możliwości finansowe. Oczywiście w praktyce analiza powinna być bardzo szczegółowa, tak aby można było dokonać ewentualnych przesunięć finansowych, znaleźć jakieś oszczędności itp. Czyli tak wszystko ułożyć, żeby móc spłacić spokojnie długi.

Samodzielne negocjacje z firmą windykacyjną

Pierwszym sposobem na uniknięcie trudnych sytuacji związanych z windykacją są samodzielne negocjacje z firmą windykacyjną. Trzeba jednak się do nich odpowiednio przygotować, tak, aby nie dać się namówić na coś, co wcale nie będzie dla nas korzystne. Pierwsze co, to w żadnej rozmowie telefonicznej nie możemy potwierdzić swojego zadłużenia przed wcześniejszym sprawdzeniem, czy nie jest ono już przeterminowane.

Jeśli to zrobimy, to nawet przedawniony dług będziemy musieli spłacić – dojdzie wtedy do przerwania biegu przedawnienia. Ponadto należy zachować zimną krew w trakcie pertraktacji, bo warunki spłaty zadłużenia możemy negocjować. Co ważne, w wielu przypadkach istnieje możliwość umorzenia znacznej części długów. W tym celu warto jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy!

Długi i profesjonalna pomoc w oddłużaniu

W morzu wielu różnego rodzaju firm, które próbują się niestety dorobić na nieszczęściu dłużników, oferując absurdalnie drogie usługi bez żadnej gwarancji powodzenia, istnieją również takie, które służą profesjonalną pomocą przy oddłużaniu, dając gwarancję swojej skuteczności. Jedną z nich jest Mecenatura PL, która w przypadku niepowodzenia prowadzonych negocjacji z wierzycielem nie pobiera wynagrodzenia.

Ponadto na należącej do firmy platformie mamdlugi.pl znaleźć można szereg ważnych informacji, które są niezwykle przydatne w procesie oddłużania. Firma oferuje:

 • analizę finansową
 • plan oddłużeniowy
 • oraz wsparcie pełnomocników i adwokatów w prowadzeniu negocjacji z firmami windykacyjnymi i reprezentacji dłużnika przed sądem.

Co najważniejsze, jest to firma działająca na rynku już od ponad 10 lat. Ciesząca się olbrzymim zaufaniem i licznymi sukcesami w oddłużaniu. Pomaga zarówno dłużnikom, którzy są na etapie zastraszania przez firmy windykacyjne, jak i w sytuacji, kiedy do akcji wkroczył już sąd i komornik. Nie bez znaczenia jest również to, że analizę swojej sytuacji dłużnik otrzymuje zaledwie po 24 godzinach. Czyli bardzo szybko dostajemy informację o tym, jakie mamy możliwości na wyjście z długów, a tym samym rozpoczęcie normalnego, bezstresowego życia.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz